• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1382/09/26
  • تاريخ :

سرعت و سلامت نیاز حمل و نقل امروز كشور

حمل و نقل یكی از اجزای لاینفك زندگی امروز است . زندگی مدرن امروزی در صورت حذف حمل و نقل از یكی از اندامهای اساسی و حیاتی خود محروم می شود .

حمل و نقل عرصه گسترده ای از تجارت جهانی ، ارتباطات ، مسافرتهای تفریحی و كاری ، جابجایی شهری و عرصه های متفاوت و متنوع دیگر را شامل می شود . تاثیر حمل و نقل و میزان كارایی  آن براقتصاد  كشور بر كسی پوشیده نیست . تاثیر جاده ابریشم  بر اقتصاد گذشته ایران را می توان در این مورد مثال زد:  در آن زمان ایران بخشی از راه ارتباطی اروپا – شرق دور بود ، و در سایه این رویداد شهرها ، تجارت خانه ها و راهها توسعه یافته، بخشی از ثروت و سرمایه جابجا شده در ایران مصرف شده و باعث شده بود كه ایران از قطب های اقتصادی قرون گذشته باشد. موج های آخرین این رویداد در دوران صفویه به پایان رسید و اقتصاد ایران پس از آن رو به افول نهاد . به هر صورت این مثال تاثیر حمل و نقل بر اقتصاد یك كشور را عیان می سازد .

راههای حمل و نقل به طور كل به 3 دسته هوایی ، دریایی، زمینی  (جاده ای، ریلی)  تقسیم می شود . آنچه كه اكثر مردم با آن سر و كار دارند جابجایی درون شهری روزانه و بین شهری (از طریق راههای هوایی ، جاده ای و ریلی ) است . در جابجایی درون شهری آنچه اهمیت دارد ، سیستم حمل و نقلی است كه علاوه بر سرعت و جلوگیری از اتلاف وقت، ضامن سلامت و اطمینان سفر هم باشد . قریب به یكسال است كه با استقبال مردم تهران از سرویس حمل و نقل  قطار شهری (مترو) روبرو هستیم . علت این استقبال را باید درسرعت و ارزان بودن این وسیله نقلیه دانست. رشد روز افزون ترافیك شهری و ساعات بسیاری كه در این ترافیك از دست می رود ، وجود یك سیستم حمل و نقل هوشمند را الزامی می نمایاند .

آنچه كه یك مسافر در گذشته برای داشتن یك سفر خوب نیاز داشت ، چیزی جز یك وسیله نقلیه ویك جاده نبود ، اما امروزه با افزایش روز افزون تقاضای سفر و آن هم یك سفر سریع و مطمئن ، مسافرین به چیزی بیش از یك جاده ، یك وسیله نقلیه و چند پست راهنما نیاز دارند .

رشد تكنولوژی و سیر سریع  بهبود وسایل نقلیه ، انتظار مسافرین را برای داشتن یك سفر سریع و ایمن افزایش داده است . آنچه سیستم حمل و نقل امروزه به آن نیاز دارد یك سیستم ارتباطی كاربردی برای دریافت اطلاعات است ، كه فقط می توان با تلفیق علوم الكترونیك ، مخابرات و كامپیوتر با سیستم حمل و نقل به آن دست یافت .در واقع باید هدف بهبود حمل و نقل با استفاده از تكنولوژی اطلاعاتی باشد  كه در كشور ما به جز در چند زمینه خصوصی رشد نداشته است . به عنوان یك نمونه اطلاع رسانی برای حمل و نقل شهری می توان از شبكه رادیویی پیام نام برد . این سیستم اطلاع رسانی حمل و نقل آنگاه برای كشور ما الزامی می شود كه بدانیم ساعات اتلاف شده در ترافیك سر به میلیون ساعت می گذارد .ترافیك علاوه بر اتلاف وقت آسیب های دیگری از قبیل اتلاف انرژی ، آلودگی محیط زیست (اعم از صوتی و هوا) را در پی دارد كه هر كدام به نوبه خود حائز اهمیت فراون است .

آنچه آمد مختص مسافرت های درون شهری است . و در كنار آن نباید از حمل و نقل برون شهری و كاستی های آن غافل ماند . تاخیر در حركت اتوبوسها ، قطارها و هواپیماها ، آمار بالای تصادفات جاده ای و تلفات سنگین ناشی از آن خود گویای نارسایی های حمل و نقل بین شهری زمینی در كشور ماست . كشور ما مقام اول جهان را در زمینه تصادفات جاده ای به دست آورده است . بیش از 22 هزار نفركشته و 400 هزار نفر زخمی ما حصل این رویدادهای وحشتناك است . بسیاری از رانندگان بین شهری  استاندارد نبودن جاده ها ، خرابی آنها و عدم رعایت سرعت مطمئنه از سوی دیگر رانندگان را از دلایل اصلی این واقعه می دانند .

علی الظاهر مطمئن ترین وسیله حمل و نقل بین شهری استفاده از وسایل نقلیه ریلی است كه این سیستم در كشور ما سالها ازانواع مشابه آن در كشورهای دیگرعقب است .  سرعت قطارها دركشور ما بین 60 تا 90 كیلومتر در ساعت در نوسان است .واین میزان سرعت طولانی شدن مدت مسافرت با  وسایل نقلیه ریلی را به دنبال دارد كه رغبت چندانی در میان هموطنان ما در استفاده از این شیوه ایجاد نمی كند .

امیدواریم سازمان حمل و نقل كشور با بهره گیری از فن آوری نوین كاستی ها را برطرف و سفرهای مطمئن و آرا م بخشی به مردم كشورمان هدیه نماید.

UserName