• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1386/07/09
  • تاريخ :

آلبوم عكس آشوویتس در موزه‌ی هولوكاست جنجال به‌پا كرد

آلبوم عكس آشوویتس

كشف آلبومی تازه از عكس‌های اردوگاه آشوویتس جنجال برانگیز شد.

ماه دسامبر گذشته ربكا اربلدینگ، از كاركنان جوان موزه‌ی هولوكاست در آمریكا نامه‌ای را از یك افسر اطلاعاتی آمریكا در جنگ جهانی دوم دریافت كرد.

نیویورك تایمز در گزارشی چنین آورده، این افسر در نامه‌ی خود مدعی شده است كه می‌خواهد تصاویری از اردوگاه آشوویتس را كه بیش از 60 سال پیش یافته بود، به موزه اهدا كند.

اربلدینگ گفته است، با اینكه آشوویتس معروف‌ترین اردودگاه نازی‌ها محسوب می‌شود، ولی تنها شمار كمی عكس مربوط به روزهای پیش از آزادسازی آن در دست است.

آلبوم عكس آشوویتس

یك ماه بعد یك جعبه‌ی مقوایی به این موزه رسید كه حاوی عكس‌های گفته شده بودند.

پس از دیدن این عكس‌ها اربلدینگ دریافت عكس‌ها تصاویر سران اس.اس كه توسط كارل هوكر، دستیار افسران نازی، برداشته شده‌اند و آن‌ها را در حال رقص و پایكوبی و برگزاری جشن كریسمس و استراحت مقابل آفتاب نشان می‌دهند.

این مجموعه دربر گیرنده‌ی یك‌صدو16 عكس است كه گویا از روز 21 ژوئن 1944 آغاز می‌شوند.

عكسی از ژوزف منگل، پزشك اردوگاه، كه گفته ‌می‌شود اسیران را برای آزمایش‌های مخوف پزشكی انتخاب می‌كرده، در این مجموعه وجود دارد. مقام‌های موزه مدعی شده‌اند، این عكس بخش تصویر معتبر و مستند از منگل است.

آلبوم عكس آشوویتس

این عكس‌ها نخستین تصاویر آشوویتس پیش از آزادسازی آن است كه یكی از نجات یافتگان اردوگاه دیگری متعلق به نازی‌های سال 1944 یافته بود.

در این عكس یهودیان مجارستان در اردوگاه موقت و در مسیر انتقال به آشوویتس نشان می‌دهد و این گروه آخرین بازمانده‌ی یهودیان اروپا بودند.

اما به اذعان منابع خبری آمریكا، آلبومی كه صهیونیست‌ها از آشوویتز در اختیار دارند، تنها مرحله‌ی انتخاب یهودیان را در راه آهن "بیركنا" و مكان ورود قطارها به اردوگاه را نشان می‌دهد.

مقایسه‌ی میان دو آلبوم به خوبی تضاد میان موضوعات آن‌ها را نشان می‌دهد.

آلبوم عكس آشوویتس

یكی از عكس‌ها افسر زن اس. اس را نشان می‌دهد كه كاسه‌ای پر از تمشك را روی زمین می‌ریزد، برخی معتقدند كه با این عكس می‌خواسته جیره‌بندی را مسخره كند.

آن‌ها مدعی شده‌اند كه این مرحله از اقدام نازی‌ها آخرین اقدام برای پاكسازی یهودیان اروپا بوده است و طی آن كوره‌های آدم‌سوزی به‌دلیل مصرف بیش از ظرفیت از كار افتاده بودند و افسرها مجبور شدند تا اجساد را در فضای بازی بسوزانند!.

گفته می‌شود عكس‌های به‌دست آمده این مرحله‌ را به‌خوبی نشان می‌دهد.

اردوگاه آشوویتس روز هجدهم ژانویه‌ی سال 1945 تخلیه شد و نیروهای شوروری بیست و هفتم ژانویه آن‌را آزاد كردند.

با اینكه این موزه هیچ برنامه‌ای برای نمایش این عكس‌ها ندارد ولی اعلام كرده است كه آن‌ها را برای تماشای مردم روی وب سایت موزه خواهد گذاشت.

مسوولان موزه از خطاب كردن این اشخاص با واژه‌های هیولا و یا تفریج قاتلان امتناع كرده و می‌گویند آن‌ها نیز در عكس‌ها مانند دیگر انسان‌ها، تفریح می‌كردند، متمدن هستند و اعضا و افراد خوبی به‌شمار می‌رفتند.

اهدا كننده‌ی این عكس‌ها تابستان امسال در سن 90 سالگی از دنیا رفت و خواسته بود تا نامش فاش نشود.

او به موزه تاكید كرده بود، این عكس‌ها را از آپارتمان شخصی‌اش در فرانكفورت آلمان در سال 1945 پیدا كرده است.

كارل هوكر پیش از آزادسازی آشوویتس آنجا را ترك كرد و هنگامی‌كه بریتانیایی‌ها او را یافتند، مدارك جعلی داشت كه او را سرباز مبارز معرفی می‌كردند.

آلبوم عكس آشوویتس

در ادامه‌ی این گزارش آمده است، پس از محاكمه‌ی آدولف آیشمن در خاك سرزمین‌های اشغالی، در سال 1961، مقامات آلمان غربی با ردگیری هوكر در آنگرسهازن او را به‌عنوان كارمند ساده‌ی بانك یافتند.

هوكر به‌خاطر ارتكاب جرایم جنگی هفت سال زندانی و سال 1970 از زندان آزاد شد. وی دوباره در همان بانك به‌عنوان كارمند به استخدام درآمد و سال 2000 درگذشت.

مجموعه‌ی معروف عكس آشوویتس كه نخستین آلبوم یافت شده از این اردوگاه بود توسط یكی از اسرای اردوگاه پس از آزاد شدن یافت شده بود.

لیلی ژاكوب این آلبوم را سال 1944 در كشوی یك میز عسلی متعلق به افسران اس. اس یافت او در میان عكس‌ها تصاویر خانواده‌اش را كه مدعی است همگی در اتاق‌های گاز جان باخته بودند دید.

او می‌گوید، تصویری از خودش را هنگام ورود به اردوگاه پیدا كرده است.

منبع : ایسنا

 

UserName