• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • شنبه 1386/07/07
  • تاريخ :

 پرواز پاطلایی به آسمان

 پرواز پاطلایی به آسمان

حمید شیرزادگان ستاره تابناک فوتبال در دهه 40 صبح دیروز در بیمارستان آپادانا به رحمت خدا رفت. علت فوت شیرزادگان که در فوتبال ما به پا طلایی مشهور بود سرطان پیشرفته ی معده و روده عنوان شده است.

شیرزادگان سال 1320در محله سنگلج تهران به دنیا آمد. فوتبال را از سال های ابتدایی دهه30 زیر نظر مربیانی مثل اکبر کیا حسن فاخری، ابتهاج و مسعود برومند در تیم های زیر گروه شاهین مثل کولاک و سیمرغ آغاز کرد و در سال 1336 برای اولین بار در ترکیب تیم بزرگسالان شاهین حضور یافت .

درخشش فوق العاده او در تیم شاهین و زیر نظر تعالیم اخلاقی مرحوم دکتر عباس اکرامی باعث شد تا دروازه های فوتبال ملی در سال 1338 به روی وی باز شود.

شیرزادگان 18ساله با تیم ملی فوتبال به کرالا هندوستان رفت و از آن پس تا سال 1348 مهاجم اول تیم ملی بود. شیرزادگان در سال 1343 برای اولین بار به کشور آمریکا رفت. بعد از پایان محرومیت یک ساله او و یاران شاهین مثل حمید جاسمیان، همابون بهزادی، مرحوم محراب شاهرخی و ... در سال 44 و در میان استقبال شادروان غلامرضا تختی، همایون بهزادی و ده هزارهوادار مشتاق به ایران برگشت و کسوت ملی خود را یکسال بعد خاتمه داد.

برای ادامه تحصیل همراه همسرش خانم سیمین اکرامی به آمریكا رفت و در آن جا فوق لیسانس مدیریت مالی گرفت. سال های حضور در این کشور را با تیم کیکرز بالتیمور در میادین فوتبال حاضر شد. در غیاب او یاران شاهین دسته جمعی به تیم پرسپولیس پیوستند و او هم غیاباً پرسپولیسی شد .ولو آنکه هنگام بازگشت به ایران لباس پرسپولیس را در میادین مختلف بر تن کرد.

شیرزادگان در سال های دهه 50 سرمربی تیم نفت تهران بود. تیمی که از وجود مایلی کهن، فرزام نیا و... به عنوان بازیكن بهره می برد.

همچنین  مراسم تشییع جنازه قهرمان نامور فوتبال ایران روز یکشنبه ساعت 9صبح از مقابل ورزشگاه شهید شیرودی برگزار شده و پیکر آن مرحوم در قطعه نام آوران بهشت زهرا به خاک سپرده خواهد شد.

 پرواز پاطلایی به آسمان

پیام تسلیت حبیب کاشانی به مناسبت درگذشت حمید شیرزادگان

حبیب کاشانی مدیرعامل باشگاه پرسپولیس غم از دست دادن ورزشکار، قهرمان و پهلوان نمونه کشور، مرحوم شیرزادگان را به جامعه بزرگ ورزش کشور و همه هم میهنان تسلیت گفت.

به گزارش سایت رسمی باشگاه پرسپولیس، حبیب کاشانی گفت:« غم از دست دادن ورزشکار، قهرمان و پهلوان نمونه کشور، مرحوم شیرزادگان که هنوز هیاهو و غریو تشویق تماشاگران را در استادیوم های ورزشی به خاطر هنر نمایی شیرزادگان می توان شنید و حس کرد را به عموم هم میهنان عزیز ، جامعه ورزش و جامعه فوتبال کشور بویژه خانواده بزرگ پرسپولیس تسلیت می گویم.»

مدیرعامل باشگاه پرسپولیس گفت:« باشگاه پرسپولیس خود را صاحب عزای از دست دادن مرحوم شیرزادگان می داند و در ماه رحمت و مغفرت ، ماه مبارک رمضان و در آستانه لیالی پربرکت قدر برای مرحوم شیرزادگان و همه قهرمانان ملی کشور و بازیکنان خانواده بزرگ پرسپولیس که اکنون در بین ما نیستند و با عزت و سرافرازی دار فانی را وداع گفته اند علو مرتبت و رفعت درجات را از درگاه خداوند سبحان مسئلت می نمایم.

کاشانی افزود:« در طول حیات مرحوم شیرزادگان و در مدتی که کسالت و بیماری عارض شده بود باشگاه پرسپولیس تمام توان خود را برای خدمت و انجام وظیفه به این مرد بزرگ به کار بست.

بدینوسیله از هم میهنان عزیز و همه هواداران فوتبال تقاضا می کنم در مراسم تشییع پیکر پاک مرحوم شیرزادگان در روز یکشنبه مورخ 8 مهرماه حضور بهم رسانند. چراکه احترام به شیرزادگان احترام به قهرمانان ملی و احترام به ادب و اخلاق و متانت است.»

 

 

UserName