• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1386/07/05
  • تاريخ :

ایران «جزیره‌ صلح» را به‌ سازمان ملل متحد هدیه كند

احمدرضا درویش

تحلیل‌های احمدرضا درویش از سازمان ملل و «عدالت»؛

این كارگردان پیشنهاد داد:

ایران «جزیره‌ صلح» را به‌ سازمان ملل متحد هدیه كند

احمدرضا درویش پیشنهاد كرد: نظام جمهوری اسلامی ایران به نمایندگی از مردم ایران به‌عنوان ملتی كه منادی صلح است، یكی از جزایر خودش را به عنوان «جزیره‌ی صلح» به بشریت تقدیم كند و سازمان ملل متحد در یكی از جزایر ایران به طور مستقل، مقر آسیایی تاسیس كند.

این كارگردان سینمای ایران كه همزمان با هفته‌ی دفاع مقدس در برنامه‌ی تلویزیونی «شب‌های روشن» شبكه‌ی جام‌جم‌یك با ایرانیان مقیم خارج از كشور سخن می‌گفت، در پاسخ به پرسش حسین پاكدل (مجری برنامه) مبنی بر این كه كدام جنگ، به جنگ پایان می‌دهد؟ ‌گفت: فكر نمی‌كنم در طول تاریخ هیچ صلحی با جنگ به دست آمده باشد و به نظرم نتیجه جنگ، نابودی است. در این دوران وضعیت دنیا به گونه‌ای است كه همه‌ی جهان به نحوی با ادبیات جنگ تهدید می‌شود و متاسفانه مولفه‌های تمام قدرت‌ها، كشورها و سیاستمداران بر مبنای ادبیات خشونت و جنگ شكل گرفته و به نظر می‌رسد جنگ یك‌جور بیزنس و ماركتینگ حاكم بر روابط اقتصادی است و بیزنس در دنیا مبتنی بر كالای جنگی شده است، آن چنان كه بر اثر انعكاس این جنگ از طریق رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها، مخاطبان جهانی را به وحشت انداخته است.

این كارگردان سینما در ادامه در پاسخ به این پرسش كه آمال و ایده‌آل شما برای جهان چیست؟ گفت: دو مولفه‌ی معنوی در سرزمین ما ایران وجود دارد، كه مولفه ملی و دینی اساس این دو مولفه است. همه پیامبران آمده‌اند كه رابطه انسان با خدا و انسان با خلق را تعریف و ارایه كنند و در این راستا حركت امام حسین(ع) را می‌توان برهمین مبنا تحلیل كرد، نهضتی كه مقصود آن زنده كردن رابطه‌ی فراموش شده‌ی انسان با خدا و انسان با خلق بود. رابطه‌ی انسان با خدا از راه نیایش و عبادت و ارتباط فردی است، اما رابطه‌ی دوم كه مهم و اساسی است، رابطه‌ی انسان و خلق است كه میزان آن «عدالت» است.

كارگردان فیلم «دوئل»، ضمن اشاره به وقوع جنگ در ایران، ادامه داد: ملت ایران با انقلاب اسلامی خود تصمیم گرفت، مسیر دیگری را برای حیات اقتصادی،‌ اجتماعی و فرهنگی خود انتخاب كند و مهم‌ترین دغدغه این ملت تحقق عدالت در همه شون زندگی بود كه ناگهان داستانی درست شد به نام «جنگ» كه حقیقتا بی‌عدالتی محض بود در مقابل ملتی كه در همه زمینه‌ها به دنبال عدالت بود. جنگ تحمیل شد و مردم ایران با پرداختن هزینه گزاف ایستادند و امروز به آن دوران مغرور هستند.

به گزارش ایسنا، كارگردان «متولد ماه مهر» با طرح این پرسش كه اصولا سازمان ملل متحد به چه دلیل به وجود آمده است؟! گفت: این دغدغه كه بعد از جنگ جهانی دوم همه دولت‌ها و ملت‌ها با یك هم‌پیمانی جهانی و برای جلوگیری از خشونت و نهادینه كردن صلح كنار هم قرار گرفتند و بر اساس منشور صلح و جلوگیری از خشونت گردهم آمدند، اما چگونه است كه با وجود این كه پنجاه سال از تولد سازمان ملل متحد می‌گذرد، بشریت شاهد خشونت و جنگ در نقاط مختلف دنیا است؟!

وی در عین حال تاكید كرد كه همواره جنگ در مقابل عدالت است و اتفاقا صلح هم می‌تواند همراه با بی‌عدالتی باشد.

او گفت: امروز در عصر دیجیتال و ادعای بشریت مبنی بر در اختیار داشتن سازمان ملل متحد و شعارهای پرطمطراق حقوق بشر قتل عام‌هایی در دنیا صورت می‌گیرد كه در طول تاریخ كم‌ نظیر بوده است.

وی به عنوان فیلمسازی كه دغدغه جنگ را همواره با خود داشته است، ادامه داد: متاسفانه در منطقه‌ی آسیا و خاورمیانه كه فتیله باروت جنگ در آن روشن و گاه نیمه روشن است و این منطقه همواره آبستن حادثه بوده است. از یك‌طرف جوامع توسعه‌ نیافته از لحاظ دموكراتیك و ساختارهای سیاسی و از طرف دیگر انباشت ثروت و انرژی در این منطقه دندان طماعان را تیز كرده است، این سوال مطرح است كه در این منطقه پرفتنه جایگاه سازمان ملل متحد كه ادعای ترویج صلح عادلانه دارد كجاست؟ برای جلوگیری از جنگ و خونریزی و اشاعه صلح مگر می‌شود در آن سوی ناكجاآباد در ویترین سازمان ملل متحد و پشت درب‌های بسته نشست و صرفا باصدوربیانیه از جنگ، خشونت و خونریزی در این جهان پهناور جلوگیری كرد؟!

به چه دلیل سازمان ملل متحد در اروپا مقر دائمی دارد، ولی در آسیا و در خاورمیانه كه دارای بالاترین جمعیت و بیشترین نشانه‌های خشونت و جنگ است، مقر دائمی ندارد و این عین بی‌عدالتی است.

ما به‌عنوان ملتی كه در ادوار مختلف تاریخ، كتاب، علم، زبان، تمدن، معنویت و صلح را به جهان هدیه و دنیا را از صادرات معنوی خود سیراب كرده‌ایم و به عنوان ملتی كه منادی صلح و انسانیت است موظف هستیم در عمل همواره در این مسیر كوشا باشیم.

به گزارش ایسنا، درویش در پایان مجدد پیشنهاد داد: ما به عنوان كشور صاحب تمدن، یكی از جزایر خود را به عنوان جزیره «صلح» به بشریت اهدا كنیم و سازمان ملل متحد در یكی از جزایر ایران به طور مستقل مقر آسیایی خودش را تاسیس كند، به نظرم این عین عدالت است، چون سازمان ملل متحد در این منطقه حضور جدی ندارد و اتفاقا حضور این نهاد در این منطقه به نفع صلح و سازمان ملل متحد است.

منبع : ایسنا

مطالب مرتبط :

احمدرضا درویش، راوی میانسال جنگ

درویش: دفاع مقدس اساسی‌ترین ژانر سینمای كشور است

 

UserName