• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1386/07/02
  • تاريخ :

سینمای ایران در بهار و تابستانی كه گذشت

سینمای ایران

سینمای ایران در سه‌ ماهه‌ی سال 86 با معضل قاچاق فیلم دست ‌و پنجه نرم ‌كرد و این معضل آنقدر فراگیر شد كه اهالی سینما در اواخر خرداد ماه در موزه‌ی سینما گردهم آمدند تا بی‌سابقه‌ترین گردهمایی را در تاریخ سینمای ایران ثبت كنند و سه ماهه‌ی دوم سال با فروكش كردن بحث قاچاق فیلم، با خبرهایی مربوط به جشن سینما، اختلافات صنفی بر سر موضوع تهیه‌كنندگی در سینمای ایران، استعفا سه مدیر فرهنگی، مستند الیوراستون ، مصدومیت پگاه آهنگرانی، مصطفی كرمی و بازتابهای تعویق اكران سنتوری و ... سپری شد.

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با سپری شدن شش ماهه‌ی اول سال 86، سینمای ایران را در بهار و تابستانی كه گذشت مرور می‌كنیم.

خبر رسید: فدراسیون تهیه‌كنندگان تشكیل می‌شود

خبر آمد: موافق هستیم، مخالف هستیم

سرانجام در مرداد ماه فدراسیون تهیه‌كنندگان و توزیع‌كنندگان سینمای ایران به عنوان تنها صنف قانونی و رسمی در این حوزه تشكیل شد و خانه سینما و اداره‌ی ارزشیابی و نظارت بر سینمای حرفه‌ای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی بیانیه‌ی مشتركی رسمیت این تشكل صنفی را اعلام كردند.

با اعلام این فدراسیون بحث‌ها و گفت ‌و گوها و اختلافاتی كه ریشه در گذشته‌ها داشت سر باز كرد. كانون تهیه‌كنندگان و مجمع فیلم‌سازان اعضا خود را برای تشكیل فدراسیون به وزارت ارشاد معرفی كردند، اما اتحادیه‌ی تهیه‌كنندگان كه روند این فدراسیون را غیر قانونی می‌دانست، اعضا خود را معرفی نكرد.

و طی دو ماه گذشته مرتضی شایسته رییس اتحادیه‌ی تهیه‌كنندگان و توزیع فیلم ایران نسبت به انجام مناظره با مدیركل اداره‌ی نظارت و ارزشیابی معاونت سینمایی اعلام آمادگی كرد.

مرتضی شایسته با دعوت از محمود اربابی برای حضور در جلسه‌ای برای مناظره گفت: ایشان در هر كجا كه آمادگی داشته باشند، من قبول خواهم كرد تا درباره‌ی این قضایا و عملكرد و حركاتشان در ضعیف كردن بخش خصوصی و ناامن شدن فعالیت در سینمای ایران با ارایه‌ی مستندات و مدارك مناظره داشته باشم.

مجید شاه حسینی آمد؛ علیرضا رضاداد رفت

دکتر مجید شاه‌حسینی به ‌عنوان مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی انتخاب شد.

مجید شاه حسینی مدیرعامل جدید فارابی در مراسم معارفه‌اش یافتن مخاطبین جهانی برای سینمای ایران را از مهم‌ترین برنامه‌هایش برشمرد و گفت: باید اندیشید كه این سینمای ملی را چگونه می‌توان بین‌المللی كرد؟ ظهور و بروز فیلم‌های ما تاكنون در حد جشنواره بین‌المللی بوده كه این حد كافی نیست و باید اكران فیلم‌های ایرانی را در جهان در دستور كار قرار دهیم.

وی افزود: ببینیم شأن ایرانی و ایرانی چیست و چگونه تصویری را قرار است، در آینه چشم جهانیان ارایه كنیم و امیدواریم قطار سینمای ایران به كشتی اقیانوس پیمایی تبدیل شود، كه همه سرنشینان سینما داخل آن نشسته باشند.

كامران شیردل به آمریكا نرفت

كامران شیردل ـ كارگردان سینمای مستند ایران ـ با انتشار نامه‌ای خطاب به برگزاركنندگان برنامه‌ی بزرگداشت و نمایش آثارش در آمریكا، اعلام كرد كه به این كشور، سفر نخواهد كرد.

شیردل خطاب به برگزاركنندگان برنامه یادشده در بخشی از نامه‌اش با اشاره به ویژگی‌های مثبت نمایش آثارش در كشوری همچون آمریكا، به‌عنوان فیلمسازی دارای نقطه نظرهای مشخص در مورد سیاست‌های دولت آمریکا و نیز فیلمسازی كه آثارش سالها فرصت دیده شدن نداشته‌اند، آورده است: اگر قرار بر این باشد ـ و طبعا قرار من با خودم همواره بر این مدار بوده است ـ تا شرایط و روند سیاست بازی و سیاست‌گذاری رایج امروز را در جهان‌مد نظر آوریم و بویژه تاکید و نگاه موکد خود را معطوف به بحران‌ها، درگیری‌ها و جنگ‌های آغاز شده و ادامه یافته توسط دولت آمریکا ساخته و آنها را مورد دقت و تحلیل قرار دهیم، متوجه می‌شویم که کل این رویداد، یعنی برنامه‌ی هنری و نمایش فیلم و برگزاری بزرگداشت و قس علیهذا را باید در چارچوبی کلان‌تر، فراگیرتر و گسترده‌تر بررسی کرد و در قبال آن تصمیمی درخور و عاجل اتخاذ نمود، خصوصا که مکان و جغرافیای این «جشنواره» خاک آمریکاست».

 هشدار: انیمیشن رستم و سهراب عربی شد

در پنجاهمین سالگرد تولد انیمیشن در ایران، هیات مدیره‌ی آسیفای ایران با نقش "ملانصرالدین" و "بز دونده" تندیس و لوح تقدیری را به "اسفندیار احمدیه" 79 ساله ـ آغاز كننده‌ی انیمیشن در ایران ـ اهدا كردند.

احمدیه در این دیدار با گلایه از فروش راش‌های انیمیشن "رستم و سهراب" به كشور عربستان گفت: این انیمیشن 90 دقیقه‌ای كه بیش از 5 سال بر روی آن كار كردم با مونتاژ دیگری كه داستان آن به طور كامل تغییر كرده است به عربی دوبله شده و در 45 دقیقه بر روی سی‌دی بنام "سواران عدالت" با قیمت 500 تومان در عربستان عرضه می‌شود كه یكی از این نسخه‌ها را از آنجا برای من آورده‌اند.

انیمیشن "رستم و سهراب" از سال 76 تا 81 در مركز انیمشن‌سازی صبا ساخت آن به‌طول انجامید و تا امروز در ایران به نمایش درنیامده است.

اربابی:

سنتوری برای مراقبت از سینما اكران نشد

پس از اعتراضاتی كه از سوی برخی كارگردان تهیه‌كنندگان نسبت به عملكرد شورای صنفی نمایش وجود داشت، محمود اربابی مدیر كل اداره نظارت و ارزشیابی معاونت سینمایی ارشاد در نشست رسانه‌ای در وزارت ارشاد حضور پیدا كرد و درباره ابلاغ آیین‌نامه شورای صنفی نمایش كه قرار بود از اوایل امسال اجرایی شود، با ذكر دلایلی گفت: همان آیین‌نامه سال قبل اجرایی شده است.

اربابی در بخش دیگری از این نشست درباره اكران فیلم‌های "سنتوری" و "به رنگ ارغوان" گفت: توضیحاتی كه آقای وزیر درباره‌ی "سنتوری" دادند، كاملا قانع كننده است. من وظایف خودم را انجام می‌دهم و مافوق من هم وظیفه خودش را انجام می‌دهد و این اقتدار وزارت را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: اكران این فیلم به دلایلی كه بحث مراقبت از سینما مطرح است، به تعویق افتاد و این نشان می‌دهد منطق و دقت نظر وجود داشته است.

اربابی مشكل فیلم "به رنگ ارغوان" را متعلق به دوره قبل دانست و گفت: مساله فعلی ما نیست.

 اهالی سینما جشن‌های روز ملی سینما راگرفتند

چهار روز مانده به روز ملی سینما، شانزدهم شهریورماه در فرهنگستان هنر (آسمان)، اهالی سینما از سید محمد بهشتی، علی كسمایی، فرهاد فخرالدینی و زنده‌یاد رسول ملاقلی‌پور تقدیر كردند و چهار معاون سینمایی كه سكان سینمای ایران را در 25 سال اخیر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داشتند، با هم عكس یادگاری گرفتند.

"اتوبوس شب" كیومرث پوراحمد اغلب تندیس‌های جشن سینما را گرفت و اهالی سینما در 21 شهریور ماه به كاخ سعدآباد رفتند، روز ملی سینما را جشن گرفتند و سرود ای‌ایران را خواندند.

كیارستمی از برناردو برتولوچی تقدیر كرد

كرامتی به فرانسه رفت

مهرجویی رییس بوسان شد

"برناردو برتولوچی"، كارگردان پیشكسوت سینمای ایتالیا در مراسم اختتامیه جشنواره فیلم ونیز، جایزه افتخاری شیر طلایی برای یك عمر دستاورد سینمایی را از "عباس كیارستمی" و "جاناتان دمی" گرفت.

پس از جشن خانه‌ی سینما خبر رسید كه مهتاب كرامتی به عنوان نماینده‌ی زنان سینمای ایران در اوایل مهر در پاریس تقدیر می‌شود.

وی این برنامه در قالب هفته‌ی فرهنگهای خارجی در پاریس و توسط رایزنی‌های فرهنگی حدود شصت كشور كه در پاریس خانه فرهنگ دارند برگزار می‌شود و طی آن مهتاب كرامتی به عنوان نماینده‌ی زنان سینمای ایران، مورد تقدیر قرار می‌گیرد.

داریوش مهرجویی ـ كارگردان ـ به‌عنوان رییس هیات داوران دوازدهمین جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم بوسان كره جنوبی انتخاب شد.

 الیوراستون به ایران دعوت شد

سرانجام مرداد ماه محمود احمدی‌نژاد رییس جمهور درباره‌ی در خواست الیوراستون برای ساخت مستند گفت: من به طور اصولی مخالفتی با ساخت فیلم ندارم، ولی چارچوب آن باید با همكاران ما هماهنگ شود.

طی چند روز گذشته مشاور رئیس جمهور در امور هنری نیز گفت: "الیوراستون" درباره‌ی چگونگی ساخت فیلم درباره‌ی رییس جمهور به ایران سفر كند.

مجموعه‌ی سینمای رازی افتتاح شد

شهریور ماه مجموعه سینمایی "رازی" با حضور هنرمندان، معاون سینمایی، شهردار تهران با ظرفیت 500 صندلی در خیابان هلال احمر تهران به بهره‌ برداری رسید.

سینمای ایران نمایندگانش را به آسیاپاسفیك معرفی كرد

اواخر شهریور ماه سینمای ایران نمایندگان خود را به جایزه‌ی آسیاپاسفیك معرفی كرد

فیلم‌های "خون بازی"، "اتوبوس شب"، "به همین سادگی" ، "پاداش سكوت"، "آن سه" و "پابرهنه در بهشت" در بخش فیلم‌های بلند سینمایی، فیلم "قفل‌ساز" در بخش فیلم‌های كودكان و فیلم "سرزمین گمشده" در بخش فیلمهای مستند به نمایندگی از سینمای ایران برای اولین دوره‌ی جایزه‌ی سینما آسیاپاسفیك معرفی شدند و تا 10 روز آینده با نماینده‌ی خود را به اسكار معرفی كند.

منبع : ایسنا

مطالب مرتبط :

سینمای ایران

 

UserName