• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1386/06/28
  • تاريخ :

نقش سلیمان (ع) را باورپذیر می‌کنم

امین زندگانی

تمام تلاشم این است که نقش حضرت سلیمان (ع) را به گونه‌ای بازی کنم تا برای مخاطب باورپذیر باشد.

بازیگر نقش حضرت سلیمان (ع) در فیلم سینمایی "ملک سلیمان" درباره نقش خود به خبرنگار مهر گفت: "پیامبران الهی انسان هایی چندبعدی بودند، افرادی کامل و فراتر از زمانه خود. ولی این تصویر در ذهن مردم به گونه ای دیگر است و همین عامل کار بازیگر را برای ایفای نقش آنها سخت می کند."

امین زندگانی در ادامه افزود: "بنابراین من به عنوان بازیگر باید نقش را به گونه ای بازی کنم که مخاطب آن را باور کند و به این آگاهی برسد که این انسان های بزرگ چندان غریب و دست نیافتنی نیستند. البته بازی در چنین نقش هایی به نوعی حرکت بر لبه تیغ است، چون مردم الگو و تصویر ذهنی از ائمه و پیامبران دارند و باید تا جایی نقش را برای آنها باورپذیر کرد که از تصویر ذهنی آنها دور نشود."

وی بهترین منبع برای نزدیکی بازیگر با چنین نقش هایی را فیلمنامه فیلم دانست و گفت: "بازیگر برای اینکه بهتر به نقش برسد باید بارها و بارها به فیلمنامه مراجعه و رابطه علت و معلولی آن نقش را پیدا کند. چرا که برای نگارش فیلمنامه منابع مختلفی مطالعه شده و همین می تواند بهترین منبع برای من باشد. ضمن اینکه من دو روز پیش از شروع فیلمبرداری برای این نقش انتخاب شدم و فرصت کافی برای مطالعه میدانی نداشتم. سعی کردم از طریق فیلمنامه به اطلاعات مورد نظرم دست پیدا کنم."

زندگانی که پیش از این تجربه ایفای نقش تاریخی در مجموعه "مختارنامه" در نقش مسلم ابن عقیل را داشته، درباره تاثیر تجربه آن کار بر ایفای نقش حضرت سلیمان گفت: "به نظرم بیش از این کمک کند، نگرانم کرد. به هر حال حضرت مسلم ابن عقیل از نزدیکان امام حسین (ع) و اولین شهید قیام کربلا بود. مردم به ایشان ارادت بسیاری دارند و همین باعث شد من سعی و تلاش فوق العاده ای برای ایفای آن بکنم و تا آنجا که می توانم آن را متفاوت بازی کنم.

این بازیگر در پایان گفت: "در فیلم "ملک سلیمان" هم بیشترین دغدغه ام این است که ابعادی تازه از شخصیت ایشان را نسبت به آنچه مردم در ذهن دارند نشان دهم. کمتر بازیگری این سعادت را پیدا می کند که بتواند نقش بزرگوارانی چون حضرت سلیمان و حضرت مسلم را ایفا کند. از اینکه خداوند این سعادت را نصیبم کرد شاکرم."

فیلم سینمایی "ملک سلیمان" از تولیدات فاخر فارابی به کارگردانی شهریار بحرانی و تهیه کنندگی مجتبی فرآورده است. در حال حاضر گروه تولید این فیلم در شهرستان تالش سرگرم فیلمبرداری سکانس های مربوط به شهر زبولون هستند. جلوه های ویژه این سکانس ها را با موضوع معجزات حضرت سلیمان (ع) و ارتباط ایشان با انس و جن یک طراح جلوه های ویژه رایانه ای به نام لئو لو طراحی می کند. گروه تولید پس از پایان کار به تهران خواهند آمد تا سایر سکانس های فیلم را جلو دوربین ببرند.

در "ملک سلیمان" محمود پاک نیت، حسین محجوب، ارژنگ امیرفضلی، مهدی فقیه، الهام حمیدی، علیرضا کمالی نژاد، باقر صحرارودی، سیدجواد طاهری و ... بازی کرده اند. دیگر تولید فیلم عبارتند از نویسده: شهریار بحرانی، مدیر فیلمبرداری: حمید خضوعی ابیانه، مدیر هنری: عبدالحمید قدیریان، مدیر صدابرداری: بهروز معاونیان، مدیر تولید: فرهاد کی نژاد، اجرای جلوه های ویژه رایانه‌ای: شرکت کاریز پارسه و مدیر برنامه ریزی و دستیار اول کارگردان: علیرضا سبزواری، محصول فارابی.

منبع : مهر

UserName