• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 309
 • سه شنبه 1386/6/27
 • تاريخ :

هشتادمین اجرای خواجه‌نوری‌ و صلح‌طلبی با حضور بزرگان

هم‌نوایان صلح

برنامه‌های كنسرت "هم‌نوایان صلح" تشریح شدند

هشتادمین اجرای خواجه‌نوری‌ و صلح‌طلبی با حضور بزرگان

كنسرت سالانه‌ی داریوش خواجه‌نوری با عنوان "هم‌نوایان صلح" سوم و چهارم آبان‌ماه سال‌جاری در تالار بزرگ كشور برگزار می‌شود و سپس به پایتخت پنج كشور دنیا می‌رود.

خواجه‌نوری با بزرگان موسیقی

در نشست رسانه‌یی این كنسرت كه صبح امروز برگزار شد، داریوش خواجه‌نوری خبر داد كه در این كنسرت كه علاوه بر اعضای ثابت گروه، استادانی چون جلال ذوالفنون، حسین سمندری - استاد دو تار ایران - و عبدالله امینی - خواننده‌ی موسیقی نواحی - حضور دارند و قرار است اجرایی تلفیقی عرضه كنند.

محمدعلی خواجه‌نوری سرپرست

درشن آنند می‌خواند

این آهنگ‌ساز، سرپرست پروژه‌ی همنوایان صلح را محمدعلی خواجه‌نوری معرفی كرد و افزود: " درشن آنند" خواننده‌ی هندی ازجمله افرادی است كه در این پروژه حضور خواهند داشت، ضمن اینكه یك نوازنده‌ی شهیر خارجی نیز ممكن است به گروه اضافه شود.

او اما اعلام جزییات بیشتر درباره‌ی این نوازنده را كه نامی از وی برده نشد، به نشست‌های بعدی موكول شد.

بهترین بخش اجرای نواحی

وی افزود: تجربه‌ی كنسرت‌های پیشین، به‌ویژه كنسرت سال گذشته - به‌عنوان نخستین كنسرت كشور در ماه رمضان -، به ما ثابت كرده است كه بهترین بخش‌های كنسرت، بخش اجراهای نواحی بوده است.

او ابراز احساسات تماشاگران در هنگام اجرای قطعه‌ی تربت توسط استاد عبدالله امینی در كنسرت سال گذشته را گواه این مدعا دانست.

هم‌نوایان در پنج پایتخت راه ابریشم

خواجه‌نوری خاطرنشان كرد: این كنسرت شروع كار ما برای ادامه‌ی پروژه‌ی هم‌نوایان صلح با اجراهای مختلف دیگری در پایتخت‌های جاده‌ی ابریشم است كه از ایران شروع شده و با بازی‌های المپیك ادامه داشته و در كشور چین خاتمه پیدا می‌كند. در طی این اجراها نیز اساتید دیگری در حوزه‌ی موسیقی نواحی نیز به گروه اضافه خواهند ‌شد.

هدف: اعلام صلح طلبی

خواجه‌ نوری اعلام صلح طلب‌بودن مردم ایران را هدف اصلی این كنسرت در ایران و سایر كشورها دانست و تصریح كرد: اثر موسیقی از هر هنر دیگری در میان مردم بیشتر است و ما می‌خواهیم از این طریق و در قالب قطعه‌های مختلف با شعر فارسی و انگلیسی كه توسط برادران كیاسالار آماده شده، پیام صلح‌طلبی مردم كشورمان را به جهانیان اعلام كنیم.

او درباره‌ی نوع قطعات انتخابی نیز توضیح داد: 20 قطعه از آلبوم‌های جدید به‌ویژه افق به اضافه‌ی قطعاتی با موضوع صلح از جمله قطعات انتخابی ما برای اجرا خواهد بود، ضمن این‌كه این قطعات در سبك‌های مختلف نو فلامینكو، تك‌نوازی فلامنیكو، نواحی، تلفیقی و ... ارایه خواهند شد.

خواجه‌نوری در ادامه به گسترش كار پروژه در حوزه‌ی موسیقی نواحی اشاره كرد و یادآور شد: اجراهای سوم و چهارم آبان‌ماه در تالار بزرگ كشور در دو سئانس 18 تا 20:30 21 تا 24 برگزار می‌شود.

دو روزه مجوز گرفتیم

او درباره‌ی مجوز كنسرت نیز با اشاره به اینكه جزو نخستین گروه‌های غیرسنتی موسیقی كشور بودند كه كنسرت برگزار كردند، اظهار داشت، در حال حاضر هشتادمین كنسرت خود را برگزار خواهیم كرد.

او گفت كه مجوز اجرای هم‌نوایان صلح را در فرصتی كمتر از دو روز از دفتر شعر و موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت كرده‌اند.

  و اما ...

خواجه‌نوری در ادامه خاطرنشان كرد: در گروه 15 نفره‌ی ما علاوه بر خودش " درشن آنند"، عبدالله امینی نیز البته به‌صورت محدود می‌خوانند و قطعاتی نظیر كودكی، صلح - انگلیسی و فارسی -، افق، دهكده، تنهایی، سفر به دور دست و تربیت نیز اجرا خواهند شد.

وی درباره‌ی استفاده از موسیقی‌های فولكلور در كنسرت نیز گفت: این سبك از موسیقی نیز به‌طور حتم، در اجراهای ما حضور خواهد داشت؛ دغدغه‌ی گروه ما بیش از هر چیز شناساندن موسیقی ایرانی به جهان و به ویژه جوانان كشور خودمان است كه سال‌های اخیر ذهنشان با موسیقی‌هایی با نام زیرزمینی و غیره مسموم شده است.

او با بیان اینكه چند ماهی است كه گروه تمرین را شروع كرده و در حال حاضر نیز یك روز در میان همچنان به تمرینات فشرده‌ی خود ادامه‌ می‌دهد، تصریح كرد: اجراهای ما در جاده‌ی ابریشم نیز به سبك همین اجرای داخلی خواهد بود كه در پایتخت پنج كشور نیز برگزار خواهد شد.

منبع : ایسنا

 

UserName