• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1386/06/26
  • تاريخ :

مواظب جاعلان کارت پایان خدمت باشید

سربازی

اگر وسوسه شده‌اید كه با پول و رشوه كارت پایان خدمت و معافی برای خودتان دست‌ و پا كنید، اول این گزارش را بخوانید.

 

«10 تومان می‌‌دهی، كارت را می‌آورد دم در خانه، مو هم لای درزش نمی‌رود؛ طرف توی نظام وظیفه آشنا دارد». پسر با یك لحن پیروز‌مندانه‌ای این جملات را می‌گوید كه آدم احساس می‌كند او بدبختی بیش نیست.

 

بعد آدم كنجكاو می‌شود ببیند چطور می‌شود با 10 میلیون تومان ناقابل، كارت معافیت از خدمت سربازی گرفت. بعد كه پی‌‌‌اش را می‌گیری می‌بینی یكی هست كه از این كارت‌ها صادر می‌كند؛ كسی كه مدعی است در سازمان نظام وظیفه آشنا دارد و می‌تواند مشكلات را حل كند. بعد ته دلت وسوسه می‌شوی كه این كار را بكنی... و این جوری است كه با چشمان تمام باز می‌روی توی تور جاعلان حرفه‌‌ای!

«تضمین می‌كنیم!» برنده‌ترین ابزار آنهاست. وقتی می‌آیند پای معامله، جوری وانمود می‌كنند كه كارشان هیچ مشكلی ندارد و حاضرند برای اثبات ادعایشان تضمین بدهند. چطوری؟ آنها به مشتری اطمینان می‌دهند كه هیچ كس بویی از این موضوع نخواهد برد؛ برای همین نصف پول را همان اول می‌گیرند و نصف دیگر را بعد از اینكه شما توانستید با كارت جعلی‌تان گذرنامه بگیرید.

اما این همه ماجرا نیست؛ «امكان ندارد كسی بتواند با كارتی غیر از كارتی كه توسط سازمان نظام وظیفه صادر شده و دارای شماره سریال است گذرنامه بگیرد؛ چرا كه الان اطلاعات سازمان نظام وظیفه، اداره آگاهی و اداره گذرنامه با هم شبكه شده و هر كدام از این سازمان‌ها به این اطلاعات دسترسی دارند.بنابراین اگر كسی با كارت جعلی برای گرفتن گذرنامه اقدام كند، بعد از استعلام دستش رو خواهد شد».

سروان اسدی یكی از كسانی است كه در دایره مبارزه با جعل و كلاه‌برداری پلیس آگاهی كرج، پرونده‌های جعل كارت پایان خدمت را پیگیری می‌كند.

جناب سروان می‌گوید طبق بخشنامه‌ای كه حدود 5 ماه پیش صادر شده، اداره گذرنامه موظف است شرایط همه متقاضیانش را استعلام كند واگر این اتفاق بیفتد، قطعا شماره سریال و مشخصات شخصی كه كارت اصلی را ندارد، با سیستم مطابقت نخواهد كرد.

پس این افراد چطور حاضر می‌شوند گرفتن قسمتی از پولشان را به صدور گذرنامه منوط كنند؟ سازمان نظام وظیفه پاسخ می‌دهد: «كسانی كه در اداره خدمات «پلیس +10» نشسته‌اند، كارشناس گذرنامه نیستند. این افراد نیروهای عادی‌ای هستند كه به عنوان كارمند از بیرون استخدام شده‌اند. بنابراین شما كارت را كه دستشان بدهی، نمی‌توانند جعلی بودنش را تشخیص بدهند؛ ضمن اینكه آنها نمی‌توانند برای همه متقاضیان استعلام كنند؛ عموما برای گذرنامه در مواردی كه شك كرده باشند استعلام می‌كنند».

 این البته در صورتی است كه كسی نخواهد از شرایط موجود سوء استفاده كند چون سكه ماجرا روی دیگری هم دارد؛ «خیلی وقت‌ها پیش می‌آید طرفی كه كار صدور گذرنامه را انجام می‌دهد، حساسیت داشتن كارت پایان خدمت را نمی‌داند، برای همین جاعلین با چرب زبانی از او می‌خواهند كه خیلی مته به خشخاش نگذارد و بدون استعلام، گذرنامه را صادر كند. البته بعضی‌ها هم دائما پیشنهاد رشوه می‌دهند و با تطمیع كارشان را جلو می‌برند. بعد هم به شما می‌گویند 8تومان بده، برایت كارت اصل بگیرم».

اینكه این قدر روی گذرنامه مانور می‌دهیم، به این خاطر است كه بسیاری از افرادی كه می‌خواهند با پول، كارت معافیت خدمت بگیرند، به قصد خارج شدن از كشور این كار را می‌كنند و برای همین اولین جایی كه بعد از گرفتن كارت می‌روند، اداره گذرنامه یا دفاتر پلیس+10 است وگرنه بقیه سازما‌ن‌هایی كه ممكن است از شما كارت پایان خدمت بخواهند، از طریق یك نامه رسمی، اصالت كارت شما را با سازمان نظام وظیفه چك می‌كنند.

 

مشكلت چیه ؟

كافی است از آدم‌های دوروبرتان آمار بگیرید تا پیدایشان كنید. آنها آن قدرها هم كه فكر می‌كنید، تشكیلات سری‌ ندارند؛ چرا كه معمولا بیشتر جعل‌ها توسط یك نفر یا نهایتا یك گروه 3-2 نفری انجام می‌شود.

«تحقیقات ما نشان می‌دهد كه جاعلین در مورد كارت‌ پایان خدمت به صورت متمركز عمل نمی‌كنند؛ یعنی عوامل اصلی 3-2 نفر بیشتر نیستند، منتها كارت چند دست می‌چرخد تا به دست مشتری برسد؛ در واقع واسطه‌های زیادی در معامله حضور دارند».

سرهنگ‌ هادئی- رئیس پلیس آگاهی استان تهران- با اشاره به این موضوع، درباره شیوه‌های جذب مشتری كسانی كه كارت پایان خدمت تقلبی صادر می‌كنند، می‌گوید: «خیلی از این افراد، سوژه را از جلوی همان اداره نظام وظیفه شكار می‌كنند؛ یعنی می‌بینند طرف مشكلی دارد، بعد شروع می‌كنند به غر زدن كه اینجا كسی كارتان را راه نمی‌اندازد و درنهایت به این نتیجه می‌رسند كه من خودم هم چنین مشكلی داشتم و كسی را می‌شناسم كه می‌تواند كارتان را راه بیندازد».

و بعد بیرون باهم قرار می‌گذارند و معامله شروع می‌شود. معمولا كسی از همان اول به شما نمی‌گوید كه كارتی كه برایتان صادر می‌كند جعلی است. آنها ممكن است بسته به نوع كارتی كه برایتان صادر می‌كنند، از شما مدارك هم بخواهند؛ مداركی مثل كپی شناسنامه پدر برای معافیت كفالت؛ معاینات پزشكی برای معافیت پزشكی و حتی تقاضانامه! سرهنگ هادئی در این باره می‌گوید: «اینها دقیقا همان مداركی است كه برای صدور این كارت‌ها در اداره نظام وظیفه از فرد می‌گیرند. بعد هم مدعی می‌شوند كه در نظام وظیفه آشنا دارند یا سهمیه سازمان خاصی را دارند یا این طور ادعاهای دروغین».

بیشتر كارت‌های جعلی فروخته شده، كارت معافیت هستند نه كارت پایان خدمت؛‌ «دلیلش مشخص است؛ چون اگر ازكسی كارت پایان خدمت تقلبی بگیرند، كاملا تابلو است كه از قبل می‌دانسته دارد كارت جعلی می‌خرد ولی در مورد كارت‌های معافیت، می‌شود گفت كه سرش را كلاه گذاشته‌اند».

 

 

سربازی

هر چی كرمته داداش

بازار جعل، قیمت و تعرفه مشخص ندارد؛ هر كسی هر چقدر كه تیغش ببرد می‌گیرد؛ برای همین قیمت‌ها از 100 هزار تومان شروع می‌شود تا 15 ـ 14میلیون تومان.

یكی از مسئولان سازمان نظام وظیفه می‌گوید: «همه چیز به تیپ و قیافه مشتری بستگی دارد، كیفیت كار خیلی تفاوتی نمی‌كند. موردی داریم كه 500 هزار تومان از یك نفر گرفته و از یك نفر دیگر 4 میلیون تومان و یك كار مشابه هم به هر دوشان تحویل داده». این مسئله را كارشناس دایره مبارزه با جعل آگاهی هم تأیید می‌كند؛ «ما حتی داشتیم كسی را كه 14میلیون تومان برای یك كارت اسكن شده بی‌اعتبار پول داده؛ كارتی كه شاید حتی 10 هزار تومان هم نیرزد!».

 

واقعا جاعلین برای درست كردن كارت‌های تقلبی چقدر هزینه می‌كنند؟ اصلا روش كارشان چیست؟ كارشناسان جعل اداره آگاهی و مسئولان بازرسی سازمان نظام وظیفه، به دلیل امنیتی حاضر نیستند جزئیات كار صادركننده‌های این كارت‌ها را رو كنند. فقط می‌شود درباره كلیت ماجرا حرف زد؛ «در جعل این كارت‌ها، فاكتورهایی وجود دارد كه آدم‌ عادی نمی‌تواند آنها را تشخیص بدهد. اكثر جاعلین، مهر سازمان را خارج از اینجا می‌سازند و می‌زنند پای كارت‌ها. حتی گاهی وقت‌ها به سازنده مهر پول بیشتری می‌‌دهند تا كار را زودتر تحویل بدهد. امضاها هم كه همه جعلی است».

رئیس پلیس آگاهی استان تهران هم این توضیحات را تكمیل می‌كند؛ «الان با توجه به پیشرفت تكنولوژی، جاعلین هم ترجیح می‌دهند بیشتر با كامپیوتر كار كنند. خیلی‌هایشان حتی نمونه كارت، مهر سازمان و امضاها را اسكن شده روی كامپیوترشان دارند و فقط اسم و مشخصات مشتری را تغییر می‌دهند».

 

مواظب پشت سرت باش

بیشتر متقاضیان خرید كارت معافیت جعلی، تحصیلات دیپلم به پایین دارند. این را آمار كشفیات سازمان نظام وظیفه نشان می‌دهد و كارشناسان اداره آگاهی هم آن را تأیید می‌كنند؛ «تحقیقات نشان می‌دهد كه هر چه سطح تحصیلات افراد بالاتر می‌رود، ترس از خلاف آنها هم بیشتر می‌شود؛ ضمن اینكه كسانی كه تحصیلات پایین‌تری دارند، خیلی راحت‌تر گول وعده‌های جاعلین را می‌خورند».

اگر بخواهیم دوباره از آمار حرف بزنیم، باید به آمارهای سازمان نظام وظیفه رجوع كنیم كه می‌گوید آنها فقط در سال 85، 20 باند جعل كارت پایان خدمت را گرفته‌اند. آنها همچنین پرونده‌ای داشته‌اند كه 110 متهم داشته است. توجه كنید كه منظور از متهم فقط جاعلین كارت‌ها نیستند؛ استفاده‌كنندگان از این كارت‌ها هم از دید قانون مجرم هستند.

كارت تمام این 110 نفر باطل شده و همگی آنها برای صدور حكم به دادسرا معرفی شده‌اند. پلیس آگاهی استان تهران هم مدعی است كه آمار كشفیات در سال 86، رشد بسیار زیادی نسبت به سال‌های قبل داشته.

آنها معتقدند راه‌اندازی شبكه بین سازمان‌های ذی‌ربط و افزایش فاكتورهای امنیتی در كارت‌ها، این نتیجه را به دنبال داشته است؛ ضمن اینكه آنها موفق شده‌اند با دستگیری عوامل اصلی صدور كارت‌های تقلبی، بیشتر استفاده‌كنندگان از این كارت‌ها را هم دستگیر و به مراجع قضائی معرفی كنند. آنها درست پشت سر جاعلین ایستاده‌اند، درست پشت سرشان!

 

یك نمونه بامزه از پرونده‌های جعل

در پرونده‌های كسانی كه به صورت غیرقانونی برای افراد كارت معافیت صادر كرده‌اند، مورد جالبی وجود دارد كه به روایت یكی از مسئولان سازمان نظام‌وظیفه در اینجا می‌آوریم: «شخصی بود به نام دكتر... كه تخصص اعصاب و روان داشت و از پرسنل نیروی هوایی ارتش بود. این آقای دكتر با بعضی بیمارستان‌ها تبانی كرده بود تا به اشخاصی كه او معرفی می‌كند، گواهی بیماری روانی بدهند و از این طریق برای آنها كارت معافیت می‌گرفت.

این قضیه به ما گزارش شد و ایشان را گرفتیم و بعد از طی مراحل قانونی راهی زندان شد؛ ضمن اینكه در این گیر و دار، هم او را از ارتش اخراج كردند و هم پروانه مطبش لغو شد. در همین حین، ما از اعترافات او فیلمی تهیه كردیم. او در این اعترافات می‌گوید كه زندگی‌اش خرج دارد و حالا كه تمام منابع درآمدش را از دست داده، اگر از زندان آزاد شود، باز هم كار غیرقانونی‌اش را انجام خواهد داد. همین اتفاق هم افتاد.

دكتر 9 ماه بعد از آزادی‌اش دوباره شروع كرد! این بار هم او را گرفتیم و به دادسرا فرستادیم؛ منتها این بار طی هماهنگی‌ای كه با مقام قضائی شد، بعد از طی دوران محكومیت، مجوز دایر كردن مطب به او داده شد. این آقای دكتر الان در مطبش مشغول به كار است و اگر مورد تخلفی هم ببیند به ما گزارش می‌دهد.»

 

زندانی می‌شوید

كار سختی نیست، به خصوص حالا كه علم پیشرفت كرده؛ با رایانه و هزار و یك ابزار جدید دیگر راحت می‌شود یك امضا را درست عین اصلش جعل كرد. قانون هم برای همین سخت می‌گیرد؛ برای اینكه هر كسی جرأت نكند به راحتی پای رایانه شخصی‌اش بنشیند و امضای برخی صاحب‌منصبان  افراد مملكت را جعل كند.

از نظر قانون مجازات اسلامی، جعل و تزویر عبارتند از «ساختن نوشته یا سند یا ساختن مهر یا امضای اشخاص رسمی یا غیر رسمی، خراشیدن یا تراشیدن یا قلم بردن، یا الحاق یا محو یا اثبات با سیاه كردن یا تقدیم و تاخیر تاریخ سند نسبت به تاریخ حقیقی یا الصاق نوشته‌ای به نوشته دیگر، یا به كاربردن مهر دیگری بدون اجازه صاحب آن و نظایر اینها به قصد تقلب».

طبق ماده 525 قانون مجازات اسلامی، هر كس یكی از اشیای ذیل را جعل كند یا با علم به جعل یا تزویر استعمال كرده یا داخل كشور كند، علاوه بر جبران خسارت وارده، به حبس از یك تا 10 سال محكوم خواهد شد:

1 - احكام یا امضا یا مهر یا دستخط معاون اول رئیس‌جمهور یا وزرا یا مهر یا امضای اعضای شورای نگهبان یا نمایندگان مجلس شورای اسلامی یا مجلس خبرگان یا قضات یا یكی از رؤسا یا كارمندان و مسئولان دولتی از حیث مقام رسمی آنان.

2 - مهر یا تمبر یا علامت یكی از شركت‌ها یا مؤسسات یا ادارات دولتی یا نهادهای انقلاب اسلامی.

3 - احكام دادگاه‌ها یا اسناد یا حواله‌های صادره از خزانه دولتی.

4 - منگنه یا علامتی كه برای تعیین عیار طلا یا نقره به كار می‌رود.

5 -  اسكناس رایج داخلی یا خارجی یا اسناد بانكی نظیر برات‌های قبول شده از طرف بانك‌ها یا چك‌های صادره از طرف بانك‌ها و سایر اسناد‌ تعهدآور بانكی.

علاوه بر جعل كه خود جرم است، كسی كه از جعل بودن مدارك مطلع بوده و از مدارك استفاده كند، طبق ماده 530 قانون مجازات به 2 ماه تا 2سال حبس محكوم خواهد شد. 

طبق ماده 534 قانون مجازات اسلامی، هر یك از كاركنان ادارات دولتی و مراجع قضائی و مأمورین به خدمات عمومی كه در تحریر نوشته‌ها و قراردادهای راجع به وظایفشان مرتكب جعل و تزویر شوند- اعم از اینكه موضوع یا مضمون آن را تغییر دهند یا گفته و نوشته یكی از مقامات رسمی، مهر یا تقریرات یكی از طرفین را تحریف كنند یا امر باطلی را صحیح یا صحیحی را باطل یا چیزی را كه بدان اقرار شده، اقرار نشده و بالعكس جلوه دهند- علاوه بر مجازات‌های اداری و جبران خسارت وارده، به حبس از یك تا 5 سال یا به 6 تا 30 میلیون ریال جزای نقدی محكوم خواهند شد.

 

منبع: همشهری جوان

UserName