• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1386/06/26
  • تاريخ :

نیمی از عمرم را در جستجوی دین واقعی گذراندم

تصویری از پیتر شوت فیلسوف ایرانی

گفت ‌و گوی روزنامه‌ «دی‌ولت» با فیلسوف آلمانی شیعه

پیتر شوت: نیمی از عمرم را در جستجوی دین واقعی گذراندم

«پیتر شوت»، فیلسوف و سیاستمدار شیعه آلمانی می‌گوید، نه مسلمان‌زاده بوده و نه به طور ناگهانی با اسلام مواجه شده بلكه بیش از نیمی از عمرش را در جستجوی دین واقعی گذرانده است.

وی در گفت ‌و گو با سایت آن‌لاین روزنامه آلمانی‌زبان دی‌ولت گفته است: فقط یك بار در زندگی‌ام دینم را تغییر داده‌ام. وقتی 19 ساله بودم برای اینكه از فشار روحیه لوتری در خانه پدری‌ام خلاص شوم.

این فیلسوف آلمانی در توصیف حالت آن دوران كه به مذهب كاتولیك گرویده بود می‌گوید: آن حركت اقدام خیلی بزرگی در زندگی‌ام بود، یك شكاف و جدائی با خانواده‌ام، با دوستانم و با همه. وقتی سی ساله بودم و گرویدنم به دین اسلام را اعلام كردم دیگر این تغییر مذهب برایم یك شكاف و جدائی نبود، بلكه گام‌های بعدی من برای رسیدن به مذهب واقعی بود.

وی درباره گرایشات دوران كودكی خود به دین اسلام و سابقه این تحول افزوده است: در واقع تمایلات من به دین اسلام از دوران كودكی در من به وجود آمد. من در یك روستای كوچك در كنار رود الب بزرگ شده‌ام كه در آن روستا حتی بعد از جنگ جهانی اول برق نبود و ما در آن موقع تحت اشغال نیرو‌های انگلیسی‌ بودیم و شش مسلمان هندی كه سرباز بودند نماینده قدرت انگلیسی‌ها بودند.

«شوت» سپس درباره رفتار هندی‌های مسلمان با ساكنان روستا كه باعث تأثیرگذاری رفتارهای اسلامی آن‌ها بر ساكنان روستائیان می‌شود توضیحاتی می‌دهد و درباره سال‌های بعد زندگی خود می‌گوید: در دروان تحصیلات دانشگاهی‌ هم با اسلام تماس پیداكردم. تز دكترایم را درباره نمایش‌نامه‌های عصر «باروك» نوشته «آندره‌اس گریفوس» نوشته‌ام. یكی از این نمایش‌نامه‌ها «كاتارینای گرجستانی» است و نیمی‌ از آن در اصفهان می‌گذرد. یكی دیگر از شخصیت‌های این نمایشنامه شاه عباس صفوی است. و در واقع آثار «گریفوس» بهانه‌ای شد تا من به طور اساسی به هنر و فرهنگ شرق اسلامی بپردازم.

«شوت» در ادامه با اشاره به دوران دانشجوئی خود در هامبورگ كه همجواری با برخی از دانشجویان كشورهای اسلامی از جمله ایران و مصر در شكل‌گیری نظام فكری او تأثیرگذار بوده است می‌گوید: در آن دوران شب و روز با هم بحث می‌كردیم. در كتابخانه خوابگاه به طور منظم با مسیحی‌ها، یهودی‌ها و مسلمانان بحث‌های دینی داشتیم.

وی با اشاره به سفر محمدرضا پهلوی در سال 1967 به آلمان و بروز برخی بحث‌های روشنفكری درباره اسلام در آلمان می‌افزاید: آن وقت‌ها اسلام برای من در وهله‌ اول تئوری رهایی‌بخش ملت‌های جهان سوم بود. همیشه این مسأله مورد بحث بود كه آیا انقلاب یا اسلام، ایران و دیگر كشورهای در حال توسعه را از فقر رهایی می‌بخشد یا نه.

«شوت» در توصیف ادامه مسیر زندگی خود برای تحول و تغییر دین خود به پیوستن خود به حزب كمونیست آلمان كه طرفدار مسكو بود اشاره می‌كند و سپس درباره نشست و برخاستش با مفتی تاشكند كه در گرایش او به دین اسلام بی‌تأثیر نبوده می‌گوید: با جان و دل به آموزش‌های او درباره اخلاق اسلامی گوش می‌دادم.

آشنائی این فیلسوف و سیاستمدار با ایران‌شناس و اسلام‌شناس شهیر آلمانی یعنی «آنه‌ماری شیمل» فصل جدیدی رادر زندگی او باز می‌كند.

او درباره اولین دیدارش با وی می‌گوید: «شیمل» مدتی طولانی به جلد كتابم كه داس و چكش روی آن می‌درخشید، نگاه كرد و بعد گفت: لطفاْ چكش را بردارید. می‌ماند فقط داس، كه آن هم تبدیل به هلال ماه می‌شود و این راه اسلام را به شما نشان می‌دهد.

سفر «شوت» در سال 1987 با سفر به ایران باعث می‌شود كه او به طور عمیق‌تری با اسلام آشنا شود با ین حال به گفته خود او چند سالی دیگر زمان نیاز بوده تا او در سال 1991 به دین اسلام مشرف شود.

پیتر شوت (Peter Schütt) نویسنده و سیاستمدار آلمانی متولد 1939 است كه سال 1967 با درجه‌ دكترای فلسفه از دانشگاه فارغ‌التحصیل شد. سال 1988 از حزب كمونیست بیرون می‌آید و به مرور زمان با نوشتن چند كتاب و مقاله از گذشته‌اش فاصله می‌گیرد. در سال 1987 با زنی ایرانی ازدواج می‌كند و در سال 1991به دین اسلام و مذهب شیعه مشرف می‌شود.

 

منبع : خبرگزاری فارس

 

UserName