• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1387/02/19
  • تاريخ :

واكنش معاون سیما به اظهارات دختر «شهریار» و «كمال تبریزی»

شهريار

معاون رئیس سازمان صدا و سیما ضمن دفاع از تغییرات سریال «شهریار» گفت:حذفیات این سریال نه بار دراماتیك دارد، نه بار آموزشی و نه بار ارتقاء افكار عمومی.

مرتضی میر باقری درباره اظهار نظرهای خانواده شهریار درباره سریال شهریار گفت: در هر صورت این سریال تیم نویسندگی داشته و تحقیقاتی انجام داده‌اند و بر اساس آن تحقیقات متنی فراهم شده و آقای تبریزی نیز به عنوان كارگردان ‌آن را ساخته است.

وی افزود: وقتی سریالی ساخته می‌شود بحث این نیست كه كار كاملا مستند باشد در سریال شهریار نیز بحث این است كه این كار یك كار نمایشی بوده كه دستمایه‌ای نیز از بیوگرافی این شخصیت را نیاز داشته و با توجه به اینكه شهریار شاعر بوده و در منطقه آذری نشین ما یك شخصیت بزرگ و ملی محسوب می‌شود سریال نیز ما را باید به این نقطه برساند و به نظر می‌رسد كه در این مسیر حركت كرده است.

وی ادامه داد: درباره الفاظی نیز كه درباره این سریال به كار می‌رود و می‌گویند مثلا قیافه‌ای كه از آن فرد ارائه می‌شود باید كاملا منطبق باشد نیز باید بگویم همه اینها باید با بار دراماتیك كار همراهی داشته باشد و نكته‌ای كه خانواده جناب آقای شهریار ذكر كردند مواردی بوده كه با نویسنده و كارگردان هم در میان گذاشته شده و پاسخ یكدیگر را در این زمینه‌ها به یكدیگر می‌دهند كه كاملا طبیعی است.

وی تصریح كرد: معمولا در كارهای تاریخی كه ساخته می‌شود نیز باید یك سعه صدر از سوی وابستگان شخصیت‌های ملی و هم از طرف كسانی كه می‌خواهند در قالب یك اثر دراماتیك و نمایشی كار را عرضه كنند وجود داشته باشد و ما از اینكه مذاكره‌ای بین طرفین انجام بگیرد استقبال می‌كنیم و امیدواریم سوء تفاهمات برطرف شود. لیكن از اینكه اینگونه مسائل اسباب سوء‌تفاهم شود و دغدغه خاطر و نگرانی یا در خانواده یا در اصحاب هنر ایجاد كند باید پرهیز شود.

وی ادامه داد ما نیازمند این هستیم كه اصحاب هنر و شخصیت‌های ملی بتوانند ارتباط نزدیكی با یكدیگر برقرار كنند و بدانند كه هر ساختاری اقتضائات خاص خود را دارد. ما اگر می‌خواستیم درباره شهریار سخنرانی كنیم، مستند یا تله‌فیلم بسازیم هر كدام از آنها در یك قالب مختلف ساخته می‌شد و قالب سریال نیز آنچیزی است كه شما در حال حاضر آن را می‌بینید لذا برخی چون تفاوت ساختارها را نمی‌‌دانند برایشان سوء تفاهم ایجاد می‌شود.

وی درباره حذفیات سریال نیز گفت: در سریالی كه سازمان صدا و سیما سفارش می‌دهد در وهله اول باید مصالح ملی، منافع ملی و ضوابط عمومی جامعه را حفظ كنیم. ما در مراحل مختلف تلاشمان این است كه با همفكری‌هایی كه انجام می‌دهیم این اصول د رنظر گرفته شود چنانچه در آخرین مرحله كه به پخش نزدیك می‌شود برسد احساس كنیم برخی از موارد می‌تواند سوء تفاهم ایجاد كند به دلیل اینكه رسانه ملی هستیم به هیچ وجه اجازه چنین كاری را نخواهیم داد.

وی اظهار داشت: امكان دارد در زندگی یك شخصیت بزرگ واقعیت‌هایی وجود داشته باشد ما در سریال خود كه تمام واقعیت‌های زندگی این شخصیت را نشان نداده‌ایم و دلیلی ندارد برخی واقعیت ها كه می‌تواند اسباب سوء‌تفاهمات شود را نشان دهیم.

وی افزود: امكان دارد در رابطه با شهریار و اینكه ایشان در سنین پیری دچار فراموشی و یكسری بیماری‌هایی شده‌اند بخش‌هایی ساخته شود ولی ما صلاح نمی‌دانیم وقتی زندگی این شخصیت بزرگ را مطرح می‌كنیم این بخش‌های زندگی‌شان به طور برجسته نشان داده شود.

وی گفت: آنچه كه در مورد تغییر و حذفیات بوده مربوط به همین بخش است كه نه بار دراماتیك دارد و نه بار آموزش و نه بار ارتقاء افكار عمومی را دارد.

منبع : خبرگزاری فارس

UserName