• تعداد بازديد :
  • شنبه 1382/09/15
  • تاريخ :

اخبار ادبی و هنری 15 آذر ماه 1382

«2342 روز بد برای یك مرد ایرانی»


بهروز غریب پور، تمرین نمایش اپرای عروسكی رستم و سهراب را آغاز می‌كند

بهروز غریب پور، دبیر مبارك یونیما و كارگردان تئاتر بزودی تمرین نمایش اپرای عروسكی رستم و سهراب را آغاز خواهد نمود.

به گزارش خبرنگار ایسنا، وی كه این نمایش را همراه با لوریس چكناواریان اجرا می‌كند هفته آینده برای تحویل عروسكها سفری به اتریش خواهد داشت.

غریب پور اظهار امیدواری كرد كه بتواند این نمایش را در جشنواره فجر اجرا كند.

وی به خبرنگار ایسنا گفت: 66 عروسك نخی و تمام صحنه این نمایش توسط هنرمندان اتریشی ساخته خواهد شد به گونه‌ای كه گروه سازندگان و طراحان اتریشی و گروه ا جرایی و كارگردانی ایرانی خواهند بود البته در اجراهای خارج از كشور نیمی از بازیگردان‌ها خارجی و نیمی ایرانی خواهند بود.

گفتنی است چندی پیش دستیاران وی - علی پاكدست و مریم اقبالی - دوره آموزشی كوتاه مدتی را در اتریش گذراندند.

وی كه درحال تمرین نمایش 2342 روز بد است، درباره چگونگی تمرین این نمایش به ایسنا گفت: نمایشنامه به صورتی نوشته شده كه تركیبی از نمایش رادیویی تئاتر و سینمایی است و تاكنون بخش رادیویی را با محمد حاتمی بازیگر نمایش تمرین كرده‌ایم.

به گفته وی، 2342 روز بد بر پایه سرگذشت مرد ایرانی نوشته شده كه بیش از 8 سال را در فرودگاه یك كشور خارجی به سر برد و امكان خروج از فرودگاه را نداشت.

غریب پور درباره‌ی اجرای دیگر نمایش قلعه حیوانات گفت: این نمایشنامه فعلاً در نوبت صدور مجوز انتشار است و قرار است توسط نشر اندیشه سازان منتشر شود.

وی كه پیش از این قرار بود این نمایش را به روی صحنه ببرد، گفت: ابتدا تصور می‌كردم امكان گرفتن صحنه هست و قرار بود این نمایش در تماشاخانه ایرانشهر اجرا شود اما از آنجا كه این تماشاخانه هنوز آمادگی اجرای نمایش ندارد ترجیح دادم ابتدا نمایشنامه منتشر شود.

مدیرعامل خانه هنرمندان كه این نمایش را براساس اثر مشهور جرج اورول نوشته، انگیزه خود را از نگارش این نمایشنامه ادای دین به قربانیان استالینیسم دانست و گفت: تصور می‌كنم قلعه حیوانات یك یادگار ارزشمند است بنابراین این نمایشنامه را نوشتم البته ایده‌های خود را تحمیل نكردم اما فضاهای جدید پدید آوردم.

غریب پور پیش از این قرار بود این نمایش را به صورت عروسكی اجرا كند.

UserName