• تعداد بازديد :
  • شنبه 1386/06/24
  • تاريخ :

جذابیتی كه مرهون بازیگران است

قرارداد

به انگیزه‌ی پخش سینمایی «قرارداد»

جذابیتی كه مرهون بازیگران است

«قرارداد» ساخته‌ی كارگردانی است كه استفاده از هنرپیشگان نامی را در فیلم‌های سینمایی ضروری می‌داند و او معتقد است كه اگر كارگردان از نام‌های بزرگ در فیلمش استفاده نكند، با مشكلات بسیاری مواجه می‌شود.

این جملات كه از سوی بروس برسفورد مطرح شده و با در كنار هم قرار دادن دو بازیگر جوان و میانسال آمریكا، «كیوساك» و «فریمن» در سینمایی «قرارداد» در حقیقت به اعتقاد خود جامه‌ی عمل پوشانده است.

** درباره فیلم

سینمایی «قرارداد» (The Contract) محصول سال 2006 آمریكاست كه در مدت زمان یك ساعت و 36 دقیقه به شیوه‌ی رنگی ساخته شده است.

كارگردانی فیلم را بروس برسفورد بر عهده دارد كه فیلمسازی متوسط در سینمای دنیا محسوب می‌شود. سازندگان این فیلم هم‌چنین ابراز امیدواری كرده‌اند كه قسمت دوم سینمایی «قرارداد» نیز با همان بازیگران قبلی طی سال‌های آتی ساخته شود، اما تا كنون كه خبری از ساخت این فیلم نیست. «قرارداد» یك درام تریلر (دلهره‌آور) است كه كاملا بر اساس اصول پذیرفته شده این ژانر ساخته شده و كارگردان در هیچ لحظه‌ای از فیلم پا را از چارچوب‌های معمول فراتر نمی‌گذارد.

اما آن‌چه این فیلم را از یك سریال معمول تلویزیونی بالاتر قرار می‌دهد، حضور بازیگران مطرحی چون مورگان فریمن و جان كیوزاك است. در حقیقت می‌توان گفت، بخشی از جذابیت فیلم «قرارداد» مرهون بازی درخشان مورگان فریمن است؛ وگرنه خود فیلم اثری بسیار ساده است كه داستان آن بیش از این بارها توسط كارگردانان سرشناس ساخته شده است.

داستان فیلم بار دیگر هم‌نشینی یك آدم‌كش حرفه‌یی با آدم‌های عادی را روایت می‌كند. اما آن‌چه قرارداد را به فیلمی دیدنی تبدیل می‌كند، تمركز بر روی شخصیت‌های اصلی و فرعی در كنار پرداختن به حادثه‌های ریز و درشت است.

**داستان فیلم

«قرارداد» یك درام جنایی و دلهره‌آور است كه فیلمنامه‌ی آن توسط استفان كاتز و جان داروزه به نگارش درآمده است.

داستان فیلم درباره‌ی ری كین معلمی بیوه است كه همسرش را دو سال پیش از دست داده است و به عنوان مربی بیسبال و بسكتبال مشغول است.  وقتی كه پسرش به اتهام داشتن مواد مخدر دستگیر می‌شود، از او می‌خواهد كه در اردوگاهی در یك بیشه‌زار به او ملحق شود. از طرفی دیگر یك قاتل به اسم فرانك كاردین كه برای انجام یك هدف مهم اجیر شده، در راه آنان قرار می‌گیرد.

**اكران در سینماها

سینمایی قرارداد با بودجه‌ای حدود 25 میلیون دلار ساخته شد. فیلمبرداری این فیلم جولای 2005 آغاز شد و 6 هفته در كشور بلغارستان به طول انجامید.

«قرارداد» 23 نوامبر 2006 برای نخستین بار در سینماها اكران شد و علاوه بر آمریكا در كشورهایی چون آرژانتین، استرالیا، آلمان و سنگاپور به روی پرده رفت. این فیلم در جشنواره‌های جهانی عنوانی را به خود اختصاص نداده است.

** درباره‌ی كارگردان

بروس برسفورد 16 آگوست 1940 در سیدنی استرالیا متولد شد و در دانشگاه سیدنی تحصیل كرد.نخستین فیلم برسفورد با نام «ماجراهای بری مكنزی» در سال 1972 ساخته شد و از آن زمان تا كنون 36 فیلم را كارگردانی كرده كه قرارداد سی‌امین فیلم وی محسوب می‌شود.

برسفورد تا كنون 2 بار نامزد دریافت جایزه‌ی اسكار بهترین كارگردانی بوده و دریافت 5 جایزه‌ی هنری را در پرونده‌ی كاری‌اش ثبت كرده است.

برسفورد پس از كارگردانی «قرارداد» ساخت 5 فیلم دیگر را نیز در پرونده‌ی كاری‌اش ثبت كرده است كه برخی از آن‌ها در مرحله‌ی پیش‌تولید قرار دارند.

** درباره‌ی بازیگران

مورگان فریمن، بازیگر اصلی فیلم قرارداد است كه در این فیلم نقش فرانك كاردین را بازی می‌كند. او اول ژوئن 1937 در ایالت تنسی آمریكا متولد شد و بازیگری را از سال 1971 با بازی در فیلم «چه كسی می‌گوید من نمی‌توانم سوار رنگین‌كمان شوم» آغاز كرد.

در پرونده‌ی هنری فریمن بازی در حدود 50 فیلم و سریال به ثبت رسیده است و تا كنون توانسته جایزه‌ی اسكار را به همراه 31 جایزه‌ی هنری دیگر از آن خود كند.

او 27 بار نیز نامزد دریافت جایزه‌ی بهترین بازیگر مرد بوده است.فریمن در سمت تهیه‌كننده نیز در سینما فعالیت داشته و در سال 2009 نیز قصد تهیه فیلمی با عنوان «عامل انسانی» را دارد كه خود در آن ایفای نقش هم خواهد كرد. او یك بار در سال 1993 كارگردانی را هم تجربه كرد و فیلم «بوفا» را ساخت. در كنار مورگان فریمن بازیگرانی چون جان كیوساك، جیمی اندرسون، ندبلامی، مارگاریتا بلوش، ریچ كووان و دوگ دیرت به ایفای نقش پرداخته‌اند.

** پخش از تلویزیون

سینمایی «قرارداد» برای نخستین بار پنج‌شنبه 15 شهریورماه ساعت 22 در قالب برنامه سینما یك به نمایش درآمد. تكرار این فیلم سه‌شنبه (20 شهریورماه) خواهد بود.

منبع : ایسنا

مطالب مرتبط :

سینمای جهان

 

UserName