• تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1386/06/21
  • تاريخ :

آخرین گام‌های یك محكوم به مرگ

آخرین گام‌های یك محكوم به مرگ

به‌انگیزه پخش «آخرین گام‌های یك محكوم به مرگ»

فیلمی بــلــنـــد درباره كشتن

«آخرین گامهای یك محكوم به مرگ» همانند «فیلمی كوتاه درباره كشتن» ساخته كریستف كیشلوفسكی، درباره مجازات اعدام ساخته شده است. فیلم با در نظر گرفتن دو طرف دعوی (قاتل و خانواده مقتول) و به تصویر كشیدن حرف‌هایشان، به جانبداری از هیچكدام نمی‌پردازد و قضاوت را بر عهده تماشاگر می‌گذارد.

"آخرین گامهای یك محكوم به مرگ" محصول سال 1995 است كه در مدت زمان دو ساعت به شیوه رنگی ساخته شده است.

درباره فیلم

كریستوفر نال در نقدی بر فیلم تیم رابینز می‌نویسد: «سینمایی "آخرین گامهای یك محكوم به مرگ" آغازی بسیار كند دارد و به مرور بر ریتم فیلم افزوده می‌شود. فیلم بر گفت‌وگو استوار است و اغلب احساسات از طریق دیالوگ آن هم بین بازیگران اصلی به مخاطب منتقل می‌شود».

وی در بخشی دیگر از نقد خود آورده است: «"آخرین گامهای یك محكوم به مرگ" در لحظاتی از كارگردانی رنج می‌برد كه برای فیلمسازی چون تیم رابینز كه بیشتر به عنوان یك بازیگر در عالم سینما شناخته شده، قابل توجیه است.

امابا تمام ضعف‌های موجود، تماشاگر "آخرین گامهای یك محكوم به مرگ" تا پایان فیلم را دنبال می‌كند، رابطه ماتیو و هلن هر لحظه برایش جذاب‌تر می‌شود.

در بدو امر شخصیت ماتیو پانسلت هیچ جذابیتی برای تماشاگر ندارد بلكه یك "هیولا" است كه به هیچ وجه در بیننده احساس همذات پنداری ایجاد نمی‌كند. اما با پیش رفتن داستان مادر روحانی (هلن) به تماشاگر اجازه می‌دهد كه بیشتر با ماتیو آشنا شود و او را به عنوان یك انسان كه از بدی‌ها مبری نیست، بپذیرد».

داستان فیلم

فیلمنامه "آخرین گامهای یك محكوم به مرگ" را تیم رابینز در ژانر درام و جنایی به نگارش درآورده است. این فیلمنامه براساس كتابی از هلن پرژین با همین نام نوشته شده است.

داستان فیلم درباره خواهری روحانی به نام هلن است كه به عنوان مشاور مذهبی فعالیت دارد و عضو گروه خواهران كلیسایی كمك كننده به بی‌پناهان و گناهكاران است. او از سوی كلیسا مامور می‌شود پاسخ تقاضای كمك یك محكوم به مرگ را بدهد.

آخرین گام‌های یك محكوم به مرگ

حضور در جشنواره‌های جهانی و اكران در سینماها

سینمایی "آخرین گامهای یك محكوم به مرگ" 12 ژانویه 1996 برای نخستین بار در سینماهای آمریكا به روی پرده رفت. این فیلم با بودجه‌ای معادل یازده میلیون دلار ساخته شد و درآمدی بالغ بر 39 میلیون دلار را در پی اكران در آمریكا عاید سازندگانش كرد. ساخته تیم رابینز در انگلیس و اسپانیا نیز به ترتیب 2 میلیون پوند و 4 میلیون یورو فروش داشت.

"آخرین گامهای یك محكوم به مرگ" در سال 1996 جایزه اسكار بهترین بازیگر نقش اول زن (سوزان ساراندون) را دریافت كرد و نامزد دریافت 3 جایزه اسكار شد.

این فیلم با حضور در جشنواره بین‌المللی فیلم برلین، جایزه ویژه هیات داوران، جایزه خانه هنرمندان آلمان را برای تیم رابینز و خرس نقره‌یی این جشنواره را برای شون پن به ارمغان آورد.

حضور در جشنواره گلدن گلاب و كاندیداتوری 3 جایزه بهترین بازیگر زن، مرد و بهترین فیلمنامه از دیگر موفقیت‌های این سینمایی محسوب می‌شود.

"آخرین گامهای یك محكوم به مرگ" همچنین در جنبش انجمن فیلم‌های سیاسی آمریكا، جایزه فیلم دیوید دی دوناتلو و جایزه فیلم روح‌های مستقل موفقیت‌هایی را كسب كرده است.

درباره كارگردان

تیم رابینز، بازیگر، كارگردان و تهیه‌كننده آمریكایی، 16 اكتبر 1958 در كالیفرنیا آمریكا متولد شد.

او علاوه بر دریافت جایزه اسكار 27 جایزه دیگر را نیز در جشنواره‌های مختلف هنری از آن خود كرده است و 13 بار نیز نامزد دریافت جایزه بوده است.

رابینز در سال 1979 بازیگری را آغاز كرد و برای نخستین‌بار در مجموعه‌ای تلویزویونی با نام "سیاره بردگان" به ایفای نقش پرداخت. او از آن زمان تا كنون در 58 فیلم بازی كرده است. تیم رابینز نخستین كارگردانی را در سال 1986 با ساخت سریالی تلویزیونی انجام داد. او تا به حال 7 فیلم را كارگردانی كرده است كه "آخرین گامهای یك محكوم به مرگ" سومین اثر وی محسوب می‌شود.

درباره بازیگران

شون پن، بازیگر نقش ماتیو در فیلم "آخرین گامهای یك محكوم به مرگ" 17 اوت 1960در سانتامونیكا متولد شد. پدرش كه نامش در لیست سیاه مك كارتیسم قرار داشت كارگردان و مادرش بازیگر ایرلندی – ایتالیایی بود. دو برادر دیگر شون پن نیز بازیگر و آهنگساز هستند. شون پن در بیش از 40 فیلم بازی كرده و یك بار برنده اسكار و 3 بار نامزد اسكار شده است.

او در عرصه كارگردانی نیز فعالیت داشته كه فیلم "قول" از جمله فیلمهای او محسوب می‌شود كه در سال 2001 ساخته شد.

سوزان ساراندون، بازیگر زن "آخرین گامهای یك محكوم به مرگ" 4 اكتبر 1946 در نیویورك آمریكا متولد شد. او علاوه بر دریافت جایزه اسكار، 37 جایزه دیگر را نیز دریاف كرد و 22 بار نیز نامزد دریافت جوایز هنری بوده است.

ساراندون برای نخستین بار در سال 1970 وارد عرصه بازیگری شد و تا كنون در 93 فیلم بازی كرده است. آخرین فیلم این بازیگر زن استخوانهای دوست داشتنی به كارگردانی پیتر جكسون است.

پخش از تلویزیون

سینمایی "آخرین گامهای یك محكوم به مرگ" كه در سال 1381 در قالب برنامه «سینما 4» پخش شده بود، جمعه این هفته (16 شهریور ماه) مجددا از این برنامه پخش شد. تكرار این فیلم پنجشنبه آینده ساعت 15 و 30 دقیقه خواهد بود.

منبع : ایسنا

مطالب مرتبط :

سینمای جهان

 

UserName