• تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1386/06/19
  • تاريخ :

به انگیزه‌ی پخش نزدیك به 100 قسمت «كمیسر لسكو»

ساخت این سریال اروپایی هم‌چنان ادامه دارد

كمیسر لسكو

سریال پلیسی «كمیسر لسكو» كه مدتی است جمعه شب‌ها از شبكه اول سیما پخش می‌شود، طی هفته‌های دیگر به یكصدمین قسمتش می‌رسد. این سریال ‌در زمره‌ی سریال‌های پرمخاطب اروپایی قرار می‌گیرد. طبق آمار به دست آمده هر قسمت از این سریال به هنگام پخش از تلویزیون‌های اروپایی هشت تا یازده میلیون بیننده داشته است.

مجموعه‌ی تلویزیونی «كمیسر لسكو» با عنوان اصلی ژولی لسكو (Julie Lescaut) برای نخستین بار در سال 1992 ساخته شد؛ ساخت آن تا سال 2007 هم‌چنان ادامه پیدا كرده است. تا كنون 72 اپیزود از این سریال ساخته شده كه تعداد بسیاری از آن از شبكه اول پخش شده است.

** درباره‌ی سریال

«كمیسر لسكو» سریالی پلیسی است كه همانند اغلب سریال‌های موفق در این ژانر بر پرداختن به سوژه‌های پلیسی، زندگی خانوادگی نیروی پلیس را هم به تصویر می‌كشد.

این سریال كه نزدیك به 15 سال است تولید و پخش می‌شود، در این مدت بیننده‌ی بسیار خوبی را در سطح جهان به خود جذب كرده است و از این لحاظ حتی با سریال‌های معروفی چون «ناوارو» كه سال‌ها پیش از تلویزیون ایران پخش شد مقایسه می‌شود.

«كمیسر لسكو» با آماری كه به لحاظ جذب مخاطب پس از پخش در كشور فرانسه و سایر كشورهای فرانسه زبان به دست آورده است، از سریال‌های پلیسی انگلیسی و آمریكایی پیشی می‌گیرد و كمیسر این مجموعه كه اتفاقا این بار یك خانم است، محبوب‌ترین شخصیت این سریال شناخته شده است.

** داستان سریال

اغلب قسمت‌های كمیسر لسكو را الكسی لوكه به نگارش درآورده است كه علاوه بر نویسندگی، بازیگری و كارگردانی هم می‌كند.

در هر قسمت از مجموعه‌ی كمیسر لسكو یك داستان جدید مطرح می‌شود كه حوادث و اتفاقات آن به نوعی به هم پیوسته هستند.

ژولی سرپرستی یك مركز پلیس شهری در حومه‌ی شهر پاریس و هدایت گروهی متشكل از 30 افسر پلیس مرد و زن را بر عهده دارد. او در عین حال تلاش می‌كند شرایط مناسبی را برای پیشرفت دو دخترش سارا و بابو فراهم كند.  كمیسر لسكو از همسر خود جدا شده و بیش از 15 سال است كه وظایف و مسوولیت‌هایی را كه بر عهده دارد با موفقیت پشت سر گذاشته است.

او سعی می‌كند اضطراب شغلش را به خانواده‌اش منتقل نكند و به لحاظ شخصیتی زنی انسان‌دوست است كه با همكاران و مظنونان با احترام رفتار كرده و به سرعت عصبانی نمی‌شود.

** پخش از تلویزیون و حضور در جشنواره‌های جهانی

سریال «كمیسر لسكو» در شهر پاریس تصویربرداری شده است و علاوه بر پخش از تلویزیون فرانسه، روی آنتن شبكه‌های تلویزیونی دو كشور بلژیك و سوئیس نیز رفته است.

برای این مجموعه‌ی پلیسی دریافت 5 جایزه و یك كاندیداتوری به ثبت رسیده است. «كمیسر لسكو» در سال‌ها 1996، 1999 و 2001 جایزه‌ی بهترین هنرپیشه نقش زن فرانسه را دریافت كرده است و در سال 2003 نیز نامزد دریافت این جایزه بوده است.

** درباره‌ی كارگردان

كارولین هوپرت كارگردان بخش اعظمی از اپیزودهای سریال «كمیسر لسكو» است.

او 28 اكتبر 1950 در فرانسه به دنیا آمد و در رشته‌ی تاریخ و روزنامه‌نگاری از دانشگاه نانت فارغ‌التحصیل شد. او در رشته‌ی نقاشی هم تحصیل كرده و در دوران دانشجویی به فعالیت در عرصه‌ی تئاتر مشغول بوده است.

هوپرت از اواخر دهه‌ی 1970 كارگردانی را آغاز كرده و تمامی آثارش را برای تلویزیون ساخته است. كارولین هوپرت علاوه بر كارگردانی، در عرصه‌ی نویسندگی، تدوین و بازیگردانی نیز فعالیت داشته است.آخرین ساخته‌ی هوپرت در مقام كارگردان، «مادمازل گی‌گی» است كه در سال 2006 آن را ساخت.

** درباره‌ی بازیگران

نقش ژولی لسكو را ورونیك ژوسنت بازی می‌كند كه در تمام 76 اپیزود این سریال حضور داشته است. او بازیگر فرانسوی در سال 1957 در میو متولد شد و برای حضور در عرصه‌ی سینما و تلویزیون نخست از فیلمبرداری شروع كرد. او با بازی در سریال «كمیسر لسكو» به شهرت رسید و پس از آن در آثاری چون «خشونت قانونی»، «آدم و حوا»، «تانگو»، «نگاهم را دنبال كن!» و «فردا ... هالیوود» به ایفای نقش پرداخت.

ژوسنت در سال 2004 از ژاك شیراك رییس‌جمهور وقت فرانسه نشان «لژیون دونور» را دریافت كرد.

دیوف نیز به همراه ژوسنت در تمامی اپیزودهای سریال كمیسر لسكو حضور داشته است. او متولد سنگال است و در سن 4 سالگی به همراه خانواده‌اش به مارسی آمده است. او ابتدا بوكسور بود. اما بعد به عنوان كمدین در فیلم‌ها ظاهر شد.

ژوزفین سره در نقش بابو تا سال 2005 با سریال كمیسر لسكو همكاری را ادامه داد و سپس به دلیل مشكلات شخصی از این سریال جدا شد. او در 62 قسمت از این مجموعه بازی كرده است.

پیر كوگان، آلكسیس دوسوكس، روناد ماكس و سوفی آرتور دیگر بازیگران سریال پلیسی «كمیسر لسكو» هستند.

** پخش از تلویزیون

پخش سریال پلیسی «كمیسر لسكو» از اواسط سال 85 در شبكه‌ی اول سیما آغاز شد و این مجموعه‌ی تلویزیونی هم‌چنان جمعه شب‌ها ساعت 22 به روی آنتن می‌رود.

منبع : ایسنا

مطالب مرتبط :

سینمای جهان

UserName