• تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1382/09/13
  • تاريخ :

اخبار ادبی وهنری 13 آذر ماه 1382

رئیس ایرانی انجمن بین المللی فیلمسازان انیمیشن جهان:

28 اكتبر روز جهانی انیمیشن تعیین شد


انجمن بین المللی فیلمسازان انیمیشن، 28 اكتبر (6 آبان) را روز جهانی انیمیشن نامگذاری كرد.

نورالدین زرین كلك رئیس ایرانی این انجمن با اعلام این خبر در جمع خبرنگاران گفت: این انجمن ایجاد بستری برای ارتباط ارگانیك در بین مدارس انیمیشن در سطح دنیا و ساماندهی جشنواره های انیمیشن در جهان را در رأس برنامه های سال جدید قرار داده است. به گزراش ایسنا زرین كلك با بیان اینكه از چند دهه قبل سینمای انیمیشن در دنیا حركتی متداوم، مستمر و كمابیش یكنواخت داشته است گفت: در آغاز قرن بیست و یكم تحولاتی در جهان سینما اتفاق افتاده و ورود كامپیوتر دگرگونی عجیبی در این سینما به وجود آورده است و آسیفا نیز نمی تواند بی بهره از این تأثیرات باشد.

كارگردان فیلم های انیمیشن « مسكو» و «هویت» گفت: سینما فرزند انیمیشن است چون بیش از یك دهه پیش از سینما اختراع شده است. نورالدین زرین كلك افزود: هم اكنون سینما در حال نزدیك شدن به مادر خودش است و انیمیشن بخش مهمی از ضروریات سینما را تشكیل می دهد. وی افزود: سینمای انیمیشن، هنر هشتم و برتر از این سینمای زنده است چون زبانی رساتر و گویاتر برای بیان هر ناممكنی است.

رئیس جدید آسیفای بین المللی، مهمترین وظیفه این نهاد را دفاع از سینمای روشنفكرانه و متفكرانه در سراسر دنیا عنوان كرد و گفت: در برنامه ریزی جدید این انجمن، بر نمایش آثار كوتاه انیمیشن در دنیا تأكید شده است. وی با اشاره به اینكه اشتیاق بسیاری برای دیدن فیلم های انیمیشن وجود دارد گفت: متأسفانه این نیاز بالقوه تاكنون كشف نشده است و مسؤولان باید به این نیاز بالقوه پاسخ دهند.

UserName