• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • شنبه 1386/06/17
  • تاريخ :

پرسپولیس پیکان را پنجر کرد

پرسپولیس پیکان را پنجر کرد

جمعه 16/6/86

ورزشگاه: آزادى تهران

پرسپولیس: ۲

گل ها: محسن خلیلى (۳۲)، سپهر حیدرى (۵۲)

پیكان: یك

گل: مهدى محمدى (۷۰)

داور: علیرضا فغانى

كمك ها: مرتضى كریمى، سعید على نژادیان

اخطار: پژمان نورى، سپهر حیدرى (پرسپولیس)، فرهاد خانگلى (پیكان)

تماشاگر: ۷۰ هزار نفر

پرسپولیس: مهدى واعظى، محمد نصرتى، سپهر حیدرى، شیث رضایى، پژمان نورى، فرزاد آشوبى، كریم باقرى، عباس آقایى (محمدرضا مامانى ۸۵)، حسین بادامكى، علیرضا واحدى نیكبخت (فراز فاطمى ۲+۹۰)، محسن خلیلى (بهادر عبدى ۶۹)

سرمربى: افشین قطبى

پیكان: حسن مرادى، محمدحسین معمار، میثم خسروى، مهدى محمدى، میثم رضاپور، محمدرضا طهماسبى، داریوش یزدانى (مصطفى مهدیزاده ۸۷)، مرتضى عزیزمحمدى، فرهاد خانگلى (مهدى تاجیك ۸۳)، مهدى فرازنده (على باقرى ۵۸)، ایمان حیدرى

سرمربى: ساموئل دارابینیان

پرسپولیس برد تا با ۲ امتیاز اختلاف صدرنشین مطلق لیگ برتر در پایان هفته چهارم باشد. برد قرمزها تنها ۳ امتیاز و صدرنشینى را به همراه نیاورد بلكه به كابوس شكست از پیكان كه چهار سال قبل و درست در این مقطع مانع از اوج گرفتن اش شده بود هم پایان بخشد.

قرمزها با هدایت قطبى آمده بودند تا با كسب ۳ امتیاز صدرنشین مطلق لیگ باشند و به همین منظور با همان تاكتیك ۱-۳-۲-۴ پاى به مصاف حریف گذاشتند. پیكان نیز كه بعد از هفته اول روند پرنوسانى را در پیش گرفته بود با سیستم ۲-۴-۴ رو در روى پرسپولیس ایستاد و یاران تحت مربیگرى ساموئل دارابینیان یك بازى جانانه و جالب توجه را مقابل تیم قدرتمند پرسپولیس به نمایش گذاشتند.

این تیم پرمهره تهرانى با مربى بادانش اش نشان داد كه فوتبال را خوب بازى مى كند و حتى حضور نزدیك به ۷۰ هزار هوادار رقیب هم نمى تواند مانع از چرخش درست توپ توسط آسمانى پوشان این تیم در میدان شود. در دقیقه نخست بازى پیكان یك موقعیت نصف و نیمه گلزنى ایجاد كرد اما در دقیقه چهارم كریم باقرى توپ را به تیر دروازه كوباند تا با اعمال خطا این فرصت را هدر دهد. سه دقیقه بعد استپ زیبا و شوت سرضرب باقرى همه را به هواى گل زودهنگام نیم خیز كرد اما توپ او با فاصله اى اندك راه به دروازه نیافت. در دقیقه ۱۲ اشتباه واعظى نزدیك بود تا كار دست پرسپولیس دهد اما هوشیارى نصرتى و نورى باعث شد تا از دهانه دروازه توپ برگشت داده شود. چند لحظه بعد ضربه فنى خلیلى، حسن مرادى را به واكنش واداشت اما این توپ قدرت كافى براى مقهور شدن گلر خودروسازان را نداشت.

در دقیقه ۲۲ بازى وقتى خطاى پشت هجده قدم نصیب پیكانى ها شد ۷۰ هزار نفر ساكت و آرام ماندند تا هنرنمایى طهماسبى و در ادامه آن مهدى واعظى را به تماشا بنشینند. ضربه زیباى كاپیتان پیكان با دست مخالف واعظى به بیرون رفت تا پرسپولیسى ها نفسى به راحتى بكشند. دقیقه ۳۳ ارسال رو به جلوى بادامكى با تعارف خلیلى هدر رفت تا پرسپولیس از این موقعیت هم بهره اى نبرده باشد.

۸ دقیقه بعد اما پرسپولیس و ۷۰ هزار هواداراش نفس كشیدند. پژمان نورى وقتى در میانه میدان صاحب توپ شد، نیكبخت را در داخل محوطه جریمه صاحب توپ كرد و شماره ۱۰ قرمزها هم با دیدى عالى، خلیلى را در موقعیت گلزنى قرار داد تا مهاجم چپ پاى پرسپولیس با یك استپ و ضربه اى دقیق ورزشگاه را به هم بریزد.

۴ دقیقه بعد و در زمان هاى تلف شده نیز پرسپولیس براى گل زدن موقعیت دیگرى داشت اما موقعیت مشكوك خطا روى نیكبخت در داخل محوطه جریمه با نظر فغانى پنالتى اعلام نشد.

با شروع نیمه دوم پرسپولیس به ناگاه یكپارچه آتش شد و در ۲ دقیقه اول ۲ موقعیت پیاپى گلزنى را هدر داد. شوت محسن خلیلى در دقیقه اول نیمه دوم و ضربه زیباى آقایى كه با واكنش مرادى به بیرون رفت نشان از میل به گلزنى در پرسپولیس مى داد اما پیكان هم قصد نداشت به راحتى تسلیم شود. تنها ۷ دقیقه از نیمه دوم گذشته بود كه خواسته پرسپولیسى هاى حاضر در ورزشگاه و البته نیمكت پرجنب وجوش این تیم برآورده شد. ضربه ایستگاهى ارسالى توسط آقایى با پرش بلند و ضربه سر نصرتى به سمت دروازه شلیك شد. توپ به دستان مرادى و سپس تیر عمودى دروازه برخورد كرد و در نهایت با تكل بلند حیدرى دیگر مدافع قرمزها وارد دروازه شد تا ورزشگاه غرق در شادى شود. بعد از این گل پرسپولیس كمى آرام گرفت و تیم پیكان جلوتر آمد تا این شكست را جبران كند. در دقیقه ۶۸ شوت ایمان حیدرى با واكنش واعظى بیرون رفت تا خودروسازان در حسرت گل بمانند. در این دقایق و روى یكى از ضدحمله هاى پرسپولیس، محسن خلیلى دچار مصدومیت شد تا لحظاتى بعد سرخ ها گلزن این روزهاى خود را تعویض شده ببینند. جانشین خلیلى گلزن اما به هیچ وجه در اندازه او نبود و تنها لحظاتى پس از ورودش یك موقعیت صددرصد گلزنى را هدر داد تا به فرضیه خالى بودن نیمكت پرسپولیس از بازیكنان شاخص صحه بگذارد. لحظاتى بعد و در دقیقه ۷۲ شوك پیكان به پرسپولیس وارد شد. كرنر ارسالى میثم رضاپور در محوطه شش قدم فرود آمد و اشتباه توأمان نورى - كه خط دروازه را رها كرده بود - و واعظى باعث شد تا پرسپولیس پس از دو بازى گل نخوردن مقهور پیكان شود.

از این لحظه به بعد نفس پرسپولیسى ها در سینه حبس شد چرا كه آنها دوست داشتند فغانى در همان دقیقه در سوت خود بدمد و تیم محبوبشان با همین نتیجه كار را به پایان برساند.

پیكان هم هر لحظه خطرناك تر نشان مى داد و فرارهاى عزیز محمدى و حمیدى از سمت چپ عرصه را بر پرسپولیسى ها تنگ مى كرد.

پرسپولیسى ها اما باز هم در ضدحملات موقعیت داشتند و مى توانستند اندوخته خود را بیشتر كنند كه ضربات باقرى و عبدى با هوشیارى گلر پیكانى ها و كم دقتى مهاجم پرسپولیس راهى به دروازه پیدا نكرد. دقایق باقیمانده هم با حفظ توپ پرسپولیسى ها و دستپاچگى پیكانى ها كه توانایى كافى براى جبران كار را نداشتند سپرى شد تا سوت فغانى به نشانه پایان ۹۰ دقیقه حكم صدرنشینى پرسپولیس با ۱۲ امتیاز را در بر داشته باشد.

حالا پرسپولیس صدرنشین مطلق لیگ برتر است و این تیم با ۴ پیروزى متوالى هم روى دور برد افتاده و هم اینكه جدى ترین گزینه براى كسب عنوان قهرمانى نشان مى دهد. مطمئناً ادامه این روند براى پرسپولیس و پرسپولیسى ها مى تواند افتخارات از دست رفته سال هاى گذشته را جبران كند و مرهمى باشد بر دل هاى صبور هواداران این تیم. البته اگر قطبى و یارانش اسیر حاشیه ها نشوند و اعتماد به نفسى كه در این تیم ایجاد شده همچنان و تا ۳۰ هفته دیگر در كالبد تك تك سرخ ها وجود داشته باشد .

 

UserName