• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1386/06/14
  • تاريخ :

در دومین نشست خبری نمایشگاه عنوان شد؛

پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن كریم با سه روز تأخیر آغاز می‌شود

 

 نمایشگاه قرآن كریم با سه روز تأخیر آغاز می‌شود

خبرگزاری فارس

پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن كریم كه قرار بود 19 شهریور آغاز شود، بنا به دلایلی از جمله مشكلات مربوط به محل برگزاری نمایشگاه، 22 شهریور مصادف با اول ماه مبارك رمضان در مصلای تهران افتتاح می‌شود. 

دومین نشست خبری نمایشگاه بین‌المللی قرآن كریم با حضور ناصر گلدوزها، معاون نمایشگاه، سیدعلی رضا فیض اصفهانی، مسئول نشر مكتوب، رحیم قربانی، مدیر بخش دانشگاهی، محمدتقی میرزاجانی، مدیر بخش محافل و مراسم، محمد بابایی، مدیر بخش نهادها و مؤسسات، سعید سالاریان، مدیر بخش نشر الكترونیك، سعید بهمنی، مسئول كمیته پژوهش، محمد فاكر میبدی، مسئول بخش حوزه نمایشگاه و هادی‌زاده، مدیر روابط عمومی پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن كریم بعد از ظهر امروز در محل مركز ترویج و توسعه فعالیت‌های قرآنی برگزار شد.

در ابتدای این نشست گلدوزها گفت: محدودیت‌هایی برایمان پیش آمد كه جدول زمان‌بندی نمایشگاه سه روز عقب افتاد.

وی افزود: فراخوانی برای ارسال آثار نداشته‌ایم، اما از امروز تا 20 شهریور هنرمندان می‌توانند در رشته‌های خوشنویسی و هنرهای تجسمی آثارشان را به نشانی مركز فعالیت‌های قرآنی ارسال كنند.

سپس فیض اصفهانی، مسئول نشر مكتوب نمایشگاه قرآن گفت: اصولاً هر تجمع و تشكیلاتی نارضایتی‌هایی را در پی دارد، اما من امیدوارم امسال نارضایتی‌ها را در مورد نمایشگاه به حداقل برسانیم.

وی افزود: سال گذشته 134 ناشر و حدود 35 عرضه‌كننده محصولات قرآنی حضور داشتند كه امسال 185 ناشر و 100 عرضه‌كننده محصولات فرهنگی حضور پیدا كرده‌اند. این محصولات همه بر پایه علوم قرآنی، خطاطی و تذهیب به نمایش درمی‌آید. ما امسال قریب به 4 هزار متر مربع فضا را در این بخش به خود اختصاص داده‌ایم كه در رواق شرقی مصلی محصولات فرهنگی ارائه خواهد شد.

همچینین قربانی مدیر بخش دانشگاهی پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن كریم گفت: بخش دانشگاهی بزرگترین اعتلاف قرآنی نهادهای دانشگاهی است كه امسال در نمایشگاه بین‌المللی قرآن كریم اتفاق خواهد افتاد. تمام مراحل پیگیری امور چه برنامه‌ریزی كارشناسی و تصویب برنمه‌ها با حضور 15 نهاد و سازمان و وزارتخانه تشكیل شد و طی 14 جلسه برنامه‌های این بخش آماده شد. 30 غرفه در 1100 متر مربع مساحت در این بخش وجود دارد كه نسبت به سال گذشته بیش از دو برابر شده است و از نظر نهادهای همكاری‌كننده نیز بیش از دو برابر شده است.

وی با بیان این‌كه شعار این بخش «قرآن محور اتحاد و انسجام اسلامی دانشگاهیان» است، درباره بخش دانشگاهی گفت: در واقع این بخش ار سه قسمت تشكیل شده است: ارائه آثار و محصولات فاخر و معرفی فعالیت‌های قرآنی و عترت نهادها و سازمان‌های دانشگاهی، دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالی فعال و نمونه در زمینه فعالیت‌های قرآن و عترت و فعالیت‌های ویژه و تخصصی.

وی به بخش فعالیت‌های ویژه و تخصصی اشاره كرد و گفت: پایان‌نامه‌های قرآنی، نشریات قرآنی، فعالیت‌های علمی و تخصصی، معرفی رشته‌‌ها و كتب تخصصی قرآن و عترت، غرفه هنری، فعالیت‌های ویژه سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی، از فعالیت‌های این بخش است.

قربانی گفت: برخی از فعالیت‌های ویژه و تخصصی بخش دانشگاهی پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن كریم عبارتند از: میزگردهای معرفی و بررسی فعالیت‌های قرآن و عترت دانشگاه‌ها (5 میزگرد)، برگزاری جلسات دفاعیه پایان‌‌نامه‌های قرآنی (ده دفاعیه)، معرفی و تقدیر از پایان‌نامه‌های برتر قرآنی، برگزاری نشست‌های تخصصی موضوعی (ده نشست)، معرفی و تقدیر از نشریات قرآن و عترت دانشجویی، معرفی و تقدیر از مؤلفین و مترجمین كتب قرآن و عترت، معرفی و تقدیر از پژوهش‌‌گران قرآن و عترت دانشگاهی، معرفی و تقدیر از هنرمندان قرآن و عترت دانشگاهی، برگزاری اردوهای پیش‌دانشگاهی و حمایت از حضور جمعی دانشگاهیان در بخش برگزاری مسابقات مختلف، شناسایی فعالان قرآن و عترت دانشگاهی، تقدیر و تكریم از پیشكسوتان و فعالان قرآن و عترت دانشگاه‌ها، انتشار ویژه‌نامه بخش دانشگاهی، برگزاری محفل عمومی انس با قرآن كریم، حمایت از دانشجویان بازدیدكننده از بخش دانشگاهی، انتشار خبرنامه روزانه ویژه بخش دانشگاهی (ندای دانش)، اجرای تئاتر، نمایش فیلم یا نماهنگ با مضامین قرآن و عترت، معرفی رشته‌‌های علوم قرآن و حدیث (ستاد بخش دانشگاهی).

وی گفت: اهداف بخش دانشگاهی پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن كریم از این قرار است: 1- معرفی، اطلاع‌رسانی و عرضه محصولات و شناسایی استعدادها، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های دانشگاهیان در زمینه قرآن و عترت 2- ایجاد زمینه لازم جهت ارزیابی وضعیت فعالیت‌های قرآن و عترت مراكز آموزش عالی و دانشگاهیان و نوع و نحوه انجام فعالیت‌ها 3- ایجاد روحیه همكاری جهت انجام فعالیت‌های مشترك بین‌ نهادهای دانشگاهی در زمینه قرآن و عترت 4- ارتقای جایگاه قرآن و عترت در دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالی 5- شناخت خلاها و نیازهای فعالیت‌های قرآن و عترت دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالی 6- ایجاد فضای رقابت سالم بین نهادها و سازمان‌های دانشگاهی در عرصه فعالیت‌های قرآن و عترت.

محمدتقی میرزاخانی، مدیر بخش محافل و مراسم نیز در این نشست گفت: برگزاری مراسم افتتاحیه در اول ماه رمضان مصادف با 22 شهریور در ساعت 9 صبح، تجلیل از خادمان قرآن كریم در شب میلاد امام حسن(ع) با ضور رییس جمهور و اختتامیه با حضور حدادعادل از جمله برنامه‌های این بخش است.

وی افزود: محور دوم فعالیت‌های این بخش مدیریت برنامه‌ریزی برگزاری همه نشست‌ها و مراسم‌های تخصصی و عمومی همه نمایشگاه است. قبل از نمایشگاه زمان‌بندی تمام نشست‌ها مشخص است و در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

وی مراسم بزرگداشت سه شخصیت قرآنی آیت‌الله معرفت، آیت‌الله مشكینی و علی اربابی را كه در عرصه علوم قرآنی و فن‌ تلاوت زحمات زیادی كشیدند از دیگر برنامه‌های این بخش عنوان كرد و گفت: در روز هشتم ماه رمضان مراسم تكریم از اربابی ساعت 8 تا 10 شب برگزار می‌شود. همچنین در 9 رمضان تجلیل از شخصیت قرآنی آیت‌الله مشكینی و در روزهای 16،17 و 18 رمضان جلسه تكریم و تحلیل از حضرت آیت‌الله معرفت با حضور اساتید مكرم برگزار خواهیم كرد. همچنین برای هر كدام از این شخصیت‌ها ویژه‌‌نامه‌ای منتشر می‌شود.

وی درباره محافل قرآنی گفت: ما هر روز به هنگام اذان مغرب و تلاوت قرآن و اجرای تعقیبات را اجرا می‌كنیم و بعد از آن محفل انسی شكل خواهد گرفت.

محمد بابایی مدیر بخش نهادها و مؤسسات پانزدهمین نمایشگاه قرآن كریم نیز در این نشست گفت: 114 فراخوان برای نهادهای دولتی و خصوصی قرآنی فرستاده شده كه بعضی از این نهادها چند سالی در نمایشگاه، حضور نداشته و امسال امیدواریم حضور داشته باشند. سال گذشته 35 نهاد و امسال پیش‌بینی می‌شوند 40 نهاد حضور داشته باشند. نشست‌های تخصصی در این نهادها برگزار می‌شود و گزارشی از عملكرد خود را برای حاضران تشریح می‌كنند. قطعاً نتیجه این جلسات منجر به این می‌شود كه نقایص این نهادها مرتفع بشود.

وی كم تحرك بودن این مؤسسات یكی از مشكلات این نهادها د‌انست و گفت: امیدواریم در این نمایشگاه بررسی شود. امسال یك غرفه فروش را در این بخش تدارك دیده‌ایم امیدواریم با این كار بتوانیم تحركی را ایجاد كنیم. 1435 متر مربع مساحت این بخش است.

سعید سالاریان مدیر بخش نشر الكترونیك پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن كریم نیز گفت: اولین وظیفه ما سازمان‌دهی شركت‌های تولیدكننده محتوای الكترونیكی قرآن است كه در قالب 70 شركت فعالیت می‌كنند و 600 عنوان نرم‌افزار را عرضه می‌كنند. در نمایشگاه امسال 1200 متر مربع به این بخش اختصاص داده شده است كلیه مراحل ثبت‌نام واحدهای عرضه محصولات به عهده همین بخش است. بخش صوتی و تصویری نمایشگاه نیز به عهده این بخش نبوده كه امسال عرضه‌كننده این بخش هم هستیم.

وی گفت: ایجاد فضای استفاده از اینترنت بی‌سیم از امكانات این بخش است كه همه سرویس‌دهندگان الكترونیك از این سرویس استفاده می‌كنند. همچنین نمایش زنده فضای نمایشگاه روی سایت از دیگر كارهای ما است. این بخش بسیار ارزشمند است كه در خارج از كشور مورد توجه بسیاری قرار می‌گیرد. ارائه نشست‌های تخصصی به صورت زنده روی سایت از دیگر فعالیت‌های ما است.

فاكر نیز در این نشست گفت: بخش حوزه یك بخش جدید است كه در پانزدهمین نمایشگاه محقق شد. گرچه در مجموع شاید از نظر زمان دیر شده و ما حوزه‌ویان آن‌گونه كه شایسته حوزه‌های علمیه است عمل نكنیم ولی امیدواریم همپای دیگران فعالیت كنیم.

وی گفت: این بخش از حوزه علمیه قم، حوزه علمیه اصفهان، حوزه علمیه خراسان و حوزه علمیه خواهران تشكیل شده است. به نمایش گذاشتن توانمندی‌ها و استعدادهای حوزویان در قالب مكتوب، نشست‌های علمی و توصیفی در زمینه‌‌های مختلف، برگزاری مسابقات قرآنی وعلم قرآنی، تكریم از پیشكسوتان آموزش قرآن در حوزه و برگزاری محفل انس با قرآن از برنامه‌های این بخش است.

مدیر بخش پژوهش نیز در پایان این نشست، گفت: در سال پیش بخش پژوهش تشكیل شد. حدود 25 نفردر داخل نمایشگاه ایفای نقش می‌كردند و حدود 50 نفر در نقش‌‌های ستادی حضور داشتند. سال گذشته بخش پژوهش بهترین بخش معرفی شد. این بخش خدمات محور تعریف شده است و نتایج پژوهش را اطلاع‌رسانی می‌كند.

وی افزود: هدف بخش پژوهش جلب مشاركت در سطح ملی و ارائه خدمات در تمامی سطوح بوده است. در بخش ستادی یك شورای پژوهش داریم كه از پیش‌كسوتان تشكیل شده است و حدود 9 تا 10 نفر حضور دارند 4 كمیته استانی بخش پژوهش را پشتیبانی می‌كنند. این كمیته‌ها در قم، مشهد و اصفهان و تهران حدود 50 نشست علمی تشكیل خواهد شد.

وی در پایان گفت: داوری آثار قرآنی به استان‌ها محول شده است و نخبگان پژوهش كشور معرفی می‌شود. همچنین در این بخش 3 تا 4 هزار اثر قرآنی را به نمایش می‌گذاریم.

 

روابط عمومی موسسه تبیان

UserName