• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 415
 • سه شنبه 1386/6/13
 • تاريخ :

جلسات شورای صنفی وجاهت قانونی دارد

جلسات شورای صنفی وجاهت قانونی دارد

"به رنگ ارغوان" مسأله‌ی فعلی وزارت ارشاد نیست

توضیحات وزیر ارشاد درباره‌ی "سنتوری" قانع‌كننده است

محمود اربابی گفت: اجرای آیین‌نامه گذشته شورای صنفی هیچ مشكل و مانعی را برای ما ایجاد نكرده و اگر می‌خواستیم آیین‌نامه‌ی جدید را اجرا كنیم به مشكل برمی‌خوردیم.

 به دلیل اختلاف بر سر سینما "فرهنگ" آیین‌نامه‌ی سال قبل اجرایی شد

به گزارش تبیان مدیر كل اداره نظارت و ارزشیابی معاونت سینمایی ارشاد در نشست رسانه‌ای كه صبح امروز ـ دوازدهم شهریور ماه ـ برگزار شد در حالیكه پاسخ‌گویی سوالات خبرنگاران بود، درباره ابلاغ آیین‌نامه شورای صنفی نمایش كه قرار بود از اوایل امسال اجرایی شود اظهار داشت: این آیین‌نامه معمولا سال به سال آماده و ابلاغ می‌شود و علت آن این هم این بود كه مقوله سینما مطلق نیست و مجموعه تجربیات هر ساله می‌تواند به تجربیات ما بی‌افزاید و هر سال امكان اصلاح وجود داشته باشد.

وی افزود: ما درباره آیین‌نامه جدید بحث كردیم، اما عملیات آن به نتیجه نرسید. این آیین‌نامه نسبت به سال 85 قرار بود دو تغییر در آن اتفاق بی‌افتد، یكی اینكه تعداد سینماهای گروه‌ها از 18 به 16 برسد تا امكان فیلم‌های بیشتری فراهم شود.

اربابی ادامه داد: سال گذشته آیین‌نامه را با 17 سینما و 4 فرهنگسرا بستیم و امسال پیشنهاد كردیم تبدیل به 16 سینما و 5 فرهنگسرا شود، كه مورد موافقت اعضای صنف هم بود، همچنین اداره كل پیشنهاد كرد سینما فرهنگ یك گروه شود تا حدود 9 فیلم، بیشتر از سال گذشته اكران شود.

وی افزود: وقتی این پیش‌نویس را نوشتیم دوستان اعتقاد داشتند، سینما فرهنگ امكان رقابت ندارد و به گروه ضعیفی تبدیل می‌شود و در نهایت همان آیین‌نامه سال قبل اجرا شد.

جلسات شورای صنفی وجاهت قانونی دارد

 جلسات شورای صنفی تاكنون وجاهت قانونی داشته است

اربابی با اشاره به شورای صنفی نمایش وظیفه آنرا مدیریت ثبت و ضبط فرایند مربوط به اكران دانست كه تصمیماتش با نظر اداره كل اجرایی می‌شود و اظهار داشت: نگرانی از دوره‌های گذشته وجود داشت كه در این فضای بین سینما و تهیه كننده فیلم‌ها از ظرف فرهنگی دچار آسیب شود، به همین دلیل مقرر شد یك عضو از كانون كارگردانان‌ها هم جزو شورا باشد تا فیلم‌ها دچار مشكل نشوند.

وی افزود: شورای صنفی تا به حال از منظر قانونی وجاهت داشته و جلساتش به نیابت از اداره كل در خانه سینما تشكیل می‌شده است و هنوز هم تشكیل می‌شود، اما به خاطر جشن خانه سینما به من اعلام كردند كه خانه سینما شلوغ است و من گفتم جلسات در اداره كل برگزار شود. این شورا تعطیلی‌بردار نیست و چیزهایی هم كه درباره اعتراض مدیر عامل خانه‌ی سینما مطرح می‌شود، بحث‌های ژورنالیستی است كه ما را به هم بدبین كند، در واقع محل برپایی نشست شورا را اداره كل تعیین می‌كند.

اكران سنتوری به دلایل مراقبت از سینما به تعویق افتاد

توضیحات وزیر قانع‌كننده بود

اربابی در بخش دیگری از این نشست درباره اكران فیلم‌های "سنتوری" و "به رنگ ارغوان" گفت: توضیحاتی كه آقای وزیر درباره‌ی "سنتوری" دادند، كاملا قانع كننده است. من وظایف خودم را انجام می‌دهم و مافوق من هم وظیفه خودش را انجام می‌دهد و این اقتدار وزارت را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: اكران این فیلم به دلایلی كه بحث مراقبت از سینما مطرح است، به تعویق افتاد و این نشان می‌دهد منطق و دقت نظر وجود داشته است.

 

"به رنگ‌ارغوان" را هنوز ندیدم و اكران آن فعلا مساله‌ی ما نیست

اربابی مشكل فیلم به رنگ ارغوان را متعلق به دوره قبل دانست و گفت: من هنوز این فیلم را ندیده‌ام. توقیف این فیلم یك مسله قانونی است كه از سوی نهادی دنبال شده و فیلم در اختیار آن نهاد است و مساله فعلی ما نیست و اطلاعات ویژه‌ای هم ندارم. اما وقتی فیلمی را قانونی متوقف می‌كنند، مسوولیتی برای پرداخت هزینه آن فیلم وجود ندارد و این مسایلی كه مطرح می‌شود جنبه خبری دارد.

 

 برای اكران فیلم‌های فرهنگی صادقانه عمل كردیم

مدیر كل اداره نظارت و ارزشیابی درباره اكران فیلم‌های فرهنگی اظهار داشت: ما برای اكران اینگونه فیلم‌ها صادقانه عمل كردیم و طرح ما بر این بود كه گفته نشود« فیلمی ساخته‌ام و مخاطبان فیلم امكان دیدن آن را نداشته‌اند.» در آیین‌نامه شورای صنفی پیشنهاداتی را لحاظ كردیم تا اگر بتوانیم در اكران اینگونه فیلم‌ها گشایش داشته باشیم و مشكل آنها را حل كنیم.

جلسات شورای صنفی وجاهت قانونی دارد

 شورای ساماندهی نام بهتری است برای فدراسیون تهیه‌كنندگان

اربابی در بخش دیگری از این نشست درباره تشكیل فدراسیون تهیه‌كنندگان اظهار داشت: بر اساس نظرات جمعی كه در معاونت بوده و كمیته ساماندهی كه وجود داشته است بحث سازمان یا نهاد و جمعی كه فعالیتهای صنفی تهیه‌كنندگان را مدیریت كند بوجود آمد كه "شورای ساماندهی" نام بهتری برای آن است.

وی افزود: ما در این مساله تنها به تعامل رسیدن طرفین فكر می‌كنیم. هر كس می‌خواهد از این میدان سهم بیشتری داشته باشد و یك بی‌طرف هم باید وجود داشته باشد و كار را سامان بدهد كه اداره كل این نقش را ایفا می‌كند.

اربابی ادامه داد: ما فدراسیون را جمعی می‌دانیم كه سلایق مختلف تهیه‌كننده‌ها در آن هستند و در نهایت سعی می‌كنیم با تعاملی كه برقرار می‌كنیم به جمعی برسیم تا تهیه‌كنندگان سینمای ایران را سامان بدهد.

 

"گل یا پوچ" جلیلی سال گذشته پروانه‌ی نمایش گرفت

وی درباره صدور پروانه نمایش برای كارهای ابوالفضل جلیلی نیز اظهار داشت: ایشان صحبتی را مطرح كرده بودند و اعلام داشتند فیلم‌های من پروانه نمایش دریافت نكرده است در حالیكه سال گذشته به فیلم "گل یا پوچ "پروانه نمایش دادیم و حتی روز گذشته كپی آنرا به آقای جلیلی نشان دادم و گفتند پخش كننده به من اعلام نكرده است.

 

 

بازگشت مدیری به سینما

بازگشت مدیری به سینما

بازگشت مدیری به سینما
جنجال روی پرده

جنجال روی پرده

جنجال روی پرده
نام مارمولک را عوض نکن!

نام مارمولک را عوض نکن!

نام مارمولک را عوض نکن!
مدیری ،‌ آیینه شمعدون و چند ماجرا

مدیری ،‌ آیینه شمعدون و چند ماجرا

مدیری ،‌ آیینه شمعدون و چند ماجرا
UserName