• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1386/06/13
  • تاريخ :

یک ایرانی سهام آرسنال را خرید

یک ایرانی سهام آرسنال را خرید

بازرگان ایرانی مقیم لندن موفق به خرید بخش مهمی از سهام یكی از گرانترین باشگاه‌های فوتبال جهان شده است.

"اردوان فرهاد مشیری" بازرگان ‪ ۵۲‬ساله ایرانی مقیم بریتانیا به همراه "علی شیر عثمانوف" شریك میلیاردر روس خود در شركت "رداند وایت"، با پرداخت ‪ ۷۵‬میلیون پوند (‪ ۱۵۲‬میلیون دلار) موفق به خرید ‪ ۱۴/۶‬درصد از سهام شركت "ای.اف.سی.پی.زد" مالك و مدیر باشگاه فوتبال آرسنال در شمال لندن شدند.

سهام خریداری شده توسط مشیری و عثمانوف قبلا متعلق به "دیوید دین" معاون مدیر عامل سابق آرسنال بوده است.

در این معامله قرار است در ازای فروش سهام، دین به مدیریت شركت رد اند وایت منصوب شود.

عثمانوف كه ازبك تبار است، از حامیان و دوستان "ولادیمیر پوتین" رییس جمهوری روسیه بوده و سهامدار اصلی كمپانی روسی معدن و فلزات "متالواینوست" و شركت "گازپروم اینوست هولدینگ" به عنوان بخش سرمایه گذاری شركت نفتی گازپروم است.

نشریه آمریكایی "فوربس" اخیرا با تخمین ‪ ۵/۶‬میلیارد دلار دارایی عثمانوف از وی به عنوان هجدهمین ثروتنمد كنونی روسیه نام برده است.

مشیری نیز یك حسابدار قسم خورده است كه در زمینه‌های مختلفی از قبیل امور اعتباری، معادن و املاك فعال است.

این بازرگان ایرانی در حال حاضر در بیش از ‪ ۲۰‬شركت بزرگ داخلی و خارجی مدیر، عضو هیات مدیره یا سهامدار عمده است.

به نوشته وبلاگ گروهی هواداران آرسنال، مشیری از سال‌ها قبل در شمال لندن ساكن است و طرفدار آرسنال تیم محلی خود می‌باشد.

برخی رسانه‌ها اعلام كرده‌اند كه عثمانوف با استفاده از تابعیت بریتانیایی شریك خود مشیری و نفوذ او در این كشور قصد دارد تا حوزه فعالیت‌های خود را به اروپای غربی گسترش دهد.

با این همه، برخلاف مورد "كیا جورابچیان" دیگر ثروتمند ایرانی تبار مقیم بریتانیا و همكاری پنهان وی با ثروتمندان روس، مشیری در سرمایه‌گذاری در آرسنال خود سهامدار اصلی و آشكار است.

پیش از این شایع شده بود كه "آرسن ونگر" سرمربی فرانسوی آرسنال به دلیل دوستی دیرینه با معاون سابق مدیر عامل این باشگاه، اعلام كرده كه در صورت واگذار شدن سهام دین به دیگران، از ادامه كار با آرسنال صرف نظر خواهد كرد.

با این همه ونگر با تمدید قرارداد خود و ضمن تكذیب این شایعه اعلام كرد كه جنگ ثروتمندان و دست به دست شدن سهام آرسنال، تغییری در موقعیت وی در این تیم ایجاد نخواهد كرد.

مشیری و عثمانوف امیدوارند تا به زودی بتوانند مذاكره برای خرید تعداد بیشتری از سهام آرسنال را آغاز كرده و سهم خود از این باشگاه را به ‪۲۵‬ درصد برسانند.

هدف اصلی و نهایی عثمانوف و مشیری خرید بیش از ‪ ۳۰‬درصد از سهام آرسنال و در دست گرفتن مدیریت باشگاه به عنوان سهامدار عمده است.

با این همه "كیت الدمن" مدیر عامل و سخنگوی دارندگان سهام عمده آرسنال اعلام كرده "دنی فیتزمن" و "نینا بریسول اسمیت" كه مجموعا مالك حدود ‪۴۰‬ درصد از سهام این تیم هستند فعلا حاضر به فروش سهام خود نیستند و تا هفت ماه دیگر نیز در این‌باره تصمیم‌گیری نخواهند كرد.

شركای ایرانی و روس برای خریدن سهام آرسنال رقابت سختی با "استن كرونك" میلیاردر آمریكایی داشتند. كرونك اكنون مالك ‪ ۱۲/۱۹‬درصد از سهام آرسنال است.

از زمان فروپاشی كشورهای كمونیستی اروپای شرقی و ظهور طبقه جدید ثروتمندان جوان و ناشناخته در این كشورها، موجی از علاقه سرمایه‌گذاری توسط شماری از میلیاردرهای این منطقه در باشگاه‌های ورزشی بریتانیا ایجاد شده است.

مهمترین مورد از این دست، "رومن آبراموویچ" مالك روس باشگاه چلسی است و سوای آن می‌توان به "الكساندر گایداماك" میلیاردر روس تبار صاحب باشگاه پورتس موث و "ولادیمیر رومانوف" مالك باشگاه اسكاتلندی هارتز اشاره كرد.

در فهرست سالانه ‪ ۲۰۰۶-۲۰۰۵‬رده‌بندی باشگاه‌های فوتبال جهان از نظر درآمد سالانه، آرسنال با بهای تقریبی ‪ ۱۹۲/۴‬میلیون پوند در رده نهم جهان قرار دارد.

اروپام ‪۳۴۵/۲۲۲۳‬

اروپام ‪۳۴۵/۲۲۲۳‬

 

 

UserName