• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1386/06/12
  • تاريخ :

پدر زیست شناسی نوین ایران درگذشت

Dr Mahmoud Behzad

دکتر محمود بهزاد، پدر زیست شناسی نوین ایران روز یکشنبه 10 شهریور در اثر بیماری در سن 90 سالگی دار فانی را وداع گفت.

دکتر محمود بهزاد در  1292در رشت به دنیا آمد. پدرش جواهر ساز بود و مادرش هم بانویی متدین و معلم قرآن زنان بود.

دکتر بهزاد، "کتاب داروین چه می گوید " را در سال 1322 تالیف و کتاب "راز وراثت اثر ژان روستان " را در سال 1323ترجمه کرد.

سال 1324 با توجه به علاقه زیادی که به بیوشیمی داشت در کنار تدریس در دانشکده داروسازی ثبت نام کرد و در سال 1328با اخذ مدرک دکترای داروسازی فعالیت خود را بر تهیه کتاب های درسی و کمک درسی متمرکز کرد. وی با بیش از 60 سال تدریس در زمینه های مختلف زیست شناسی، فیزیولوژی و ژنتیک به عنوان " پدر زیست شناتسی نوین ایران " شهرت یافت.

دکتر بهزاد، معلم، مولف، مترجم و بنیانگذار سازمان کتاب های درسی ایران بیش از 60 سال در دبیرستان های و دانشگاه های کشور به تدریس پرداخته است. وی از چهرههای موفق علمی کشور است که بیش از 100 اثر علمی از خود برجای گذاشته است.

مراسم تشیع استاد دکتر "محمود بهزاد" امروز (سه شنبه 13شهریورماه) در رشت برگزار می شود و در جوار مسجد سلیمان داراب این شهر به خاک سپرده خواهد شد.

 

بخش دانش و فناوری سایت تبیان این ضایعه را به فرزندان آن دانشمند بزرگ و جامعه علمی کشور تسلیت می گوید.

 

نگاهی اجمالی به زندگی پدر زیست شناسی نوین ایران

22 اسفندماه سال 1292 در رشت به دنیا آمدند و تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در همین شهر به پایان رسانیدند . ایشان از نخستین دیپلمه های گیلان بودند. سال 1314 تحصیلات عالی را در دانش سرای عالی تهران به پایان رسانیدند و به اخذ لیسانس علوم طبیعی و علوم تربیتی نایل آمدند. بعد از گذراندن خدمت نظام، یک سال در سمنان و  5 سال در کرمانشاه تدریس کردند و در زمان جنگ جهانی دوم به رشت منتقل شدند و 3 سال در اینجا به تدریس اشتغال داشتند . نخستین کتاب خود را به نام « داروین چه می گوید » در رشت تألیف کردند و کتاب « از مگس تا آدم » ژان روستان فرانسوی را ترجمه کردند و به نام « راز وراثت » انتشار دادند.

از شهریور سال 1324 به دبیرستان البرز تهران منتقل گشتند و بعد از یک سال به معاونت دبیرستان منصوب شدند و 5 سال در این پست خدمت کردند. در همین اوان به تحصیل داروسازی در دانشگاه تهران پرداختند. سال 1328 به اخذ دکترای داروسازی نایل آمدند. از سال 1324 تا سال 1340 تعدادی کتاب برای دبیرستانها نوشتند و به چند ترجمه پرداختند و ترجمه کتاب « سرگذشت زمین ایشان » به اخذ جایزه سلطنتی نایل آمد . سال 1348 کتاب « روانشناسی فیزیولوژیک » مورگان را ترجمه کردند که درس پایۀ دانشکدۀ روان شناسی شد .

از سال 1348 شورای استادان دانشکدۀ ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران به ایشان درجه استادی دادند. تا آغاز انقلاب به تألیف و ترجمه 55 کتاب نایل آمدند و در دانشگاه تهران و شهید بهشتی و دانش سرای عالی تدریس می کردند. از سال 1338 به مدت 15 سال در دبیرستان « فرانکو پرسان » علوم طبیعی را به زبان فرانسوی تدریس می کردند و تا سال 1357 به سمت ویراستار ارشد در دانشگاه آزاد اسلامی مشغول کار بودند .

با سه زبان فرانسوی ، انگلیسی و آلمانی آشنایی کامل داشتند.

بعد از انقلاب که مدتی دانشگاهها تعطیل بود به زادگاه خود بازگشتند و از سال 1359 با « انجمن داروسازان » و « نظام پزشکی » گیلان همکاری نمودند.

تعداد کتابهای که ترجمه و تألیف کرده اند به 90 می رسد. تعداد کتابهایی که ویرایش کرده اند نیز از 100 متجاوز است. همچنین تعداد مقالاتی که نوشته یا ترجمه شده ایشان بیش از 200 است.

ثمره زندگی با برکت استاد 3 فرزند می باشد که پسر ارشد، دکتر فرامرز بهزاد استاد دانشگاه بامبرگ آلمان است. دختر ایشان پریچهر بهزاد در دانشگاه مونیخ بخش تحقیقات پزشکی کار می کند و پسر کوچک مهندس هوشنگ بهزاد آرشیتکت است و در شیراز زندگی می کند.

 

روحش شاد و راهش پر رهرو باد.

UserName