• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1386/06/11
  • تاريخ :

صعود والیبال ایران به یک چهارم نهایی 

صعود والیبال ایران به یک چهارم نهایی

تیم ملی والیبال ایران دومین دیدار خود در چارچوب رقابت‌های جام ملت‌های آسیا را با پیروزی پشت سر گذاشت.

تیم ایران توانست در یك دیدار سخت و نفسگیر مقابل تیم پاكستان به پیروزی برسد و به عنوان تیم اول گروه B به مرحله‌ی بعد صعود كند.

تیم ایران در این دیدار با تركیب سعید معروف، جواد محمدنژادی، علیرضا نادی، پیمان اكبری، ساسان ثانی، محسن عندلیب و مجتبی عطار (لیبرو) به میدان رفت و توانست در گیم‌های اول، سوم و چهارم به ترتیب با نتایج 25-18، 25-22 و 25-21 بازی را به سود خود خاتمه دهد. تیم پاكستان نیز به تنها گیم پیروز خود در این دیدار كه با نتیجه‌ی 20-25 رقم خورد اكتفا كرد تا در پایان با نتیجه‌ی سه بر یك مغلوب میدان باشد.

تیم ایران در شروع ست اول و پس از كسب امتیاز سوم خود فاصله را با تیم حریف به چهار امتیاز رساند تا كسب پوئن هفتم در مقابل دو امتیاز ثبت شده برای پاكستان، "استفان دمیتروف" سرمربی بلغارستانی تیم پاكستان را وادار به درخواست وقت استراحت كند. پس از پایان زمان استراحت بود كه تیم پاكستان خود را به امتیاز پنجم رساند، آنها با استفاده از حملات ناموفق پیمان اكبری و جواد محمدنژادی توانستند فاصله را با تیم ایران كاهش دهند. اما در نهایت این تیم سخت كوش كشورمان بود كه توانست با ثبت امتیاز 8 بر 5 اولین وقت استراحت فنی را به سود خود رقم بزند.

پس از آن تیم پاكستان به روند رو به پیشرفت خود ادامه داد. آنها با بهره‌گیری از اسپك‌های سهمگین "نصیر احمد" بازیكن سابق تیم گل گهر سیرجان ایران خود را تا امتیاز 8 بر 8 بالا كشیدند اما، كسب امتیاز از جای خالی در زمین حریف از سوی محسن عندلیب و دفاع محمدنژادی در روی تور و در نهایت آبشار دیدنی ساسان ثانی تیم ایران را به امتیاز 11 رساند. اما برتری تیم كشورمان همچنان ادامه داشت تا تایم استراحت فنی دوم هم با نتیجه‌ی 16 بر 12 به سود تیم ایران ثبت شود.

بازی پس از این وقت استراحت پایاپای دنبال شد. تیم پاكستان با استفاده از حملات "فیصل" و "اسماعیل" و "سانا" از یكسو و اشتباهات بازیكنان ایران در دریافت و خط سرویس از سوی دیگر توانست خود را تا امتیاز 17 بالا بیاورد اما، تیم ایران برای پیروزی در شروع بازی مصمم بود و در نهایت توانست با ثبت امتیاز 25 بر 18 گیم نخست را به سود خود خاتمه دهد.

در شروع گیم دوم، تیم ایران بدون هیچ تغییری به میدان آمد اما، برخلاف ست اول این تیم پاكستان بود كه توانست با كسب چهار امتیاز پیاپی نتیجه را به عدد 5 بر 2 برساند تا "زوران گاییچ" سرمربی ایران در همان ابتدای كار درخواست وقت استراحت كند. لحن تند و سنگین سرمربی صرب تیم ایران خطاب به بازیكنان كاملا مشهود بود. این امر باعث شده تا تیم سبزپوش خیلی زود به جریان بازی برگردد. گرچه تیم پاكستان با ثبت امتیاز هشتم وقت استراحت فنی اول را به سود خود پایان داد اما، تیم ایران هم تلاش ستودنی داشت. در عین حال تجربه‌ی بازیكنان پاكستانی حاضر در لیگ ایران و شناخت آنها از نفرات تیم كشورمان در این ست به كار آمد. فاصله‌ی چهار امتیازی تا رسیدن به امتیاز 16 و وقت استراحت فنی دوم برای تیم‌های ایران و پاكستان حفظ شد تا "عرفان نواز"،‌" نصیر احمد" و "اسماعیل" بازیكنان نام آشنای تیم پاكستان در این ست هم تاثیرگذارتر از سایر نفرات خود باشند.

تغییر در تركیب تیم ایران كه به واسطه‌ی حضور موسوی عراقی بجای محمدنژادی و زرینی به جای اكبری گرچه تاثیرگذار شد اما، در نهایت كسب امتیازات پیاپی از سوی تیم پاكستان در پوئن‌های 18، 19 و 20 و پس از آن ثبت سه امتیاز دیگر جمع امتیازات پاكستان را به عدد 23 و تیم ایران را به عدد 17 رساند.

در ادامه آرش صادقیانی هم به جای ساسان ثانی به میدان آمد ولی تیم پاكستان كار را برای خود در این ست به پایان رسانده بود، آنها با كسب 25 امتیاز در مقابل 20 امتیاز تیم ایران تیم برتر میدان بودند.

صعود والیبال ایران به یک چهارم نهایی

آغاز گیم سوم با تغییر در تركیب تیم ایران همراه بود. موسوی عراقی، زرینی و محمدكاظم به عنوان نقاط اتكای جدید وارد میدان شدند تا تیم ایران به دنبال جبران شكست ست دوم باشد. بازی در این ست كاملا برابر بود. هر دو تیم تا امتیاز 8 شانه به شانه‌ی هم پیش می‌رفتند اما، ایران خیلی زود به واسطه‌ی آبشارهای محمدكاظم، دفاع موسوی و خطا در حمله‌ی پاكستان فاصله را با تیم حریف به دو امتیاز رساند. تیم ایران همچنان به برتری خود ادامه داد تا اینكه با ثبت امتیاز پانزدهم سرمربی پاكستان درخواست وقت استراحت كرد. در عین حال تیم ایران به امتیاز شانزدهم رسید تا درخواست وقت استراحت هم برای تیم پاكستان كارساز نشود. حمزه زرینی در این ست به همراه علیرضا نادی و سعید معروف خیلی زود جایگزین‌های موفقی برای بازیكنان خارج از میدان لقب گرفتند. در نهایت این ست هم به رغم اشتباهات بازیكنان جوان تیم ایران به سود تیم كشورمان رقم خورد. تیم ایران با ثبت امتیاز 25 بر 22 توانست دو بر یك از تیم حریف پیش بیفتد.

گیم چهارم این دیدار كه به جهت حضور سرمربی تیم ژاپن از یك تماشاگر ویژه نیز برخوردار بود، آغاز شد. تیم ایران این گیم را نامتعادل آغاز كرد. سرویس ناموفق محمدكاظم و موسوی عراقی و پس از آن اسپك و اقدام به حمله‌ی زرینی ناكام ماند تا تیم ایران 6 بر 3 از حریف خود عقب بیفتد. گاییچ خیلی زود برای گوشزد كردن نقاط ضعف دست به كار شد تا با درخواست وقت استراحت روند تیم حریف را كند كند، پس از آن بود كه تیم ایران توانست با استفاده از حملات محمدكاظم و توپ برگشتی كه توسط نادی به امتیاز مبدل شد و همین طور با استفاده از اشتباهات حریف 8 بر 7 از تیم پاكستان پیش بیفتد. بازی پایاپای دو تیم تا امتیاز 16 بر 15 به سود تیم ایران ادامه یافت. بازیكنان تیم پاكستان خیلی خوب می‌دانستند كه شكست در این ست مساوی خواهد بود با خداحافظی آنها با این دوره از رقابت‌ها (صعود به جمع هشت تیم برتر). تلاش آنها تا امتیاز 18 بر 18 ادامه یافت. ایران فاصله دو امتیازی خود را پس از آبشارهای موفق "محمدكاظم" و "ثانی" حفظ كرد و در پایان توانست با ثبت امتیاز 25 بر 21 پیروزی خود را در این دیدار و صعود به مرحله‌ی بعدی مسابقات جام چهاردهم را جشن بگیرد.

قضاوت این دیدار را داورانی از كشورهای قزاقستان و عربستان بر عهده داشتند.

تیم ملی والیبال ایران روز سه شنبه‌ی در مرحله‌ی یك چهارم نهایی مسابقات مقابل تیم كره‌جنوبی صف آرایی خواهد كرد.

 

UserName