• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1386/06/06
  • تاريخ :

در تلاشم از شلوغی‌های موسیقی دوری كنم

حسین علیزاده

حسین علیزاده برنامه‌های كنسرت شهریور را تشریح كرد

حسین علیزاده و مجید خلج در دو بخش بداهه‌نوازی و گروهی در تالار بزرگ كشور برنامه اجرا می‌كنند.

حسین علیزاده ـ چهارم شهریور ماه ـ در یك نشست خبری برنامه‌های كنسرتی كه قرار است 14 تا 16 شهریور ماه برپا كند، را تشریح كرد.

به گفته‌ی علیزاده اجرای این كنسرت در دو بخش بداهه‌نوازی، توسط خودش و مجید خلج خواهد بود و هر شب قطعات در دستگاه‌های مختلف با اولویت دستگاه افشاری، سه‌گاه و ابوعطا اجرا می‌شود.

علیزاده گفت: بخش دوم نیز به‌همراهی گروه "هم‌آوایان" با تكیه بر چهار خواننده زن و مرد و هشت نوازنده به اجرا در می‌آید.

وی تصریح كرد: این بخش با نام "سرود گل" با اشعاری از فریدون مشیری در دستگاه "راست پنجگاه" اجرا می‌شود. این دستگاه تركیبی از دستگاه‌های دیگری است.

وی اظهار كرد: "سرود گل" عنوان آلبومی است كه در فرانسه اجرا شد و با تغییراتی در این كنسرت نواخته می‌شود.

علیزاده درپاسخی درباره‌ی اجرای موسیقی سریال "زیر تیغ" در این برنامه گفت: قطعات موسیقی فیلم "زیر تیغ" در این برنامه اجرا نمی‌شود، چون برای اجرای این قطعات به گروه بزرگ‌تری احتیاج داریم همچنین از نظر محتوایی نیز با حال و هوای كنسرت هماهنگ نیست.

وی درباره‌ی نحوه‌ی انتخاب اعضای گروه "هم‌آوایان" گفت: اعضای گروه متشكل از هنرجویانی است كه در كارگاه آموزشی كه توسط خودم آموزش می‌بینند، انتخاب می‌شوند.

وی گفت: این كارگاه از پانزده خواننده زن ومرد و پانزده نوازنده تشكیل شده است و هر سال برای عضوگیری این كارگاه فراخوانی اعلام می‌شود، اما در اكثر مواقع سعی بر آن است كه این افراد را میان نوازندگان با استعدادی كه شناسایی می‌شوند انتخاب كنم.

حسین علیزاده

علیزاده در عین حال تاكید كرد: سالها در مجامع آكادمیك و آموزشی به تدریس مشغول بودم بنابراین درس دادن و داشتن كارگاه توسط من اتفاق بزرگی نیست، اما زمانی كه استاد شجریان به آموزش می‌پردازند، واقعه‌ی بزرگی است.

وی افزود: من تلاش می‌كنم كه از شلوغی‌های موسیقی دوری كنم و تنها به جستجوی استعدادها بپردازم.

او ادامه داد:‌ گروه "هم‌آوایان" در زمینه موسیقی آوایی و به صورت جمعی فعالیت می‌كند و آنچه انجام می‌دهد موسیقی سنتی نیست، چون در زمان حاضر و بر اساس آثاری كه به تازگی خلق شده‌اند فعالیت می‌كند و اگر قرار بر این باشد كه در موسیقی تنها به ریشه‌های خود نگاه كنیم از زمان عقب خواهیم ماند. اما با این وجود تمامی كسانی كه در این گروه فعالیت می‌كنند درموسیقی سنتی به معنای واقعی فعالیت داشته‌اند.

علیزاده گفت: گروه "هم‌آوایان" با این ایده شكل گرفته است كه چون در موسیقی سنتی می‌توان از سازهای گوناگون برای اجرا استفاده كرد، پس در آواز نیز می‌توان از خوانندگان زیادی بهره برد كه اولین بار با اثر "راز نو" این امر محقق شد.

وی افزود: زمانی كه كار و موسیقی جمعی در جامعه وجود دارد، آواز جمعی نیز خواهیم داشت كه در هر فرهنگ و جامعه‌ای به اشكال گوناگون شكل خواهد گرفت.

این استاد دانشگاه در خصوص تكنیك‌های استفاده شده در آواز این گروه گفت: در اجرای آواز به دلیل وجود محدودیت‌هایی چون فرم ثابت و یكنواخت حنجره نمی‌توان تكنیك‌های بسیاری را خلق كرد و تنها می‌توانیم از تركیبی از این تكنیك‌ها استفاده كنیم كه ما نیز اینگونه عمل خواهیم كرد.

علیزاده در بخشی از این نشست درباره‌ی استفاده از شعر نو همراه با موسیقی سنتی گفت: موسیقی سنتی زاییده شعر كلاسیك است و شعر كلاسیك در آن نقش بسیاری داشته است. همان اتفاقی كه سالها پیش در شعر كلاسیك روی داد و قافیه‌ها شكسته شدند می‌بایست در موسیقی رخ می‌داد كه این امر با سختی بسیاری همراه شد، چون شنونده با این گونه موسیقی‌ها آشنا نیست.

علیزاده در این نشست كه در خانه موسیقی برگزار می‌شد از این سازمان خواست كه به اركستر‌های شهرستانها نیز بها بدهد چون شهرستانها جدا از شهر تهران نیستند و به همان میزان نیازمند توجه هستند.

وی همچنین عنوان كرد: قرار است گروه هم‌آوایان با مدیریت خودش به سازمانی تبدیل شود كه در آن گروه‌های مختلفی به فعالیت بپردازند.

گفتنی است: طبق آنچه در این نشست اعلام شد، عكاسان برای تصویربرداری از این كنسرت با مانعی روبرو نیستند.

منبع : خبرگزاری دانشجویان ایران – تهران

مطالب مرتبط :

مهرماه با «نینوا» ی حسین علیزاده

حسین علیزاده استاد موسیقی ایرانی ،موسیقی متن مجموعه ی تلویزیونی زیر تیغ را می سازد

 

UserName