• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 4972
 • دوشنبه 1382/9/10
 • تاريخ :

سادگی ، زیبایی و گیرایی مساجد و نمازخانه ها (9)

در قسمت قبل مطالب مربوط به افزایش تجارب موفقیت آمیز كودكان در خواندن نماز و توجه به نیازمندیهای كودكان و نوجوانان در اقامه نماز را مطرح نمودیم اینك می خوانیم ...

در یك جامعه اسلامی ، كودكان و نوجوانان باید نگرشی مثبت و خوشایند نسبت به اماكن مقدس ، همچون مساجد و نمازخانه ها داشته باشند. مسجد و نمازخانه باید احساسات و خاطره های زیبا و به یاد ماندنی را برای كودكان و نوجوانان تداعی كند و سرانجام ما باید تدابیری اتخاذ نماییم كه كودكان مسجد را محلی آرامش بخش ، زیبا و دوست داشتنی بدانند .

در یكی از دبستانهای دخترانه تهران كه بنیانگذاران آن افرادی متدین ، متعهد و بصیر بوده اند ، هفته ای چند ساعت از برنامه های تفریحی ( نمایش و تأتر) و اوقات خوشایند دانش آموزان كلاسهای اول و دوم در محل نمازخانه كه در عین سادگی از زیبایی خاصی برخوردار است ، برگزار می گردد. مربیان مدبر و آگاه این مدرسه طی جلسات متعدد ، از بدو ورود نوآموزان به دبستان تا پایان كلاس دوم ، همواره در نمازخانه با چهره ای متبسم با آنها برخورد می كنند و با اجرای برنامه های متنوع و پرنشاط تصویر بسیار خوشایند و زیبایی از نمازخانه و مربی در ذهن و خاطره كودكان به جای می گذارند، به گونه ای كه از نظر دانش آموزان نمازخانه مدرسه محلی است زیبا ، دوست داشتنی و پرخاطره و آنها همیشه در انتظار ساعات نمایش و رفتن به نمازخانه به سر می برند . واضح است كه این قبیل دانش آموزان ماهها ، بلكه سالها قبل از سن تكلیف ، آمادگی روانی لازم را برای نماز خواندن پیدا می كنند . همچنین نماز خواندن برای دانش آموزان امری طبیعی ، زیبا و خوشایند جلوه گر می شود ، چرا كه نمازخانه و نمازخواندن را دوست دارند .

تمیزی ، سادگی و زیبایی از ویژگی های بارز مساجد و نمازخانه های مسلمانان است . استفاده از رنگهای آرامش بخش ، همچون آبی و نیلی و فیروزه ای ، و بهره گیری از شیوه معماری مبتنی بر طبیعت و اشكال هلالی و قوسی در بنای مساجد جلوه خاصی به ساختار ظاهری آن می بخشد. چنین آراستگی و نمای آرام بخش ، زمانی كه با طنین دلنشین اذان ، آن هم با نیكوترین صدا ، همراه می شود، بر گیرایی مساجد می افزاید  و آن زمان كه از همه مساجد مسلمین بوی خوش عطر و و گلاب به مشام كودكان و نوجوانان می رسد، همه وجودشان سرشار از احساسات زیبا و دوست داشتنی می گردد.

در واقع چنین انتظار می رود كه در طول شبانه روز از همه مساجد شهر بوی خوش عود و عطر و گلاب به مشام عابران و رهگذران برسد. چگونه ممكن است در مكان مقدسی همچون مسجد ، سجده گاه الهی ، بعضاً خدای ناكرده بوی عرق پا ، دود زهرآلود و آزار دهنده سیگار به مشام برسد؟ بدون تردید اگر در چنین شرایطی ، كودكی برای نخستین بار به همراه پدر یا معلم خود  وارد مسجدی بشود، بوی دود ناشی از سیگار، وجودش را آزرده خواهد ساخت و ما بدون این كه قصدی داشته باشیم ، ناخودآگاه ، احساس ناخوشایندی در ضمیر او ایجاد خواهیم كرد . لذا وضعیت اماكن مقدس ، همچون مساجد شهر و نمازخانه های مدارس و مسافرخانه ها و غیره باید به گونه ای باشد كه همه رهگذارن و همسایگان در ساعات مختلف شبانه روز ، به هنگام عبور از نزدیكی آنها ، با استشمام رایحه خوش ، پی  به وجود آن اماكن مقدس ببرند!

ادامه دارد ...

كاربر محترم در قسمت بعدی می توانید مطالب مربوط به نقش ائمه جماعات و خادمین مساجد در شكوفایی احساس مذهبی كودكان و نوجوانان و پرورش احساسات مذهبی كودكان را مطالعه نمایید.

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
نقش ائمه جماعات و خادمین مساجد در شكوفایی احساس مذهبی كودكان و نوجوانان (10)

نقش ائمه جماعات و خادمین مساجد در...

نقش ائمه جماعات و خادمین مساجد در شكوفایی احساس مذهبی كودكان و نوجوانان (10)
تربيت در حيطه هاي خجالت آور

تربيت در حيطه هاي خجالت آور

تربيت در حيطه هاي خجالت آور
نوروز فرصتی برای اجتماعی شدن

نوروز فرصتی برای اجتماعی شدن

نوروز فرصتی برای اجتماعی شدن
پرورش حس دینی کودکان

پرورش حس دینی کودکان

پرورش حس دینی کودکان
UserName