• تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1386/06/07
  • تاريخ :

دولت نهم در نیمه راه ؛ عملکرد 2ساله اقتصادی دولت

دولت نهم

«مدیریت استفاده از سوخت و اجرای طرح کارت هوشمند»، «برنامه‌ریزی جهت ساخت سالیانه 5/1 میلیون واحد مسکونی جهت رفع معضل مسکن» و «کمک به حل معضل اشتغال از طریق به صحنه آوردن مردم در بنگاه‌های کوچک» و «برنامه‌ریزی‌ اقتصادی بر مبنای سفرهای استانی» مهمترین گام‌های بزرگ اقتصادی دولت محسوب می‌شود.

 

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دبیرخانه شورای اطلاع‌رسانی دولت، در 2 سال نخست عمر دولت نهم در کلیه بخش‌های اقتصادی فعالیت‌های مختلفی صورت گرفته که چندین اقدام بزرگ دولت بیش از دیگر برنامه‌های اقتصادی آن،‌ موفقیت‌آمیز بوده است.

بی‌نظیرترین اقدام دولت اسلامی نهم موفقیت در سفر به کلیه مناطق کشور و دیدار با مردم دوردست‌ترین شهرها و شهرستانهای ایران است.

در دوره دو ساله اول فعالیت دولت و رییس‌جمهوری به بیش از 336 شهرستان در 30 استان سفر انجام شده و جمعاً 6119 مصوبه برای عمران، آبادانی و سرعت بخشیدن به پیشرفت و حل مشکلات مردم به تصویب رسیده است.

رییس‌جمهور و دولت نهم تنها رییس‌جمهور و دولتی هستند که تاکنون در تاریخ ایران موفق به بازدید از همه شهرهای کشور و دیدار با مردم سراسر ایران شده‌اند.

در این مدت برای انجام سفرهای رییس‌جمهور بالغ بر 2300 ساعت پرواز و حضور در مناطق مختلف کشور صورت گرفته که بیش از دو برابر کل سفرها و دیدار‌های مردمی دولت‌های گذشته است.

از جمله نکات مهم سفرهای استانی رویکرد سوق دادن اعتبارات به مناطق محروم است به طوری که استانهای کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، گیلان، زنجان و چهارمحال و بختیاری که از استانهای محرومند بیشترین اعتبار را دریافت کرده‌اند.

در طول 30 سفر استانی به منظور بسترسازی رشد و توسعه متوازن و توزیع عادلانه امکانات و اعتبارات با اولویت مناطق محروم برای مطالعه و احداث 124 طرح بزرگ پالایشگاهی، پتروشیمی و تولیدی، 215 شهرک صنعتی و 14 هزار و 528 واحد تعاونی اقدام شده است.

همچنین در بخش زیربنایی برای 236 پروژه راه اصلی و اتوبان، 33 فرودگاه، 64 خط راه‌آهن، 44 نیروگاه، 166 سد، 149 طرح فاضلاب شهری و روستایی و گازرسانی به 128 شهر و 4 هزار و 829 روستا تعهد شده که در حال اجرا می‌باشد.

دولت اسلامی نهم در زمینه برنامه‌ریزی جهت برخی از مشکلات لاینحل‌ کشور اقدام نموده است که برخی از آنها از مهم‌ترین مسائل پیش‌روی پیشرفت کشور بوده و با به سرانجام رسیدن آنها مسیر حرکت و آینده کشور بسیار پرامید‌تر خواهد گردید.

از جمله این مسائل می‌توان به مسئله «مدیریت استفاده از سوخت» ، «برنامه‌ریزی جهت ساخت سالیانه 5/1 میلیون واحد مسکونی جهت رفع معضل مسکن» و «کمک به حل معضل اشتغال از طریق به صحنه آوردن مردم در بنگاههای کوچک» اشاره کرد.

برنامه‌ریزی دولت در طراحی کارت هوشمند سوخت که به باور بسیاری اقدامی ناممکن می‌نمود و سهمیه‌بندی بنزین موجب صرفه‌جوی حدود 50 هزار میلیارد ریالی در کشور گردیده که زمینه تکمیل نظام تأمین اجتماعی، تکمیل شبکه راه‌آهن کشور و افزایش قابل توجه ظرفیت پالایشگاهها و نیروگاههای کشور را فراهم خواهد نمود.

همچنین با برنامه‌ریزی دولت حجم ساخت مسکن به حدود 5 برابر متوسط دولتهای گذشته افزایش خواهد یافت و در طراحی 4 ساله عملاً با حذف قیمت زمین از مسکن، معضل حاد مسکن مرتفع خواهد گردید.

در زمینه اشتغال نیز بر اساس گزارش وزارت کار و امور اجتماعی در سال 85 بیش از 760 هزار طرح با اعتباری حدود 10 هزار میلیارد تومان در بخش بنگاههای اقتصادی زودبازده ساماندهی و به بانکها ارسال شده است.

بر اساس این برنامه‌ریزی‌ها و طبق اعلام مرکز آمار ایران با وجود آنکه در سال حدود یک میلیون و 200 هزار متقاضی جدید به بازار کار اضافه می‌شود نرخ بیکاری نه تنها تثبیت شده، بلکه در 17 استان کشور کاهش یافته و جمعاً نیز در بهار 1386 با 03/0 درصد کاهش به 2/11 رسیده است.

با وجود آنکه در دوره اوج رشد جمعیت جوان و تقاضای کار هستیم، نرخ بیکاری جوانان میان 15 تا 29 ساله که در سال 1383، 24 درصد بود هم اکنون به 23 درصد کاهش یافته و با طرح‌های دولت این کاهش باز هم ادامه خواهد یافت.

حجم کار عمرانی دولت نهم در سال 85 به نسبت سال 83 بر اساس آمار 242 درصد رشد داشته که بالاترین نسبت حجم افزایش در دو دهه اخیر است. یعنی میزان کار عمرانی از 5750 میلیارد تومان در سال 83 به 18500 میلیارد تومان رسیده است.

8 شاخصه عملکرد دولت در بخش بانکی و بودجه

مهمترین شاخصه عملکرد دولت در بخش بانکی و بودجه، کاهش 10 درصدی وابستگی بودجه به نفت و افزایش تسهیلات بانکی است.

 8 شاخصه مهم عملکرد دولت در بخش بانکی و بودجه به شرح زیر است:

1- برای اولین بار در طول تاریخ کشور تلاش دولت برای کاهش وابستگی بودجه به نفت نتیجه داده و در حالی که در سال 83 (سال آخر کاری دولت هشتم) سهم نفت 9/62 درصد از بودجه بود. این رقم با بیش از ده درصد کاهش در سال گذشته به 52 درصد کاهش یافته و در سال 86 به زیر 50 درصد خواهد رسید که برای اولین بار در تاریخ کشور است.

2- آمارهاى رسمى بانک مرکزى نشان مى دهد با اجراى طرح کاهش نرخ سود بانکى در سال هاى ۸۴ و ۸۵ در ۱۰ ماهه نخست سال گذشته حجم سپرده هاى بخش غیردولتى نزد نظام بانکى کشور با ۲۹ درصد افزایش از رقم ۱۱۲ هزار میلیارد تومان فراتر رفته است و همچنین این اقدام ضمن کاهش شبهه ربا در برخی عملیات های بانکی، موجب به وجود آمدن سودی 17 هزار میلیارد تومانی برای بانکها شده است.

3- میزان اعطای تسهیلات بانکها به مردم در دوره دولت نهم با بیش از صددرصد افزایش در زمینه بنگاههای کوچک و زودبازده در سال 1385 به 10 هزار میلیارد تومان رسید.

4- افزایش ضریب حقوقی کارکنان دولت و فرهنگیان به میزانی بیش از نرخ تورم از جمله اقدامات مهم دولت برای افزایش قدرت خرید این قشر بود. به طوری که ضرایب حقوقی کارکنان دولت حدود 14 درصد و ضرایب حقوقی کلیه فرهنگیان حدود 5/16 درصد در سال 1385 افزایش پیدا کرد و این رقم برای اولین بار با طرح افزایش پلکانی معکوس برای کارمندان دارای حقوق پائین در سال 1386 تا 80 هزار تومان در ماه افزایش حقوق را در پی داشت.

5- میانگین نرخ تورم (افزایش سالیانه 310 قلم کالا و خدمات) در دوره 8 ساله ریاست جمهوری آقای هاشمی رفسنجانی 3/25 درصد بود. این عدد در دوره دولت آقای خاتمی نیز 8/15 بوده است. این رقم در سال 85 به 6/13 درصد کاهش یافت که کمترین میزان به نسبت دوره 16 ساله روسای جمهور قبل بود.

6- برای اولین بار پس از جنگ ، دولت در بودجه جلوی افزایش هزینه های مصرفی و جاری را گرفت و برای اولین بار نسبت بودجه عمرانی را گسترش داد.

7- نسبت مالیات اخذ شده به تولید ناخالص ملی در سال 1384 و 1385 به ترتیب 8 و 8/7 درصد است که در مقایسه با اهداف برنامه چهارم 7 و 6 درصد رشد قابل توجهی را نشان می دهد.

8- از میان سه شاخص عمده عملکرد بخش مالیاتی ( نسبت مالیات به هزینه‌های جاری دولت ، مالیات به تولید ناخالص داخلی و متوسط رشد ) دولت فعلی در 18 سال اخیر و دوره سه رئیس جمهور رتبه اول را دارا می باشد.

همچنین سهم در آمد مالیاتی از کل منابع عمومی بودجه در سال 86 به حدود 50 درصد منابع کل بودجه افزایش یافته که بی سابقه می‌باشد.

 

موفقیت دولت در خرید نقدی محصولات کشاورزی

خرید نقدی بیش از 4محصول مهم کشاورزی که بالغ بر 95 درصد کل تولیدات کشاورزی را شامل می‌شوند و پرداخت 72 ساعته مطابات کشاورزان،‌ مهمترین موفقیت دولت در بخش کشاورزی در 2 سال اخیر محسوب می‌شود.

 در حوزه جهاد کشاورزی طی سال 1385 اهداف پیش‌بینی شده به میزان کامل محقق شده و میزان تولید محصولات کشاورزی برای اولین بار در تاریخ کشور به 2/100 میلیون تن رسید که رکوردی تاریخی محسوب می‌گردد.

خرید نقدی گندم یکی ازمعضلات بخش کشاورزی سال‌های اخیر این بوده است که کشاورزان ماه‌ها پس از تحویل محصول، پول خود را دریافت می‌کردند که این تأخیر در سالهای دوره دولت گذشته به سه سال می‌رسید و بار اصلی هزینه تولید همواره بر دوش کشاورزان سنگینی می‌کرد.

در دولت نهم برای نخستین بار در تاریخ کشاورزی ایران طرح خرید نقدی محصولات استراتژیک با اختصاص اعتبار معادل 10 هزار میلیارد ریال به اجرا درآمد که اجرای این طرح علاوه بر رضایت خاطر کشاورزان موجبات دلگرمی آنان شد.

دولت نهم در سال جاری این طرح را از خرید نقدی گندم به خرید نقدی بیش از چهار محصول مهم کشاورزی که بالغ بر 95 درصد کل تولیدات کشاورزی را شامل می‌گردد تعمیم داده و در متوسط 72 ساعت مطالبات کشاورزان پرداخت می شود.

با مدیریت دولت در نیمه دوم سال 84 با وجود خشکسالی در 11 استان کشور با اعمال مدیریت و انتقال دانش فنی به مزارع، خود کفایی در تولید گندم به پایداری رسید و میزان خرید گندم 5 درصد افزایش یافت و در سال 85 زمینه افزایش گندم فراهم شد به گونه‌ای که امسال ایران برای نخستین بار در سالهای اخیر به جمع صادرکنندگان گندم می پیوندد.

با این اقدام دولت نهم، ایران را از مهم‌ترین خریدار خارجی گندم در جهان سال جاری به صادرکننده گندم تبدیل کرده است.

در سال 85 خرید 300 هزار تنی دانه روغنی انجام شد که با رشد 32 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن گام بزرگی در جهت استقلال و خود اتکایی در تولید محصولات اساسی کشاورزی بوده است.

برنامه‌ریزی گسترده که نتیجه آن مصونیت ایران در مواجه با آنفولانزای پرندگان بود از افتخارات دولت نهم برای کشاورزی و دامپروری ایران است. این در حالی است که در سال 84 و 85 مواردی از این بیماری در کشور‌های همسایه مشاهده شد و مشکلات بسیاری بر صنعت دام و مرغ این کشورها پدید آورد.

تولید 800 هزار تن گوشت قرمز، یک میلیون و دویست و سی و هفت هزار تن گوشت مرغ ، هفت میلیون و 179 هزار تن شیر و 758 هزار تن تخم مرغ از جمله اقدامات مهم دولت در راستای تامین امنیت غذایی بود که در نوع خود در سالهای گذشته کم ‌نظیر است.

ارزش افزوده بخش کشاورزی از 5/6 به 1/7 درصد در دولت نهم افزایش یافته که بالاتر از اهداف برنامه چهارم است. همچنین در سال 85 برای اولین بار دو میلیارد دلار صادرات کشاورزی از کشور صورت گرفت.

تنظیم بازار محصولات کشاورزی که گرچه بار مالی صد میلیارد تومانی برای حمل و نقل و پیش خرید را برای دولت به دنبال داشت ولی رضایت اکثر مردم را به دنبال داشت و موجب گردید برای اولین بار در دهه اخیر بازار در مناسبت‌های مهم برای مردم چون شب عید در قیمت محصولات باثبات باشد.

کاهش نرخ سود بانکی در بخش کشاورزی که با اعطای یارانه تسهیلات اعطایی به بخش کشاورزی امکان پذیر شد و در سال جاری عدد آن به نصف میزان الزام قانونی ـ 5 درصد ـ رسید، زمینه گسترش بخش کشاورزی و استفاده بهینه از پتانسیل‌های آن را فراهم آورده است.

دولت مبلغ ۳ هزار میلیارد تومان براى خرید تضمینى محصولات کشاورزى در سال جارى در نظر گرفته است که ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان براى خرید گندم و ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکى براى خرید تضمینى سایر محصولات صنعتى کشاورزى در نظر گرفته شده است.

سرمایه گذاری‌های دولت در بخش کشاورزی و منابع طبیعی در سال 1384 به میزان 2/53 درصد و در نه ماه 1385 نسبت به دولت مشابه سال قبل حدود 151 درصد افزایش داشت سهم بزرگی از آن افزایش بودجه ترویج کشاورزی است که اهتمام دولت به توسعه روش‌های نوین کشاورزی را نشان می دهد.

در زمینه تولید محصولات دامی نیز با افزایش حدود یک میلیون تن به نسبت سال 1384 مواجه هستیم که افزایشی بی‌نظیر است.

 از دیگر کارهای مهم وزارتخانه در دوره دولت نهم کمک به احیای قنوات کشور بوده که بر این اساس بالغ بر 120 هزار متر مکعب افزایش آبدهی قنات‌ها حاصل شده که عایدات آن نصیب کشاورزان گشته است.

مسکن 4 سال دیگر از بحران خارج می‌شود

 با جهت‌گیری دولت و برنامه‌ریزی جامع وزارت مسکن برای تولید سالانه 1.5 میلیون واحد مسکونی، ظرف 4 سال بخش مسکن از حالت بحرانی خود خارج خواهد شد.

 ارائه طرح جامع مسکن که جامع ترین و کامل ترین طرحی است که در سال‌های پس از انقلاب برای موضوع مسکن تهیه شده است، شاخص‌ترین برنامه دولت در بخش مسکن است.

مهمترین محورهای این طرح نیز تهیه مسکن برای اقشار کم در آمد و مقاوم سازی ساختمان‌ها و بهسازی مناطق شهری و بحث حاشیه نشینی ها است و با اجرای این طرح برای اولین بار در دوره معاصر، دولت به صورت ریشه‌ای به سمت حل مسئله مسکن حرکت کرده است.

در دولت نهم نگاه ویژه‌ای به بازسازی مسکن روستایی شد و مقرر شد سالانه 200 هزار واحد مسکونی از 2 میلیون واحد مسکونی کم درآمد روستایی بازسازی شود که با دستور رئیس جمهور این تعداد به 300 هزار واحد افزایش یافت و برنامه‌ریزی و مطالعه برای افزایش این میزان به 500 هزار واحد مسکونی در حال انجام است. با این تدبیر یک اقدام ریشه‌ای برای جلوگیری از مهاجرت در روستاها در حال انجام است.

در دولت نهم تعیین محدوده شهرها در دستور کار قرار گرفت به گونه‌ای که هم اکنون برای 164 شهر محدوده تعیین شده است. علاوه بر این با تمهیدات دولت نهم تا سال 1388 همه شهرهای کشور صاحب طرح جامع می‌شوند.

در نه ماهه سال 1385 سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در ساختمان‌های جدید مناطق شهری (به قیمت‌های جاری) با 1/10 درصد افزایش به 4/90 هزار میلیارد ریال بالغ گردید. رشد سرمایه‌گذاری مزبور نسبت به دوره مشابه سال قبل در شهر تهران 5/17 درصد و در شهرهای بزرگ 5/32 درصد بود.

با جهت گیری دولت و برنامه ریزی جامع وزارت مسکن در سال جاری برای تولید 5/1 میلیون واحد مسکونی هدف گیری شده است که تولید این میزان مسکن ظرف چهار سال موضوع مسکن را از حالت بحران خارج خواهد نمود.

از جمله اقدامات مهم دیگر وزارت مسکن طراحی حذف و بازسازی بافت‌های فرسوده شهری است که تاکنون در 10 شهر طرح‌های مربوطه تصویب و در حال اجرا می باشد.

همچنین عرضه اوراق مشارکت و تخفیف‌های ویژه برای ساخت و ساز در بافت فرسوده از دیگر اقدامات برای بافت های فرسوده است که در استانهای مختلف تا 200 برابر منابع گذشته به این منظور اختصاص یافته است.

کل تسهیلات اعطایی بانک مسکن در این دوره با افزایش چشمگیر به 74 تریلیون و 154 میلیارد ریال رسیده است.

در زمینه بازسازی مناطق آسیب‌دیده و زلزله زده نیز از مجموع 162 هزار واحد مسکونی و تجاری شهری و روستایی آسیب‌دیده در سیل و زلزله‌های بم، زرند، قشم و لرستان بالغ بر 110 هزار واحد ساخته شده و بقیه نیز به سرعت در حال بازسازی است.

افزایش 364 درصدی کمک وزارت نفت به مناطق محروم

جذب 38 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در بخش‌های نفت و گاز، افزایش 364 درصدی تعهدات وزارت نفت برای کمک به مناطق محروم و افزایش ظرفیت پالایشگاهی و پتروشیمی ایران،‌ مهمترین اقدامات دولت در بخش نفت بوده است.

 با برنامه‌ریزی دولت برای اولین بار در تاریخ کشور به طور متوسط از این پس هر ماه یک طرح پتروشیمی و نفتی و گازی در کشور افتتاح خواهد شد.

در گام دیگری از اقدامات دولت در بخش نفت و انرژی، 6/3 میلیارد دلار سرمایه گذاری قطعی در حوزه گاز طی سال 85 انجام شد و این در حالی است که ارزش مجموع طرح های در دست اقدام در حوزه گاز بیش از 20 میلیارد دلار است و تا پایان برنامه چهارم شرکت گاز برنامه گازرسانی به 9 هزار روستا 85 شهر و 1500 واحد صنعتی را در نظر دارد.

تا به حال 13 میلیارد دلار سرمایه گذاری در پارس جنوبی انجام شده و این درحالی است که در سال 85 حدود 3 میلیارد دلار جذب سرمایه در این منطقه صورت گرفته است که از تمامی سالهای مشابه در دولتهای گذشته بیشتر است.

تفاهم‌نامه 5 میلیارد دلاری صادرات گاز مایع ایران به اروپا هم از جمله دستاوردهای دولت نهم است که با کشور اتریش به امضا رسید.

تولید پتروشیمی ایران امسال به بیش از 30 میلیون تن و تا پایان برنامه چهارم به 58 میلیون تن می رسد که در دولت نهم سالانه 5/2 میلیارد دلار و تاکنون 5 میلیارد دلار سرمایه در این بخش جذب شده است که با 30 درصد رشد ظرفیت بیشترین میزان تولید و صادرات پتروشیمی در سالهای اخیر است.

تاکنون در دولت نهم 38 میلیارد دلار سرمایه گذاری در قالب قرارداد‌های خارجی در بخش نفت و گاز جذب شده (بالاترین میزان در مقایسه با سالهای قبل) است.

مطالعات علمی در این دوره که منجر به کشف یک میدان بزرگ نفتی با ذخیره 6/1 میلیارد بشکه نفت در جا شده و همچنین توان تولید 650 میلیون بشکه طی سال جاری چشم انداز صنعت نفت ایران را روشن تر کرده است.

بر اساس آخرین نتایج به دست آمده از سال گذشته تاکنون بیش از 5/6 میلیارد بشکه نفت درجا در ذخایر جنوبى کشور نفت کشف شده است.

سال ۸۵ یکى از درخشان ترین سال هاى جذب سرمایه گذارى درحوزه نفت بوده است به طورى که این میزان با وجود تحریم‌ها و فشارهای شدید بین‌المللی نسبت به سال ۸۴ بیش از ۹ درصد رشد داشته است.

در طول 16 سال قبل از دولت نهم جمعاً 110 هزار خودرو برای کاهش مصرف بنزین دو گانه سوز شده بود اما تنها در سال 85 دولت این رقم را به بیش از 400 هزار خودرو رساند.

تلاش جدی برای استفاده بهینه از ظرفیت پالایشگاههای موجود کشور آغاز شده و با برنامه دولت تا سال 1390 میزان ظرفیت تولید بنزین در کشور 127 میلیون لیتر افزایش خواهد یافت.

از جمله برنامه‌های دولت که با همکاری وزارت نفت به ثمر رسیده است افزایش فوق‌العاده تعهدات عام‌المنفعه وزارت نفت در دولت نهم نسبت به سالهای قبل است که تنها در یک و نیم سال اول دولت میزان تعهدات این وزارتخانه برای کمک به مناطق محروم 364 درصد رشد داشته است.

 

اعطای گسترده سهام دولتی از طریق توزیع سهام عدالت

اجراى طرح سهام عدالت اولین گام جدی یک دولت برای اعطای گسترده سهام دولتی به بدنه جامعه است که در دولت نهم به ثمر رسید.

 در حال حاضر برای نخستین بار در تاریخ کشور از طریق اجرای ایده سهام عدالت بیش از 5 میلیون نفر از اعضای جامعه در 337 تعاونی شهرستانی در سراسر کشور عضویت یافته‌اند که با اعضای فعلی تعاونیها بیش از 7 میلیون نفر را شامل می‌گردد.

همچنین بررسى ها از وضعیت بازدهى سبد سهام عدالت حکایت از آن دارند که این سبد بیش از 10 درصد سود داشته و به ازاى هر ۵۰۰ هزار تومان، ۴۰ هزار تومان بازدهى به دست آورده است.

پیش بینى مى شود دارندگان سهام عدالت علاوه بر پرداخت مبلغ سهام از محل سود سهام نیز تا ۱۰ درصد سود نیز دریافت کنند.

اجراى طرح سهام عدالت اولین گام جدی یک دولت برای اعطای گسترده سهام دولتی به بدنه جامعه است که در دولت نهم به ثمر رسید.

در 16 سال قبل از دولت نهم جمعاً 3500 میلیارد تومان سهام به مردم واگذار شده بود که تنها در سال اول دولت نهم این رقم جمعاً (از طریق فروش در بورس و سهام عدالت) به 2650 میلیارد تومان رسید که حدود 80 درصد کل دوره 16 ساله دو دولت قبل است.

از ابتدای روی کار آمدن دولت نهم، 4 هزار و 89 تعاونی جدید ایجاد شد که در این راستا 100 هزار فرصت شغلی نیز به وجود آمد که تا 178 هزار فرصت شغلی قابل افزایش است. این تعاونی ها بدون احتساب سهام عدالت با توجه به اعضای خود می‌توانند رشد بسیار مناسبی را برای یک و نیم میلیون عضو داشته باشند.

دولت نهم تاکنون در اقدام بی نظیر برای فعال نمودن تعاونی ها یک هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به تعاونی‌ها داده است و هزار دوره آموزشی نیز برای تعاونی‌ها برگزار شده است.

در این دوره بیش از 25 هزار تعاونی تشکیل شده که بیش از 175 برابر عملکرد 22 ماه قبل از آن است.

 

کسری تراز تجاری غیرنفتی کشور 5 میلیارد دلار کاهش یافت

کاهش 5 میلیارد دلاری کسری تراز تجاری غیرنفتی کشور از بیش از 30 میلیارد دلار در سال 83 به کمتر از 25 میلیارد دلار در سال 85، نتیجه اقدامات دولت در حوزه بازرگانی با کاهش شیب تند واردات و افزایش شدید صادرات غیرنفتی بوده است.

 واردات کشور در سال 83، 35 میلیارد دلار بود که 33 درصد رشد نسبت به سال قبل را داشت.

این رقم در سال 84 به 7/39 میلیارد دلار رسید که 3/12 درصد رشد داشت و در واقع میزان رشد آن یک سوم سال 83 بود و این رقم در سال 85 با رشد 1/4 درصد به 4/41 میلیارد دلار رسید که نشان دهنده نزول شدید منحنی واردات است.

شیب صادرات در مقابل با سرعت بسیار بیشتری در حال افزایش و صعود است. صادرات کشور در سال 83، 6/7 میلیارد دلار بود که در سال 84 با 46 درصد رشد که اکثر آن مربوط به نیمه دولت بود به 1/11 میلیارد دلار رسید و در سال 85 این رقم به 3/16 میلیارد دلار رسید که با رشدی 47 درصدی حاکی از یک جهش بی‌سابقه در صادرات است.

سال گذشته برای اولین بار بیش از ۳۰ هزار دستگاه انواع خودرو سوارى و تجارى به ارزش ۳۵۰ میلیون دلار از ایران صادر شد.

ارزش صادرات غیر نفتى کشور در فروردین ماه سال 86 با4/6 درصد افزایش نسبت به ماه مشابه سال 85، به یک میلیارد و ۴۳ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار رسید.

با برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی و تصویب رژیم بازرگانی و مذاکرات سال 85 یکی از پربارترین دوره‌ها برای تجارت جهانی در دهه اخیر رقم خورد.

در سال 83 سرمایه گذاری 7/2 میلیارد دلاری در کشور تصویب شده بود که این رقم در سال 85 به 3/10 میلیارد دلار رسید و در سال 86 از این رقم نیز بالاتر خواهد رفت .

از دیگر اقدامات موفقیت‌آمیز کسری تراز تجاری غیرنفتی کشور بود که از بیش از 30 میلیارد دلار در سال 83 به کمتر از 25 میلیارد دلار در سال 85 کاهش یافت.

 

 

UserName