• تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1386/06/05
  • تاريخ :

زكریای رازی؛ شیمی‌دان بزرگ جهان

امروز پنجم شهریور ماه، سالروز تولد "ابوبكر محمد زكریای رازی" شیمی‌دان، پزشك، فیلسوف و عالم اسلامی است كه ملقب به "جالینوس المسلمین " بود.

زکریای رازی

وی در سال 209 هجری شمسی در ری متولد شد.

رازی ، هوشی سرشار و حافظه‌ای قوی در فراگیری علوم داشت و با اینكه از 40 سالگی بطور جدی به كسب علوم پرداخت، در مدت 20 سال به پیشرفت های خارق‌العاده‌ای در علوم مختلف دست یافت.

توجه و اشتغال وی به علم طب، بعد از سنین جوانی و به ‌قول ابوریحان بیرونی، پس از مطالعات و تجارب آن استاد در كیمیا، عملی شد.

"الحاوی" از مهم ترین آثار زكریای رازی است، این كتاب هرچند كه تكمیل نشده باقی ماند، اما چند قرن مورد مطالعه قرار گرفت، طوری كه مورخان اروپایی، آن را بزرگ ترین دایرة ‌المعارف طبی به زبان عربی می‌دانند.

رازی این كتاب را به صورت یادداشت های متعددی تهیه كرده بود و بعد از مرگ وی به دستور ابن عمید از روی یادداشت های او كتاب را استنساخ و تنظیم كردند. بخش زیادی از نتایج آزمایش ها و مطالعات رازی در این كتاب جمع است.

"طب المنصوری " از دیگر آثار رازی است كه به نام منصور بن اسحاق، حاكم ری تالیف و تنظیم شده‌است. طب المنصوری و برخی از رساله‌های طبی دیگر محمد رازی به زبان لاتین ترجمه و چاپ شده و مورد استفاده اروپاییان قرارگرفته است.

در علم كیمیا باید رازی را سرآمد دانشمندان اسلامی دانست.

از كارهای مهم او كه متكی به آزمایش های متعدد بوده، كشف جوهر گوگرد (اسید سولفوریك) و الكل است.

رازی، كتاب های متعدد در كیمیا به رشته تحریر در آورده ‌است كه از آن جمله كتاب الاكسیر و كتاب التدبیر را باید نام برد.

این فیلسوف و پزشك نامی ایران علاوه بر علم وسیع كیمیا و پزشكی، در فلسفه نیز دارای تحقیقات عمیقی است كه مورد توجه و اهمیت است.

رازی، نه فقط در طب، تجربه كسب كرد، بلكه آزمایش را در كلیه مباحث علوم طبیعی ضروری می‌دانست.

وی،آزمایش های شیمیایی خود را با چنان دقتی تشریح و توصیف كرده است كه امروزه هر شیمی دانی می‌تواند آن را مجددا به معرض آزمایش درآورد.

رازی، مواد شیمیایی را طبقه‌بندی كرد و به اكتشافات مهمی از قبیل اكتشاف الكل و اسید سولفوریك نایل آمد.

وی، نخستین كسی است كه ‌كلیه اشیای عالم را به سه طبقه حیوانات، نباتات، جامدات تقسیم كرده ‌است.

محل و تاریخ وفات محمد رازی به درستی مشخص نیست. ابوریحان بیرونی، وفات وی را در ماه شعبان سال 313 هجری نوشته و تعداد تألیف‌های وی را بیش از 56 كتاب و رساله دانسته است.

پنجم شهریورماه به مناسبت سالروز تولد محمد زكریای رازی، روز داروسازی در كشور نام گذاری شده‌ است.

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
UserName