• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1386/05/23
  • تاريخ :

 گزارشی از حركت مشعل المپیك پكن

حرکت مشعل از جاده ابریشم بدون حضور در ایران

مشعل بازی‌های المپیك، امروزه جزیی از بزرگ‌ترین رویداد ورزشی جهان است كه ده‌ها روز پیش از شروع هر دوره از بازی‌ها، مسیری را طی كرده و ضمن این‌كه به مردم دنیا نوید می‌دهد « المپیك نزدیك است»، به نشانه‌ی « اتحاد»، « همبستگی»، « نظم»، « صلح» و « دوستی بین ملت‌ها»، از شهری به شهری و از كشوری به كشور دیگر می‌رود. اما در حالی كه هفدهمین مشعل بازی‌های المپیك، این بار به پیشنهاد رییس كمیته‌ی بین‌المللی المپیك در بخشی از سفر 137 هزار كیلومتری خود در دور دنیا، مسیر باستانی جاده‌ی ابریشم را طی می‌كند، ایران به عنوان یكی از كهن‌ترین تمدن‌های قاره‌ی آسیا و جهان وكشوری كه بخش اعظم جاده‌ی ابریشم را دربرداشت، هیچ نقشی در این جشنواره‌ی بزرگ ندارد.

« تاریخچه‌ی» مشعل بازی‌های المپیك به سال 1936 در برلین بازمی‌گردد. جایی كه «كارل دیم» دبیركل ستاد برگزاری بازی‌ها پیشنهاد آن را داد و پس از موافقت، با به‌كارگیری ذره‌بین‌های بزرگ در دشت المپیا، مشعل روشن شد و پس از طی شهرهای آتن، دلفی، سالونیك، صوفیا، بلگراد، بوداپست، وین و پراگ، به برلین رسید. این كار را در آن زمان 3331 دونده در طول 13 روز انجام دادند. پس از آن بود كه مشعل و حمل آن به جزیی از بازی‌ها بدل شد و پیش از آغاز هر دوره از بازی‌ها، این كار در دشت المپیا تكرار شده و شهرها و كشورهای مختلف را طی می‌كند. ادامه‌ی این روند در دوره‌های مختلف به جایی رسید كه برای بازی‌های المپیك آتن، 12102 نفر در طول 78 روز مشعل را در مسافت 78 هزار كیلومتر حمل كردند، تا مشعل پس از خروج از یونان دوباره به آتن بازگردد.

*** مشعل المپیك پكن

مشعل آلومینیومی و 72 سانتی‌متری المپیك پكن كه كمتر از یك كیلوگرم وزن دارد و از گاز پروپان تغذیه می‌شود، از روز 25 مارس 2008 (5 فروردین 1387) در مراسمی ویژه و سنتی در دشت المپیا روشن ‌شده، پنج روز در یونان سفر می‌كند و پس از آن طی مراسمی مستقیما به پكن خواهد رفت. پس از آن هم از روز 31 مارس 2008 (11 فروردین 1387)، این مشعل پكن را به مقصد سفری 137 هزار كیلومتری به دور دنیا ترك خواهد كرد.

در حقیقت، هفدهمین مشعل بازی‌های المپیك پس از پكن به آلماتی می‌رود. قزاقستان نخستین میزبان مشعل المپیك پس از چین است. پس از آن، مشعل وارد خاك اروپا شده و به شهر استانبول خواهد رفت. از استانبول به سن‌پترزبورگ در روسیه می‌رود و پس از آن شهرهای لندن و پاریس را طی می‌كند. مشعل از پاریس به قاره‌ی آمریكا و شهرهای سان‌فرانسیسكو( ایالات متحده‌ی آمریكا) و بوینس‌آیرس(آرژانتین) خواهد رفت. تنها شهر آفریقایی میزبان مشعل المپیك هم دارالسلام در كشور تانزانیا است.

مشعل المپیك بیست‌و‌نهم پس از دارالسلام به مسقط درعمان خواهد آمد. پس از آن از فراز دریای عمان وارد اسلام‌آباد در پاكستان می‌شود. بمبئی هم میزبان بعدی مشعل المپیك است.

در ادامه‌ی این مسیر مشعل المپیك شهرهای بانكوك، كوالالامپور و جاكارتا را طی می‌كند و پس از آن به كانبرا در استرالیا و ناگانو در ژاپن می‌رود. شهر‌های سئول در كره‌ی جنوبی، پیونگ‌یانگ در كره‌شمالی، هوشی‌مینه در ویتنام، تایپه، هنگ‌كنگ و ماكائو هم آخرین مقصدهای مشعل المپیك پیش از ورود به خاك چین خواهند بود.

پس از این سفر طولانی مشعل بازی‌های المپیك پكن، 113 شهر و منطقه‌ی داخلی چین را طی می‌كند تا پیش از افتتاحیه‌ی بازی‌ها، به پكن برسد.

حرکت مشعل از جاده ابریشم بدون حضور در ایران

*** مشعل المپیك بر فراز هیمالیا

یكی از نكات قابل توجه در حمل مشعل بازی‌های المپیك پكن، برافراشته شدن این مشعل بر فراز یكی از بلندترین قله‌های هیمالیا در كشور چین است. این مشعل قرار است در ماه می سال 2008 كه بهترین زمان برای صعود به قلل هیمالیا است، بر فراز قله‌ی 5200 متری جومولانی خواهد رفت. مسوولان كشور چین نه تنها خطوط ماهواره‌ای تلفن همراه را در این منطقه راه‌اندازی كرده‌اند، بلكه 108 كیلومتر جاده استاندارد برای حمل این مشعل ساخته‌اند.

این كار در مقابل حركت ویژه‌ی مسئولان برگزاری بازی‌های المپیك سیدنی است كه مشعل المپیك برای نخستین بار به زیر آب اقیانوس‌ها فرو رفت و مسافتی را توسط غواصان طی كرد.

به طور كلی در این مسیر 21 هزار نفر مشعل المپیك پكن را در سفری 130 روزه به دور دنیا حمل می‌كنند و حمل‌كنندگان آن طی مراسمی در روزهای آتی مشخص می‌شوند.

*** نقش ایران در این جشنواره‌ی بزرگ

در حالی كه مسوولان ورزش ایران از بیش از یك سال مانده به آغاز بازی‌های المپیك پكن، در پی موفقیت ورزشكاران‌شان، ضمن صرف هزینه‌ی بالا، برنامه‌های ویژه‌ای را به‌كار می‌برند، اما به راحتی بهترین فرصت برای حضور مشعل المپیك را در ایران از دست داده‌اند. این در حالی است كه امروزه المپیك و افتخاراتش تنها معطوف به همان چند روز برگزاری رقابت‌ها و كسب مدال‌های مختلف نیست و كشورهای متعدد از هر فرصتی برای نشان دادن فرهنگ، پیشینه تاریخی و همه‌ی آن چه داشته‌هایشان است، استفاده می‌كنند.

در حالی كه تاكنون در 16 دوره‌ی گذشته‌ی بازی‌های المپیك كه مشعل از كشورهای مختلف گذشته، در هیچ دوره‌ای، این مشعل وارد ایران نشده است؛ اما این بار وضع متفاوت بود. در این دوره با توجه به این‌كه بازی‌های المپیك در یك كشور آسیایی برگزار می‌شود و بنا بر سخنان ژاگ روگ، رییس كمیته‌بین‌المللی المپیك (IOC) كه گفته بود « مسیر طراحی شده برای حمل مشعل بازی‌های المپیك پكن، باید به گونه‌ای باشد كه از جاده ابریشم عبور كند»، تهران نیز می‌توانست یكی از میزبان‌های این جشن بزرگ كه بخشی از بازی‌های المپیك است و اهداف المپیزم را در سطح وسیعی دنبال می‌كند، باشد. اما طبق طراحی كمیته برگزاری بازی‌ها، این مشعل تنها شاید از فراز دریای عمان در ایران عبور كند.

علی كفاشیان، دبیركل كمیته‌ی ملی المپیك در این رابطه گفت: ما برنامه‌ای برای حمل مشعل نداشتیم. ستاد برگزاری بازی‌ها هم ما را در طرح مسیر حمل مشعل قرار نداده بود. اما حالا هم می‌شود برای این مساله درخواست داد.

در حالی كه مسوولان كمیته ملی المپیك از كنار این اتفاق بزرگ و كم‌نظیر برای ایران به راحتی می‌گذرند، بسیاری از كارشناسان اعتقاد دارند با پی‌گیری كمیته‌ی المپیك ایران، شرایط برای حضور مشعل المپیك در تهران و یا یكی دیگر از شهر‌های ایران مهیا بود.

مطالب مرتبط :

گزارش تصویری از آخرین روز حمل مشعل دوحه در تهران

وداع مشعل دوحه با ایران

 

UserName