• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1386/05/23
  • تاريخ :

باز هم دقیقه‌ی90؟!

باز هم دقیقه‌ی90؟!

نگارش متن‌ سریال‌های رمضان همزمان با ساخت ادامه دارد

خلاف آن چه «اجتناب شبكه‌ها از آغاز پروژه‌های ماه رمضان در دقیقه‌ی 90» در سال 86 عنوان شده است، خبرهای رسیده حاكی از این است كه حتی نگارش این مجموعه‌ها تكمیل نشده و تصویربرداری برخی از این مجموعه‌ها تا عید فطر ادامه خواهد داشت .

به نظر می‌رسد امسال نیز بین ساخت و پخش سریال‌های ماه رمضان فاصله‌ی زیادی نباشد و به رغم گذشت 6 سال از سیاست تلویزیون مبنی بر تولید سریال‌های مناسبتی، این مجموعه‌ها هم‌چنان با مشكل كمبود وقت و كلید نخوردن به موقع مواجه باشند.

این مساله طی سال‌های گذشته بنا به ادعای سازندگان این مجموعه‌ها، علاوه بر فشار و استرس بر عوامل تولید،هم‌چنین به كیفیت پایین‌تر كارها منجر شده است.

***

شبكه اول سیما كه سریال «اغما» را برای پخش در ماه رمضان آماده می‌كند، از داریوش مختاری به عنوان نویسنده كار نام برده بود. این در حالی است كه مختاری مدتی است جای خود را به علیرضا افخمی داده است و وی تا كنون توانسته نگارش 9 قسمت از این سریال را به پایان برساند. افخمی هم‌چنین به عنوان ناظر كیفی با پروژه مناسبتی شبكه سه سیما نیز همكاری می‌كند.

كارگردانی سریال «اغما» را سیروس مقدم بر عهده دارد. كارگردانی كه به سرعت عمل مشهور است و ساخت چند پروژه مناسبتی و 90 قسمتی را نیز در پرونده كاری‌اش دارد.

گفته می‌شود گروه سازنده سریال «اغما» به تهیه‌كنندگی رضا جودی در برخی روزها حتی با تعطیلی پروژه به دلیل نداشتن متن روبه‌رو هستند.

***

شبكه دو سیما كه سعی داشته با بهره‌ گرفتن از حضور حسن فتحی در مقام كارگردان، موفقیت سریالی مانند «شب دهم» را تكرار كند، از دو نویسنده به طور همزمان برای نگارش فیلمنامه استفاده كرده است. علیرضا كاظمی‌پور سیناپس می‌زند و علیرضا نادری فیلمنامه را كامل می‌كند. تا كنون قسمت‌هایی از متن این سریال به تایید رسیده و سه قسمت نیاز به بازنویسی دارد.

***

شبكه سه سیما تهیه‌كنندگی سریال ماه رمضان امسال با عنوان «نقشی بر زندگی» را به بهروز مفید داده است. فردی كه سریال «زیرزمین» را سال گذشته تهیه كرده و مدعی است سریال امسال، ادامه‌ی «زیرزمین» خواهد بود. این شبكه در كنار مفید از علی عبدالعلی‌زاده به عنوان كارگردان استفاده كرده كه تا كنون تجربه ساخت سریال‌های مناسبتی را نداشته است.

علیرضا افخمی نیز همزمان با نویسندگی سریال شبكه اول، ناظر كیفی این پروژه است؛ او تا كنون 15 قسمت از فیلمنامه این سریال كه 4 نویسنده مختلف به خود دیده را تایید كرده است.

***

با تایید 18 قسمت از فیلمنامه سریال «ورا» محصول شبكه تهران، این مجموعه مناسبتی وضعیتی بهتری نسبت به سایر پروژه‌ها دارد. با این حال بنا به ادعای مسوولان شبكه، تا كنون تصویربرداری 30 - 40 درصد از این سریال به كارگردانی سعید سلطانی به پایان رسیده است و 70 درصد دیگر باقی است.

هم چنین از آن جا كه تصویربرداری این سریال به تهیه‌كنندگی منصور سهراب‌پور در كشور تاجیكستان انجام می‌شود، رساندن قسمت‌های آماده شده به پخش برای عوامل دشوار به نظر می‌رسد.

با گذشت حدود دو ماه از آغاز تصویربرداری اغلب سریال‌های مناسبتی و باقی ماندن یك ماه تا شروع ماه مبارك رمضان، هیچ كدام از این مجموعه‌ها حتی به نیمه تصویربرداری خود نرسیده‌اند.

به نظر می‌رسد سریال‌های ماه رمضان، همانند سال‌های گذشته مجبور به ادامه تصویربرداری همزمان با پخش هستند. تجربه‌ای كه به رغم هشدارهای سازندگان و كارشناسان هم‌چنان تكرار می‌شود!

 

منبع : خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران

مطالب مرتبط :

نگاهی به تصویر ماه رمضان در سینما

نگاهی به کیفیت سریالهای ویژه ماه رمضان

مروری بر سریالهای ماه مبارک رمضان

 

UserName