• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1386/05/17
  • تاريخ :

در حاشیه شجریان بودن خوشایند است

مجید درخشانی

زندگی در غربت و تحمل بیست سال دوری ناخواسته از ایران به من آموخت که باید عاشق کار بود تا بتوان در مسیر درست جاری شد و باید بگویم که من عاشقانه با موسیقی زندگی می کنم. مجید درخشانی در گفت وگویی که در روزهای برگزاری کنسرت گروه آوا انجام شد از دغدغه ها و دل نگرانی های خود برای موسیقی با ما سخن گفت.

همکاری با گروه موسیقی «آوا» تا حدی نام و فعالیت شما را تحت الشعاع نام آقای شجریان قرار می دهد و به نوعی در سایه ایشان باقی می مانید، این برای آهنگساز و نوازنده پیشکسوتی مثل شما که چند گروه مستقل هم دارد ایراد نیست؟

به موضوع خوبی اشاره کردید، این انتقادی است که از سوی بسیاری از دوستانم بر من وارد است و من هم با کمال میل می شنوم اما نکته قابل توجهی است که در کنار استاد شجریان کار کردن خواه ناخواه آدم را به سایه می کشاند ولی با وجود این حرف و حدیث ها من گمان می کنم که باید برخی از واقعیت ها را پذیرفت و هر کس جایگاه خود را در کار و حرفه اش بداند. زمانی که جوان بودم و به نوعی علاقه مند به موسیقی، صدای استاد را با ولع گوش می دادم و نکات بسیاری از ایشان یاد می گرفتم. اصلاً دیدن او برای من یک آرزو بود تا اینکه بعد از گذشت سال ها فرصتی دست داد تا کنار او باشم. به همین دلیل حتی اگر به واسطه این همکاری هم در حاشیه قرار بگیرم خوشایند است ضمن اینکه اگر در کنار او ساز می زنم دلیل بر این نیست که من هم رتبه و هم سطح با ایشان هستم و من به هیچ عنوان چنین ادعایی نمی کنم و معتقدم که باید مرحله استاد و شاگردی را همیشه در نظر داشت، ضمن اینکه حضور در کنار استاد باعث می شود که یک نوازنده، صاحب موقعیت ویژه تری در نگاه و قضاوت عمومی شود چراکه به واسطه شنیدن صدای استاد با طیف وسیعی از شنونده ها ارتباط برقرار می کند.

 پیش بینی شما از قضاوت مردم از کنسرت اخیرتان به اتفاق آقای شجریان چیست؟

من فکر می کنم این کنسرت به یکی از اجراهای خوب در طول سال تبدیل شود چون همه گروه خوب کار کرده اند و شور و حرارت مردم شب اول کنسرت نوید شب های بهتر و پرشورتری را می دهد و گروه هم آماده است تا کنسرتی در شأن مخاطب البته در شب های باقیمانده اجرا کند.

حضور شجریان را چطور می بینید؟

نقش اصلی با استاد است چراکه اکثراً برای شنیدن صدای استاد به کنسرت می آیند ولی مردم در کنار صدای خوب، موسیقی خوب هم می خواهند و هر چقدر موسیقی از لحاظ محتوا قوی باشد تاثیرگذارتر خواهد بود و می تواند شنونده را راضی کند، ضمن اینکه محتوا هم مهم است چون به نظر من محتوای یک کار باید به گونه ای باشد که مخاطب علاوه بر لذت از شنیدن یک موسیقی خوب از لحاظ محتوا نیز باید احساس رضایت بکند.

نظرتان در باره نوع سازبندی و چگونگی چیدمان افراد کنار هم در این کنسرت چیست؟

حضور پیشکسوتان کنار هم در این کنسرت مغتنم است ولی به نظر من اگر این امکان وجود داشت که چند ساز دیگر مانند سنتور و نی که از جمله سازهای مکمل هستند نیز اضافه می شد بهتر بود و به نوعی حجم ارکستر بالا می رفت و می توانست کنسرت را خوش رنگ تر و خوش نوا تر کند چراکه این رنگ آمیزی می توانست به اجرای صحنه ای کمک کند چراکه معتقدم اجرای صحنه ای باید متفاوت تر از آلبوم های ضبط شده باشد. به گمان من ماهیت موسیقی ایرانی مثل شنیدن یک غزل از حافظ است به این معنی که وقتی برای اولین بار غزل حافظ را می شنویم شاید در نگاه اول متوجه معنا و مفهوم آن نشویم. در واقع با چندین و چند بار شنیدن مفهوم کاملاً تفهیم می شود و پس از بارها و بارها شنیدن می توان به رمز و راز غزل پی برد. در نتیجه موسیقی ایرانی هم به همین شکل است یعنی خیلی از ریزه کاری ها و ویژگی های این نوع موسیقی رو نیست، بنابراین یک ساز با تمام قابلیت هایی که برای اجرای صحنه دارد - به ویژه اگر این ساز دست یک استاد باشد- ممکن است تا پایان اجرا به صدایی یکنواخت تبدیل شود و اگر این رنگ آمیزی در سازبندی و چیدمان سازها در اجرای صحنه صورت نگیرد کنسرت مورد نظر خسته کننده و ملال آور می شود. بنابراین اجرای صحنه ای خیلی مهم و بسیار حساس است به همین دلیل تعدد ساز با تعریف های مشخص در چیدمان می تواند در اجرای صحنه ای رنگ و جذابیت ایجاد کند.

 این ترکیب بندی و رنگ آمیزی چه تاثیری روی آواز دارد؟

در مورد شخصی مثل استاد شجریان تاثیری ندارد، چون ایشان کارش را بلد است و تاثیر چندانی در چگونگی آوازخوانی او ندارد ولی برای شنونده از نظر ایجاد فضای صوتی مناسب و تاثیرگذارتر خواهد بود.

 این پیشنهاد با گروه مطرح شده؟

بله، مطرح شده و من هم به عنوان عیب کار این مطلب را متذکر نمی شوم. یک وقت سوء تفاهم نشود طرح این موضوع تنها یک سلیقه شخصی است.

منبع : شرق

مطالب مرتبط :

كنسرت «شجریان» برگزار می‌شود

شجریان و مشكاتیان با هم آشتی کردند

UserName