• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1386/05/16
  • تاريخ :

 بررسی بازی Top Spin2 

اشاره :

بالاخره یك بازی قابل تأمل در رشته تنیس نیز آمد. بازیTop Spin2 كه در واقع یك بازی كامل و كم نقص است، تمامی علاقمندان این ورزش جذاب را خوشحال خواهد كرد.

 

مشخصات بازی‌

تاریخ پخش: ابتدای سال 2007

شركت تولید كننده: PAM Development و‌ Indie Built

طراحی شده برای‌: PC ،PS2 ،XBOX ،DS و Xbox 360

‌مخاطبان بازی بر اساس درجه بندی‌ESRB :E (همه سنین)

‌قابلیت بازی چند نفره: دارد (تا دو نفر آنلاین، چهار نفر آفلاین‌)

 

این شرکت به منظور تبلیغات بیشتر  با 24 تنیسور برای استفاده از تصویر و ظاهرشان قرارداد بسته‌است و به این ترتیب، در این بازی این تنیسورهای برجسته جهان ظاهر شده‌اند.

نمایی از محیط داخل بازی‌

‌زمین تنیسی به وسعت هفده اینچ‌

‌شاید بتوان بارزترین نكته بازی را شبیه‌سازی هر چه بهتر حركات و تكنیك‌های ورزش تنیس در این بازی دانست. در واقع این بازی چنان واقعی طراحی شده است كه با دیدن آن می‌پندارید در حال تماشای یك بازیِ واقعی تنیس هستید.

در این بازی برای هر یك از حركات حرفه‌ای تنیس مانند: لاب، تا‌پ‌اسپین، اسلایس، ضربات پارالل، ضربات دایاگنال، دراپ شات و ... كنترل خاصی تعریف شده است كه این كنترل می‌تواند دكمه‌ای باشد یا تركیبی از چند دكمه.

البته خودم در انجام بازی‌ها كمتر از Game Pad استفاده می‌كنم، ولی اعتراف می‌كنم در این بازی استفاده از یك كنترلر خوب لازم و ضروری است؛ زیرا كنترل تنیسور خود و زدن ضربات مختلف با كات‌های متنوع توسط صفحه كلید و ماوس، كاری سخت است.

‌چهار دكمه اصلی گیم‌پد در این بازی هر یك به نوع ضربه خاصی اختصاص دارد: ‌دكمه 1 مربوط به زدن ضربات به اصطلاح Under Spin یا Slice است.

زدن این ضربات در شرایطی كمك كننده است كه حریف شما با سلسله ضربات محكمِ متوالی خود بر بازی سوار است و شما را به نقاط مختلف زمین می‌برد و با زدن هر ضربه قوی‌تر می‌شود.

دكمه 2 مربوط به ضربات مطمئن یا Safe Shot است. بعد از زدن هر ضربه در این بازی می‌توانید با تغییر جهت كنترلر خود كات یا Swing به توپ اعمال كنید كه اگر كمی حریص باشید و بخواهید توپِ زده‌‌شده توسط شما در منتهی‌الیه متفاوت به محل ایستادن بازیكن حریف به زمین او برخورد كند (مثلاً روی خط كناری زمین) باید مقدار نگهداشتن آن جهت خاص را بیشتر كنید كه در این صورت ریسكِ به خارج رفتن توپتان نیز بیشتر می‌شود.

مزیت استفاده از ضربات مطمئن، اطمینان داشتن از داخل بودن آن‌ها است. به بیان دیگر، اگر ضربه‌ای را با دكمه دوم گیم‌پد بزنید، با نهایت نگهداشتن دكمه Swing نیز آن ضربه به طور یقین داخل زمین حریفتان فرود می‌آید.

‌عكس این عمل توسط دكمه سوم انجام می‌شود. در واقع دكمه 3 كه مربوط به ضربات با كاتِ رو یا Top Spin است، موجب زدن ضربات با قدرت و سرعت بیشتر چه در ضربات بك‌هند و چه در ضربات فور‌هند‌ می‌شود و اگر با كات مناسبی زده شوند، دریافت آن‌ها بسیار مشكل است.

دكمه 4 مربوط به زدن ضربات لاب یا با ارتفاع بلند است و زمانی مؤثر است كه حریف شما در كنار تور منتظر ضربه‌ای از شماست تا آن را با یك ضربه والی یا Smash با قدرت وارد زمینتان كند. برای این‌كه توپ را به پشت سر او بفرستید، ‌باید با دكمه 4ضربه بلندی بزنید و او را دچار مشكل كنید.

نمایی از پرتاب بازیكنان برای زدن توپ در زمین چمن

‌علاوه بر این چهار ضربه كه توسط كلید‌های اصلی گیم‌پد زده می‌شود، هشت ضربه دیگر قابل زدن است. نیمی از این ضربات مربوط به ضربات پیشرفته است كه با نگهداشتن كلید شماره 7 (كلید بالایی - چپ) در گیم‌پد و زدن هر یك از كلید‌های اصلی قابل اجرا هستند.

این ضربات به همان نوع و با دقت و قدرت بهتر زده می‌شوند. نیمی دیگر از ضربات، ضربات Risk Shotsهستند كه برای زدن درست آن‌ها ‌باید تمركز و مهارت بالایی داشته باشید تا بتوانید در زمانی مشخص و دقیق دكمه‌های مربوط را فشار دهید.

‌زدن این ضربات با نگهداشتن دكمه 8 (كلید بالایی - راست) میسر می‌شود. در این حالت یك نوار نیمه كروی در صفحه نمایان می‌شود كه در حال پرشدن است. اگر در محدوده خاصی از این نوار هریك از دكمه‌های اصلی را بزنید، ضربه‌ای خاص نواخته می‌شود

 

توپی روی خط

محیط این بازی یكی از نكات مثبت آن است. فضای <كاربرپسند> منوها، با استفاده آسان از هر كدام (چیزی كه در بازی‌های EA Sports به ندرت مشاهده می‌شود) و امكانات مختلفی كه بازی در اختیارمان قرار می‌دهد از مشخصات آن است. این بازی را می‌توانید به صورت یك Career (‌زندگی حرفه‌ای - ورزشی)، یك دوره از یك مسابقه خاص مانند Wimbledon، یك مسابقه نمایشی یا بازیِ آنلاین انجام دهید. در شروع یك مسیر حرفه‌ای، در ابتدا باید یك تنیسور را بسازید تا با آن مسابقات سالانه را انجام دهید. برای طراحی ظاهر این تنیسور بازی به قدری انتخاب‌های گوناگون را در اختیارتان قرار می‌دهد كه به ندرت پیش می‌آید كه نتوانید تنیسوری با ظاهر خود طراحی كنید‌.

پس از درست كردن یك بازیكن، می‌توانید حامی مالی خود را انتخاب كنید. این اسپانسر كه یكی از فعالا‌ن ورزش تنیس، مانند آدیداس، نایكی، ویلسون، هد یا لاكوست،‌ است، در ابتدا مقداری پول در اختیار شما قرار می‌دهد تا بتوانید با آن در تورنمنت‌های مختلف شركت كنید یا پول تمرین و مربی خود را بپردازید. ابتدای كار شما از پایین‌ترین رده‌بندیِ جهانی موجود در بازی، یعنی دویست، شروع می‌شود و هدف شما از بازی، رسیدن به مقام اولی است.

تمرینات بازی كه توسط مربیان برای شما طراحی می‌شوند نیز مانند بازی قسمت اول، بسیار جذاب و سرگرم‌كننده است. به‌طور مثال، در این تمرینات برای افزایش مهارت دقت ضربات خود از شما خواسته می‌شود كه قوطی‌هایی كه در جاهای مختلف زمین كاشته می‌شوند را در زمان معینی بزنید.

‌مسابقات سالانه تنیس اكثراً در این بازی نیز وجود دارند. چهار مسابقه اصلی تنیس كه به Grand Slam معروفند نیز با طراحی دقیق‌تری در این بازی در نظر گرفته شده‌اند.

‌مسابقات دیگری كه در قسمت Career به آن‌ها برخورد می‌كنید، مسابقاتی غیررسمی و برای اهداف خاص هستند. ‌انجام مسابقاتِ دوبل نیز در این بازی جذاب و مفرح است. در این نوع بازی كه نواحی دو طرف زمین (كه در بازی تك‌نفره جزو نواحی خارج حساب می‌شوند) نیز به مساحت زمین اضافه می‌شود. برای بردن تیمی در این نوع بازی‌ها تكنیك‌ها و روش‌های خاصی لازم است كه الزاماً شبیه بازیِ تك‌نفره نیست‌.

مقایسه مدل واقعی و مدل بازسای شدهِ <راجر فدرر//> در بازی

‌بازی آنلاین در این بازی خوب و پرسرعت قابل انجام است. این قسمت از بازی شامل سناریو‌های مختلف (مانند آنچه در قسمت تمرینی می‌بینید) یا مسابقات كامل است و می‌توانید با انتخاب تنیسور‌های واقعی یا تنیسوری كه خود آن را در قسمت Career ساخته‌اید با حریفِ اینترنتی خود به مبارزه بپردازید‌. 

‌یكی از نكات منفی محیط بازی، لود كردن‌های طولانی بین بازی‌ها است. همچنین سیستم ذخیره خودكار و عدم امكان ذخیره‌سازی در هر لحظه خاص نیز در بعضی جاها دردسرساز می‌شود‌.

‌همچنین در زندگیِ حرفه‌ای ورزشی خود در این بازی ‌باید از زمین‌های با تماشاگر پایین و در محله‌های دورافتاده كشور‌های مختلف بازی كنید تا بتوانید امتیاز یا پول مناسب را از این بازی‌ها كسب كنید.

اگر تنیسور مشهوری نباشید و در مسابقات پرطرفدارتر هم بازی می‌كنید، در مراحل ابتدایی این مسابقات تماشاچیان كمتری به دیدن مسابقات شما می‌آیند و تنها با مشهور شدن است كه برای شما كلوب طرفداران درست می‌شود و تماشاگران بیشتری برای دیدن بازیِ شما می‌آیند.

‌همچنین تك‌تك تماشاچیان بازی چهره‌ای منحصر به خود دارند و مانند بازی‌های دیگر ورزشی مثلاً فیفا، این طور نیست كه بافت تصویری خاصی جایگزین تماشاچیان شده باشد. تمامی حركات آن‌ها از جمله تشویق كردن آن‌ها با استیل خاص خودشان انجام می‌شود‌. 

 

حداقل تجهیزات لازم برای اجرای بازی‌

Operating System:Windows(tm)XP  with Service Pack 2 

CPU:Intel Pentium 4 2.0 GHz or AMD Athlon 64 3200 

Memory: 512 MB RAM

Hard Drive 4.5 GB of free disk space 

Sound Card: DirectX 9.0 c compatible sound card

Video Card: 3dHardwareAccelerator Card Required-100% DirectX9.0c compatible 128MB with latest drivers

 

منبع: ماهنامه شبکه

 

   

UserName