• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1386/05/14
  • تاريخ :

اخباری کوتاه در حوزه تئاتر

اخباری کوتاه در حوزه تئاتر

اجرای نمایش"بی در زمان" در تالار مولوی

نمایش"بی در زمان" نوشته و کار حسین مهکام در سالن اصلی تالار مولوی اجرا می شود.

به گزارش سایت ایران تئاتر، این نمایش درباره زندگی مبارز جوانی در اوایل دوره پهلوی دوم است که سال ها پس از مرگش توسط دختری با نام"یاسمین" روایت می شود.

مهرداد ضیایی، ساقی عسگری، سیامک صفری، پریسا مقتدی، رسول نقوی و حمید هدایتی بازیگران این نمایش هستند.

نمایش"بی در زمان" همه روزه(به جز شنبه ها) ساعت 30/19 در سالن اصلی تالار مولوی روی صحنه می رود.

آبان ماه و در گرگان

مهدی شمسایی با نمایش"كنیزك من" به صحنه باز می‌گردد

مهدی شمسایی با نمایش"كنیزك من" آبان ماه در جشنواره"پله پله تا ملاقات خدا" در شهر گرگان حضور می‌یابد.

مهدی شمسایی نویسنده و كارگردان نمایش"كنیزك من" با اعلام این خبر به سایت ایران تئاتر گفت:«این نمایش برداشتی آزاد از یكی از قصه‌های رمزی تمثیلی دفتر اول مثنوی مولانا به نام"پادشاه و كنیزك" است كه آن را با مقطعی كوتاه از زندگی مولانا تلفیق كرده‌ام.

این نمایش را می‌توان گونه‌ای تئاتر موسیقی دانست، چرا كه به همراه یك اركستر 24 نفره و با استفاده از سازهای ایرانی و بر پایه موسیقی قوامی اجرا می‌شود كه سرپرستی آن را ابراهیم اثباتی به عهده دارد.»

وی در ادامه افزود:«داستان این نمایش در مورد مولاناست كه عاشق یكی از كنیزكان خود می‌شود، اما متوجه بیماری او شده و تمام طبیبان را برای معالجه او فرا می‌خواند.»

شمسایی خاطر نشان كرد:«این نمایش در آغاز به سفارش ستاد برگزاری سال مولانا آماده شد، ولی به دلیل آماده نشدن امكانات مورد نیاز این ستاد، برای مركز آموزش و توسعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نظر گرفته شده و قرار است كه آبان ماه سال جاری در جشنواره"پله پله تا ملاقات خدا" در تالار فخرالدین اسعد گرگانی شهر گرگان اجرا شود. در این جشنواره كه به صورت بین‌المللی برگزار می‌شود. هفت نمایش اجرا می‌شود كه از بین آن‌ها پنج نمایش از خارج كشور شركت دارند.»

اخباری کوتاه در حوزه تئاتر

كارگردان نمایش"كنیزك من" در پایان از اجرای این نمایش در تالار وحدت خبر داد و گفت:«احتمال اجرای این نمایش در تالار وحدت پس از برگزاری جشنواره وجود دارد. این در حالی است كه برای اجرا در كشورهای فرانسه، نروژ، تاجیكستان و ارمنستان مذاكراتی صورت گرفته كه امیدوارم به نتیجه مطلوب برسیم.» 

"بهاره رهنما" با نمایش"قوری‌های خانم اختر السلطنه" در سیزدهمین جشنواره بین‌المللی

"بهاره رهنما" با ایفای نقش در نمایش"قوری‌های خانم اختر السلطنه" در سیزدهمین جشنواره بین‌المللی آئینی ـ سنتی شركت می‌كند.

بازیگر نمایش"قوری‌های خانم اختر السلطنه" با اعلام این خبر به سایت ایران تئاتر گفت:«این نمایش كار علیرضا محمدی و شبنم مقدمی است كه آن را برای حضور در سیزدهمین جشنواره سراسری تئاتر آئینی ـ سنتی در نظر گرفته و در حال حاضر در مجموعه تئاترشهر مشغول تمرین آن هستیم.»

وی با اشاره به متن جذاب اثر گفت:«با توجه به این كه همواره به ترتیب، متن نمایشی و كارگردانی برایم حائز اهمیت است و با نوع تفكر علیرضا محمدی و شبنم مقدمی نیز آشنا هستم، حضور در این نمایش را پذیرفتم.»

بازیگر نمایش"قوری‌های خانم اختر السلطنه" در خصوص نقش خود در این نمایش گفت:«در این نمایش در نقش یك كلفت كه آدمی غیر قابل اعتماد با رفتارهای عجیب و غریب است، بازی می‌كنم. برای نخستین بار است كه چنین نقشی را تجربه می‌كنم. البته این نكته را هم باید متذكر شوم كه اصولاً در تئاتر همواره سعی می‌كنم نقش‌های جدیدی ایفا كنم.»

رهنما در پایان از احتمال حضور در نمایش"شش و بش" به كارگردانی عباس غفاری خبر داد و گفت:«این نمایش برای جشنواره تئاتر آئینی ـ سنتی در نظر گرفته شده بود كه غفاری از حضور در این جشنواره انصراف داد، ولی احتمال دارد برای اجرای عمومی در فصل پاییز آماده شود كه در این صورت در این نمایش نیز حضور خواهم داشت.»

 

UserName