• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 697
 • يکشنبه 1386/5/14
 • تاريخ :

آن‌ها كه مولوی را درویشی ترك خواندند

استاد محمود فرشچیان

استاد محمود فرشچیان نگاره‌ی "شمس و مولانا" را رونمایی كرد

استاد محمود فرشچیان برای مقابله با حركت كشورهایی كه مفاخر ایران را به خود منتسب كرده‌اند، دوماهه، تابلوی "شمس و مولانا" را در آمریكا خلق و روز گذشته در اصفهان رونمایی كرد.

به گزارش ایسنا  این تابلو كه آخرین اثر آفریده‌شده توسط استاد نامی نگارگری ایران به‌شمار می‌رود، در مراسمی هم‌زمان با سال نام‌گذاری‌شده به‌نام مولانا از سوی یونسكو، در نمایشگاه آثار نگارگری جمعی از هنرمندان نگارگر اصفهانی در مجتمع فرهنگی - هنری فرشچیان شهر اصفهان نمایش داده شد.

استاد فرشچیان در این مراسم اظهار كرد كه هدفش از خلق این تابلو كه در سال مولانا دو ماه به‌طول انجامیده، شناساندن هویت ایرانی مولانا به جهانیان بوده است.

او گفت كه بسیاری از كشورهای دنیا، مخصوصا كشورهای عربی، با انتشار كتاب‌هایی، مفاخر ملی ایران را به خود منتسب كرده‌اند؛ بنابراین برای مقابله با این حركت آن‌ها دست به خلق این اثر زده است، تا مولانا را به‌عنوان شاعر و عارف ایرانی، به جهانیان معرفی كند.

فرشچیان یادآوری كرد كه چند سال پیش كتابی به‌نام «غروب علمای عجم» منتشر شد، كه در آن كتاب دانشمندانی مثل سعدی، حافظ، مولانا و حتا زكریا،‌ ابوعلی ‌سینا و ... را جزو دانشمندان عرب معرفی كرده بود. چندی بعد هم بعد كتاب دیگری با عنوان «نقوش العربیه هندسیه» نگاشته و به 27 زبان دنیا هم ترجمه شد. در این كتاب تمام نقوش نقاشی ایرانی را به‌نام نقاشی عربی معرفی كردند.

او اضافه كرد، در این كتاب تمام تصاویر مولوی، او را با كلاهی نشان می‌دهند كه نشانه‌ی كلاه درویشان تركیه است؛ در صورتی‌كه مولانا شاعری ایرانی است.

فرشچیان تأكید كرد، برای این كه به این كتاب یك جوابیه داده باشد، تابلوی شمس مولانا را كشیده است.

او همچنین فرصت را غنیمت شمرد و بار دیگر از وضعیت ساخت و سازهای شهری در اصفهان ابراز نگرانی كرد و گفت: از مسوولان شهری اصفهان تمنا می‌كنم تا مانع ساخت ساختمان‌های بلند در حاشیه‌ی زاینده‌رود شوند.

وی تاكید كرد كه لازم است مسوولان به ساخت بناهای مرتفع در دیگر نقاط شهر اصفهان، چون محله‌های جویباره‌ و مسجد جامع توجه كنند.

فرشچیان در ادامه با اشاره به پیشرفت كار بازسازی مدرسه‌ی هنرهای زیبای شهر اصفهان افزود: با احیای دوباره‌ی این مدرسه به بخش اولیای امور در آینده‌ای نزدیك، وجود مدرسه خود می‌تواند جزوی از افتخارات شهر اصفهان باشد.

سیدمرتضی بختیاری - استاندار اصفهان - نیز در این مراسم، هنر استاد فرشچیان را برخاسته از اندیشه و عرفان اسلامی دانست و گفت: این عرفان را می‌توان در تابلوی عصر عاشورای استاد كه نشان دلدادگی و عرفان اوست، به‌خوبی نظاره كرد.

در ادامه‌ی مراسم، لوح تقدیری از سوی استانداری اصفهان و نیز لوح دیگری از سوی طراحان و نقاشان فرش دستباف ایران به استاد فرشچیان اهدا شد.

در پایان نمایشگاه نگارگری 19 هنرمند نگارگر اصفهانی با ارایه 90 اثر هنری برای بازدید عموم در محل مجتمع فرهنگی - هنری فرشچیان شهر اصفهان گشایش یافت.

بخش بالایی تابلو، مولانا را نشان می‌دهد كه حالت چشم‌ها، تمنایش به شمس را به نمایش می‌گذارد. قسمت سر شمس را حالت باز كشیده و نقوش منحنی مختلفی را به‌كار برده، كه هم تداعی‌كننده خورشید و هم این كه سر شمس دربر گرفته‌ی همه‌ی جهان است. دست مولوی، به‌نشانه‌ی تمنا به‌سوی شمس دراز است و از شمس می‌خواهد كه او را نگاه دارد. مولانا روی كره زمین تصور شده، كه شمس آن كره را نگه‌ داشته و تمام دنیا زیر پای افكار مولوی است. در قسمت پایین هم كره‌های مختلف و صورت‌های متفاوتی است كه همه‌ی آن‌ها چشم نگاه به مولوی دارند.

استاد نگارگر ایران خود تصریح كرد: تابلویش را از شعر مولانا: "از دیو ملولم و انسانم آرزوست"، برگرفته است.

او همچنین گفت، سعی كردم رنگ‌هایی را به كار ببرم كه حالت روحانی و جذبه و كشش مولوی نسبت به شمس را به‌خوبی نشان بدهند و این تابلو را به افكار بلند مولوی اهدا می‌كنم.

 

 

UserName