• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1386/05/11
  • تاريخ :

داوران جشن یازدهم به خانه‌ی سینما آمدند

داوران جشن یازدهم به خانه‌ی سینما آمدند

داوران یازدهمین جشن بزرگ سینمای ایران شب گذشته به خانه‌ی سینما رفتند و كارتهای داوری خود را دریافت كردند تا از 12 مردادماه به مدت یك‌ماه به تماشای فیلم‌ها بنشینند.

به گزارش ایسنا پرویز پرستویی دبیر یازدهمین جشن بزرگ سینمای ایران این جشن را متعلق به یكایك اهالی سینما دانست و گفت: این جشن همچون سالهای گذشته برگزار می‌شود، اما آنچه در این میان حائز اهمیت است، بعد از تجمع روز 29 خرداد ماه در موزه سینما، اهالی سینما برای اولین بار ثابت كردند سینما جایگاه ویژه‌ای دارد و افراد فرهیخته‌ای در آن حضور دارند.

وی با بیان این كه از آن تجمع بنای جشن یازدهم گذاشته شد تاكید كرد: این شروع بسیار خوبی بوده و خوشبختانه دیگر خبری هم از سی‌دی های قاچاق نیست و امشب هم می‌خواهیم بنای كار مهمی را بگذاریم و امیدوارم جشن یازدهم آنگونه كه شایسته است برگزار شود.

منوچهر شاهسواری مدیر اجرایی جشن سینمای ایران هم درتوضیحات آیین نامه داوری گفت: جمع شدیم تا به تخصص‌هایی كه خودمان داریم و در فیلم‌ها می‌بینیم رای ‌دهیم، نحوه داوری نیز متكی به تخصص‌هایی است كه سرانجام یك فیلم را شكل می‌دهد.

وی تاكید كرد: امسال جز داوران منتخب صنوف هیچ كس دیگری در جلسات حضور ندارد و از ورود همراهان به سالن نمایش جلوگیری خواهیم كرد. جلسات داوری نباید به جلسه نمایش خصوصی فیلم تبدیل شود كه این امر صلابت و تخصص داوری را زیر سوال می‌برد.

شاهسواری اظهار داشت: داوری‌ها از 12 مرداد ماه شروع خواهد شد و هر روز 2 فیلم در دو نوبت صبح و شب به مدت یك ماه به نمایش درمی‌آید.

در ادامه جلسه پرستویی با بیان این‌كه درباره‌ی هر رشته تخصصی یك نفر به عنوان نماینده سخنانی را مطرح خواهد كرد تا نگاه داوری مشخص شود، از كیومرث پور احمد به‌عنوان نماینده كارگردانان دعوت كرد.

پوراحمد میزان مدیریت كارگردان را در فیلم مهم ارزیابی كرد و گفت: باید ببینیم كارگردان چقدر توانسته از میزان توانایی‌های عوامل بهره بگیرد و میزان جسارت در طرح یك مضمون و نوع پرداخت آن و كار ویژه و بكری كه صورت گرفته از دیگر مواردی است كه باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی همچنین از داوران درخواست كرد: ارتباط شخصی‌شان با افراد، در قضاوت‌هایشان تاثیر نداشته باشد.

پروین صفری مدیر انجمن طراحان خانه سینما نیز شكل ظاهری فیلم و فضای بصری آن را مدیون طراحی دانست و اظهار داشت: باید ببینیم طراحی صحنه و لباس آیا توانسته در خدمت داستان، فضاسازی باشد یا نه و چقدر در بافت كلی فیلم تاثیر داشته است.

داوران جشن یازدهم به خانه‌ی سینما آمدند

نعمت حقیقی نیز به عنوان نماینده فیلمبرداران از همكارانش خواست با دقت آرا خود را اعلام كنند و تصریح كرد: ازسایرین هم تقاضا می‌كنم وقتی نظرات اعلام شد، اعتراض نكنند و فكر كنند دوره‌های بعدی نوبت داوری آنها هم می‌شود.

مجید انتظامی از انجمن آهنگسازان با بیان این كه كارگردانان كار را به جایی رسانده‌اند كه نمی‌توان درباره‌ی موسیقی صحبت كرد و ادامه داد: به موسیقی كمتر بها داده می‌شود و انتخاب آهنگساز تا به‌حال سلیقه‌ای بوده و از این به بعد هم سلیقه‌ای خواهد بود.

علیرضا خمسه نیز به نمایندگی از بازیگران حرفه‌اش را تابع اصل جذابیت دانست و اظهار داشت: هیچ بازی روی ما تاثیر نمی‌گذارد، مگر این كه جذاب باشد.

به گزارش ایسنا، محمد مهدی دادگو تهیه كننده سینما هم به‌عنوان آخرین نماینده داوران با تاسف از این‌كه معقوله تهیه كنندگی دچار اختشاش شده است، ادامه داد: در دورانی به سر می‌بریم كه بخش مهم این حرفه دچار مشكل شده و این بحران هم سپری خواهد شد.

وی معدل كار عوامل یك فیلم را معدل كار تهیه كنندگی دانست و اظهار داشت: این حرفه را باید در آخر ارزیابی كرد و جایزه‌ای كه به آن تعلق می‌گیرد، محصول كار همه عوامل است و در واقع هر عنصری ازفیلم جایزه بگیرد، تهیه كننده خوشحال خواهد شد.

دادگو پیشنهاد كرد: این جشن را به تبلیغ برای سینمای ملی تبدیل كنیم، تا جلوه بهتری پیدا كند.

به گزارش ایسنا، كامران ملكی نیز به‌ عنوان دبیر هیات مدیره خانه سینما و مدیر هماهنگی یازدهمین جشن سینمای ایران در سخنانی این هیات داوری را یكی از برجسته‌ترین هیات‌های داوری در سینمای ایران ارزیابی كرد و گفت: حضور بسیار فرخنده هنرمندان در این جمع نشان دهنده درك عمیق و صحیح از موقعیت كنونی سینمای ایران است.

وی افزود: فرآیندی از سال گذشته برای بازسازی وضعیت حرفه‌ای جامعه اصناف سینمایی در سطوح مختلف توسط هیات مدیره خانه سینما پیگیری شد كه یكی از محصولاتش یازدهمین جشن بزرگ سینمای ایران با كیفیت كنونی است.

ملكی ادامه داد: البته هیات مدیره خانه سینما بنا نداشته و ندارد كه گزارش و بیلانی از فعالیت‌های خود ارایه كند و همواره تلاش داشته كه هنرمندان عضو خانه سینما نتیجه عملكرد هیات مدیره را احساس كنند كه این اتفاق در جشن یازدهم خواهد افتاد.

وی برپایی چنین جلسه‌ای را برای هماهنگی با داوران دانست و گفت: برنامه‌ریزی جدی‌تر و دقیق‌تری با دریافت نظرات صنوف خانه سینمای ایران برای این جشن انجام شده است و آیین‌نامه جدیدی نیز نوشته و سعی شده، كمترین كاستی‌ها را داشته باشد، برای اولین بار دبیرخانه مستقل جشن تاسیس شده و هیات مدیره راسا در برگزاری آن دخالت ندارد و با تدوین آیین‌نامه حل مسایل بودجه‌ای و نیز رسیدگی به امور كلان، جشن اخبار خود را به شورای برگزاری تفویض كرده و در تعامل با آن قرار دارد.

داوران جشن یازدهم به خانه‌ی سینما آمدند

گفتنی است: محمد رضایی راد فیلم‌نامه نویس، مسعود بهنام صدابردار، عباس گنجوی تدوینگر، اصغر پورهاجریان مسئول جلوه‌های ویژه، دكتر معتمدی مسوول جلوه‌های ویژه بصری و بیژن محتشم طراح چهره پرداز از هنرمندانی بودند كه نظراتشان را مطرح كردند.

در پایان جلسه نیز جواد طوسی، محسن دامادی، كمال تبریزی، فرشته طائرپور، ابوالحسن داودی وشاهرخ فروتنیان به طرح دیدگاه‌ها و سوالات خود پرداختند.

در این جلسه به سارا قرچه‌داغی و بیژن محتشم به‌عنوان كم سن‌ترین و مسن‌ترین عضو هیات داوری جوایزی اهدا شد، این جلسه با ضیافت شام به پایان رسید.

درحاشیه جلسه:

داوران اصناف مختلف سینمایی در اتاقی كه در خانه‌ی سینما در نظر گرفته شده بود، امضا دادند و عكس گرفتند و در پایان كارت‌های داوری‌شان را دریافت كردند.

در این جلسه‌ رضا میركریمی مدیرعامل خانه‌ی سینما نیز حضور داشت.

كمال تبریزی از شورای برگزاری جشن خواست: تا برای رفت و آمد داوران سهمیه بنزین اضافه در نظر گرفته شود.

پرستویی به حضور علیرضا رضاداد و محمدمهدی عسگرپور در این جلسه اشاره كرد و گفت: باعث تاسف است كه مدیران خوب را از دست می‌دهیم.

علیرضا خمسه در ابتدای سخنانش به خودش بابت پدر شدنش تبریك گفت و همچنین با اشاره به عدد 110 كه برای تعداد و داوران در نظر گرفته شده اظهار داشت: فكر كردیم اسپانسر ما پلیس 110 است كه پرستویی در پاسخ گفت: اسپانسر ما مولا علی (ع) است.

درپایان جلسه هدیه‌ای از سوی خانه سینما به خمسه برای تولد فرزندش اهدا شد.

 

UserName