• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1386/05/11
  • تاريخ :

تهیه‌كنندگان در جشن خانه سینما نیستند

تهیه‌كنندگان در جشن خانه سینما نیستند

شورای مركزی اتحادیه تهیه‌كنندگان و توزیع كنندگان فیلم سینمای ایران اعلام كرد: این اتحادیه در جشن‌ خانه سینما شركت نخواهد كرد.

 به نقل از روابط عمومی اتحادیه تهیه‌كنندگان و توزیع فیلم ایران، در بیانیه این اتحادیه كه نمابر شده دلیل این امر تغییر آئین‌نامه جشن خانه سینما ، عدم هماهنگی قبلی و شرایط حاكم بر مدیریت خانه سینما عنوان شده است.

در این بیانیه آمده است : همانگونه كه قبلا نیز اعلام شده بود چندی پیش چند تن از اعضای شورای مركزی در نشست این شورا خواستار بررسی حضور یا عدم حضور اتحادیه در جشن خانه سینما شدند. این درخواست در دستور كار شورای مركزی قرار گرفت، اما به دلیل مسایل فوری‌تر این موضع این هفته در شورای مركزی مطرح شد.

در این بیانیه تصریح شده است: شورا ضمن بحث و بررسی جشن خانه سینما از ابعاد مختف، این جشن را در شرایط حاضر نه تنها به نفع سینمای ایران ارزیابی نكرد، بلكه به دلیل شرایط حاكم بر خانه سینما به زیان سینمای ملی و سینمای حرفه‌ای بخش خصوصی دانست.

این بیانیه می افزاید: بر این اساس، شورای مركزی تغییرات آئین‌نامه را پس از چند دوره غیر اصولی دانست و از سوی دیگر اتحادیه تهیه‌كنندگان به عنوان نماینگان تهیه‌كنندگان و صاحبان فیلم تعمدا و به شكل برنامه‌ریزی شده در جریان تغییرات انجام شده قرار نگرفت و همچنین نحوه برخورد خارج از شئونات اخلاقی و حرفه‌ای با داوران معرفی شده اتحادیه از سوی باصطلاح هیات اجرایی جشن و دخالت‌های بی‌مورد در جهت ورود به جایگزینی بعضی از افراد به عنوان داور ما را به این نتیجه رساند، آنچه به نام جشن خانه سینما در حال اجراست، نمی‌تواند در جهت منابع كلان سینما باشد.

در ادامه این بیانیه آمده است: در همین نشست موضوع مشكلات اقتصادی اعضای خانه سینما مطرح شد و این سوال مطرح شد كه آیا به صلاح نیست جشن ساده و بی‌تكلف، اما پرمحتوا برگزار شود و هزینه‌های گزاف آن صرف اعضای نیازمند شود؟

همچنین شورا در همین نشست تصمیم گرفت كه به داوران معرفی شده از سوی اتحادیه اعلام نماید كه از حضور در این جشن خودداری نمایند.

در پایان این بیانیه اتكید شده است: شورای مركزی اتحادیه مراتب نگرانی عمیق خود را از استفاده ابزاری از جشن خانه سینما در جهت اهداف سیاسی _ اقتصادی گروهی موسوم به «صنف خانه سینما» اعلام داشته و آن را در جهت منافع سینماگران نمی‌داند.

دادگو: اختلاف بین تهیه‌كنندگان ناشی از هیجانات كاذب است

در این بین یك تهیه‌كننده سینما گفت: جریانات پیش آمده در مورد تشكیل فدراسیون تهیه‌كنندگان و مواضع اتحادیه تهیه‌كنندگان در قبال آن، هیجانات كاذبی است كه دلیل ایجاد آن، فقدان خرد مقتدری است كه به فكر سینما باشد.

محمدمهدی دادگو در گفت‌وگو با فارس در مورد تشكیل فدراسیون تهیه‌كنندگان و توزیع كنندگان سینمای ایران گفت: در ابتدا قرار بود كه اعضای اتحادیه تهیه كنندگان و كانون تهیه كنندگان سینمای ایران با هم صحبت كنند تا این فدراسیون تشكیل شود كه با هسته‌ای مشترك از هر دو نهاد به تصمیم گیری در مورد سینمای ایران بپردازد. در این مورد حتی توافق‌هایی نیز حاصل شد و پیش‌نویسی هم در این مورد امضا شد كه این دو نهاد با هم ادغام شوند.

وی در ادامه افزود: در این میان، ناگهان موضوع استعفای آقای اربابی كه بانی این جلسات بود، پیش آمد و یك نقطه اختلاف در این میان ایجاد شد و آن هم این بود كه «مجمع فیلمسازان» كه متشكل از كارگردانان و تهیه‌كنندگان هستند نیز به این ماجرا اضافه شد و این چیزی بود كه باعث موضع گیری اتحادیه تهیه كنندگان شد چرا كه اتحادیه، عنوان كرد كه این افراد را به علت دوشغله‌بودن را قبول ندارد.

دادگو افزود: در مقابل، مجمع «مجمع فیلمسازان» هم گفتند كه ما تهیه كنندگان آثار خودمان هستیم همانطور كه در همه جای دنیا این موضوع رواج دارد و ما هم می‌خواهیم در سرنوشت‌سازی صنف تهیه‌كنندگان برای سینمای ایران، شركت داشته باشیم.

این تهیه‌كننده اظهار داشت: همین موضوع بود كه موجب ایجاد درگیری بین اتحادیه و كانون تهیه كنندگان شد و وضع به‌گونه‌ای پیش رفت كه پیش‌نویس تشكیل فدراسیون (كه به امضای این دو گروه رسیده بود)، به امضای سوم كه مربوط به مجمع فیلمسازان بود، نرسید و در ادامه، با انتشار بیانیه تشكیل فدراسیون، ناگهان هیجانات كاذب ایجاد شد.

دادگو در پایان تأكید كرد: همه باید به این موضوع توجه داشته باشند كه مهمترین مسئله ما سینمای ملی است و این هیجانات كاذب چیزی به آن نمی‌افزاید.

 

UserName