• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1386/05/09
  • تاريخ :

قدیمی : انعكاس خبری عملكردها در حوزه ورزش سلیقه‌ای است

دکتر قدیمی مدیر اداره کل تربیت بدنی دانشگاه آزاد

مدیر اداره كل تربیت بدنی دانشگاه آزاد گفت:‌ زمانی كه از ورزش بهره برداری سیاسی می‌شود، انعكاس خبری عملكردها نیز سلیقه ای است.

بهرام قدیمی، مدیر اداره كل تربیت بدنی دانشگاه آزاد و مدیر نمونه ورزشی در 5 سال متمادی،  جایگاه این دانشگاه را در ساختار ورزش كشور تشریح كرد:

 

ورزش در چهارچوب دانشگاه آزاد چگونه تعریف شده است؟

دانشگاه آزاد در تمامی مولف‌های ورزش حضور گسترده ای دارد. در این چهارچوب، در ابعاد تعلیم و تربیت، ورزشی قهرمانی، حرفه‌ای، همگانی، ورود قهرمانان به دانشگاه ها، بخش پژوهشكده و استعدادیابی به كمك ورزش كشور آمده و به شكل یكی از بازوان قوی در این حوزه تبدیل شده است.

 

برنامه‌ها بر اساس اهداف از قبل تعیین شده دنبال می‌شود؟

ریاست عالی دانشگاه، ورزش را به عنوان یكی از اولویت‌ها تعریف كرد. قاعدتا افرادی كه برای به دست گرفتن مسئولیت های مهم فردی و اجتماعی آماده می‌شوند، باید از آمادگی جسمانی بالایی برخوردار باشند. به همین دلیل انگیزه لازم را در واحدها ایجاد و خدمات ویژه‌ای برای دانشجویان در نظر گرفته شده است، تا افراد متمایل به تربیت بدنی شوند. به طوری كه برای ترغیب دانشجویان، مزایای معافیت و تخفیف شهریه ایجاد شد. در حال حاضر فضای ورزشی در كشور 30 سانتی متر مربع است؛ ولی دانشگاه آزاد به بالای 2 متر فضای دست یافته است. اگر زمانی از امكانات سازمان تربیت بدنی و سایر ارگان‌ها استفاده می‌كردیم، اكنون در جایگاهی قرار داریم كه سایر ارگان‌ها از فضاهای ما استفاده می‌كنند.

 

هدف نهایی و اولویت‌ اصلی دانشگاه آزاد چیست؟

هدف، ایجاد شور و نشاط در بین دانشجویان است. برای مقابله با انواع آسیب‌های اجتماعی و حركت به سمت عدالت اجتماعی در این حوزه، اولویت اصلی گسترش ورزشی همگانی در بین دانشجویان و به كار گیری مربیان فرهیخته و فهیم بود، كه علاوه بر دانش فنی، رفتار معقول را به دانشجویان بیاموزند و از تمامی ظرفیت‌ها برای ارتقاء انگیزه دانشجویان استفاده كنند.

 

در بعد قهرمانی چه اهدافی را دنبال می‌كنید؟

دانشگاه آزاد سردمدار اتحاد ملی است، ورزش یك پدیده جذاب است كه دارای ساختار و تشكیلات است. به لحاظ كاركردهای مثبت، خرده فرهنگ ها را در غالب هویت ملی وحدت می‌بخشد.

این نشان می‌دهد كه عامل ورزشی چقدر در جامعه و فرهنگ هر كشوری و حتی در عرصه جهانی موثر است. در بخش قهرمانان، امكان ادامه تحصیل را برای آنها فراهم كردیم. با توجه به این كه این افراد جزء گروه مرجع در اجتماع هستند و عملا اعمال و كردار آنها زیر ذر‌بین اقشار مختلف است، زمانی كه شرایط ارتقاء علمی برای آنها فراهم می‌شود، به لحاظ فرهنگی نیز در این حوزه شاهد ارتقاء سطح می‌شویم كه در نهایت تاثیر آن را در سطح جامعه می‌توانیم شاهد باشیم. همچنین به خانواده ها این اطمینان داده می‌شود كه ورزش و تحصیل در صورتی كه برنامه ریزی شده باشد، منافاتی با هم ندارند. راندمان كاری مشخص است، همه ورزشكاران ما دانشجو و تحصیل كرده هستند.

 

در كدام بعد از اهداف باید بیشتر كار شود؟

بخش استعدادیابی. نباید در المپیك متكی به یك یا دو مدال و تك ستاره ها باشیم. باید به مدال‌های بیشماری دست پیدا كنیم. خانواده‌های آسیب پذیر در سطح جامعه زیاد هستند و مسلما اگر حمایت نشوند، شاید هیچ گاه استعدادهایشان شكوفا نشود. این یك تكلیف دولتی است كه شرایط حمایت آنها فراهم شود. این نیاز به حمایت گسترده دارد. استعدادیابی یك فرایند پیچیده است كه امكانات گسترده‌ای را طلب می‌كند، در این بخش مدارس سماء را داریم كه بچه ها با استفاده از مزایای تخفیف شهریه هدایت می‌شوند. در این زمینه به تعاملاتی نیز با سازمان تربیت بدنی رسیده‌ایم. تا مراكزی ایجاد شده و افراد به صور رایگان مورد سنجش قرار بگیرند.

 

در بعد استعدادیابی چه اقداماتی انجام گرفته است؟

در واحده‌ها انگیزه های لازم ایجاد شده است، ساخت و ساز و تجهیز اماكن ورزشی نیز در شرایط مناسبی است. در بخش مربی نیز از نیروهای خود استفاده می‌كنیم. اكنون حركت به سمت شناسایی و پرورش استعدادها است تا ورزش دانشگاه آزاد به كاملترین شكل خود برسد.

 

آیا برای استعدادیابی از الگوهای كشورهای پیشرفته هم بهره جسته‌اید؟

اینگونه كشورها از بودجه‌های زیادی برخوردار هستند. باید در كشور خود این الگوها را بومی كنیم. در اصل كارشناسان و متخصصین باید شاخص‌های مورد نیاز را طراحی كرده و بر اساس ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بومی به تدوین طرح‌های مورد نیاز دست بزنند. به همین دلیل از همه كارشناسان خواسته‌ایم تا در ابعاد مختلف،فیزیولوژی ورزشی، روانشناسی، ورزشی و جامعه شناسی، كمیته‌های لازم را تشكیل دهند.

 

آیا بودجه مورد نیاز را تامین كرده‌اید؟

در حال حاضر تنها در این بخش باید اعتبارات لازم را تامین كنیم، به علاوه برای استعدادیابی نیاز به ایجاد پایگاه های قهرمانی است تا شاخص‌ ها و برنامه‌ها را مشخص و از كارشناسان استفاده كنیم و با تلفیق علم و تجربه به هدف خود دست یابیم.

 

در بعد ورزش حرفه‌ای و باشگاهی چه برنامه هایی دارید؟

تمركز دانشگاه آزاد بیشتر بر حمایت از رشته های است كه دچار خلاء هستند. ما از ورزشكاران داخلی استفاده می‌كنیم و از رشته های مظلوم و پایه حمایت می كنیم، در حالی كه می‌توانیم از ورزشكاران خارجی بهره برده و یا با تعطیل كردن چند تا از رشته ها و تمركز بر برخی از رشته های مطرح مانند بسكتبال، والیبال و فوتبال حرف اول را بزنیم؛ ولی اساس توجه به رشته‌های ضعیف و سرمایه گذاری و گسترش آنها است. در واقع یك حضور جامع داریم. با این حال در باشگاه داری، دانشگاه آزاد حرف اول را می‌زند.

 

با فدراسیون ها تا چه حد تعامل دارید؟

با آماده نگه داشتن ملی پوشان، همواره فداسیون‌ها آماده اعزام تیم هستند. به علاوه برخی اعزام‌ها را دانشگاه خود پوشش می‌دهد.

 

دانشگاه آزاد در سال جاری در میادین بین المللی حضور فعالی خواهد داشت؟

مرداد ماه در مسابقات یونیورسیاد ورزشی دانشجویان جهان در چهار رشته حضور خواهیم داشت. این رقابت ها به میزبانی تایلند برگزار می‌شود و به همین دلیل اردوهای تداركاتی تیم های ملی فوتبال و والیبال دانشجویان كه به دانشگاه آزاد محول شده است، در حال پیگیری است. تیم ملی تكواندو دانشجویان نیز در 8 وزن در آكادمی ملی المپیك تمرینات خود را دنبال می‌كند، به علاوه این تیم یكی از امیدهای اصلی مدال آوری محسوب می شود. در دوومیدانی نیز بخت كسب مدال خواهیم داشت. كاروان ایران در بیست و چهارمین دوره یونیورسیاد ورزشی دانشجویان جهان با دستیابی به جایگاه شایسته ای، رقابت ها را به پایان خواهد رساند.

دکتر قدیمی مدیر اداره کل تربیت بدنی دانشگاه آزاد

مهرماه نیز در رقابت های ورزشی دانشگاه های جهان حضور می یابید.

بله. از عنوان قهرمانی خود در اتریش دفاع خواهیم كرد. در این مسابقات در رشته‌های فوتسال، بسكتبال، والیبال در بخش مردان و در قسمت بانوان در فوتسال، فوتبال حضور خواهیم داشت، این رقابت ها با حضور 70 كشور توسعه یافته جریان خواهد داشت. به علاوه آبان ماه سال جاری، اجلاس فدراسیون های ورزشی بانوان كشورهای اسلامی به میزبانی مالزی برگزار می‌شود. وزیر ورزش كشورهای مالزی، اندونزی و قطر در این نشست حضور خواهند داشت. قرار است ورزش دانشگاه آزاد در بخش بانوان در این اجلاس، جزو بهترین ها مورد قدردانی قرار بگیرد.

 

و مسابقات دانشجویان كشورهای اسلامی؟

میزبان این مسابقات خواهیم بود. دانشگاه آزاد، این میزبانی را در راستای ایجاد اتحاد و انسجام در بین كشورهای مسلمان خواهد داشت. این مسابقات پس از برگزاری موفق بازی‌های بانوان كشورهای اسلامی، بزرگترین رویداد ورزشی درسطح دانشگاه های كشورهای مسلمان به شمار می‌رود كه برای نخستین بار به میزبانی اداره كل تربیت بدنی دانشگاه آزاد برگزارخواهد شد. تلاش داریم تا با برگزاری باشكوه این مسابقات زمینه پیوند و شناخت بین دانشجویان مسلمان، و معرفی فرهنگ اسلامی و ظهور توانمندی های ورزش كشورهای اسلامی باشیم. این رقابت ها از 21 تا 28 آبان ماه و در 10 رشته ورزشی برگزار خواهد شد. مسابقات در رشته های والیبال، بسكتبال، فوتسال، وزنه برداری، دوومیدانی، كاراته، تكواندو، شطرنج، بدمینتون و پینگ پنگ جریان خواهد داشت. تا كنون حضور63 دانشگاه از43 كشور اسلامی و 950 ورزشكار در این مسابقات قطعی شده است. در این پیكارها شاهد حضور چهره های مطرح ورزشی و دانشگاهی جهان از جمله "ژاك روك" رئیس كمیته بین المللی المپیك، "كامپانلا" رئیس فدراسیون ورزش دانشجویان جهان (فیزو) و "غرض"، دبیركل كشورهای اسلامی خواهیم بود.

 

قصد حضور در مسابقات باشگاهی فوتبال را ندارید؟

مذاكرات مقدماتی با مسئولان باشگاه برق تهران انجام داده ایم و قصد داریم با خرید امتیاز این تیم، از فصل آینده با نام دانشگاه آزاد تهران در مسابقات لیگ دسته اول حضور پیدا كنیم.

 

از پوشش خبری فعالیت‌های دانشگاه در سطح كشور راضی هستید؟

نه، چون سیاسی شده است، نباید از افراد سیاسی، در ورزش بهره برداری شود، وقتی ورزش سیاسی می شود، دانشگاه آزاد كه در تمام موارد حامی ورزش كشور است، ضربه می‌خورد.

 

حمایت از ورزش چه دستاوردهایی برای شما دارد.

در همه روزهای سال مسابقات در حال برگزاری است و با حضور مربیان داخلی در شهرهای مختلف در واقع دانشجویان همواره با انگیزه در مسابقات حضور دارند. تا به هدف خود كه سلامتی و شادابی جوانان است دست یابد. و این بزرگترین دستاورد است، زمانی كه محمد علی آبادی در سفر استانی خود به اراك در مراسم كلنگ زنی ورزشگاه زادگاه خود از من می‌خواهد تا كلنگ را به زمین بزنم و عنوان می‌كند، " قدیمی دلسوز ورزش است"، همین نشان دهنده توجه رئیس سازمان تربیت بدنی به عملكرد دانشگاه آزاد در ورزش است كه بسیار با ارزش است. هر چند كه متاسفانه به دلایل جناح بندی های سیاسی و بهره برداری از حوزه ورزش، در بخش رسانه‌ها انعكاس عملكردها كاملا سلیقه ای است.

مطالب مرتبط :

کنفرانس خبری دکتر قدیمی

UserName