• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1386/05/10
  • تاريخ :

دل نوشته های خود را برای رهبر انقلاب بنویسید

دل نوشته های خود را برای رهبر انقلاب بنویسید

جشنواره سراسری "مخلص دل" یا "دل نوشته های جوانان به رهبر انقلاب" با هدف تعمیق اندیشه های جوانان با ولایت برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، این جشنواره سعی دارد با تقویت پیوند روحی و روانی جوانان با رهبری و همچنین ارائه آثار، سخنرانی ها ، مکتوبات و رسالات مقام معظم رهبری در قالب یک نمایشگاه در برنامه های جانبی این جشنواره بستر آشنایی بیش از پیش جوانان را از برکات رهبر انقلاب فراهم آورد.

بر این اساس جوانان می توانند آثار و دل نوشته های خود را برای رهبری به صورت پست نامه و یا پست الکترونیک به دبیرخانه و ستاد مرکزی جشنواره ارسال کنند. این جشنواره در خاتمه به برگزیدگان جوایزی اهدا می کند.

جوانان می توانند نوشته های خود را به دبیرخانه جشنواره واقع در خیابان انقلاب، نبش بهار جنوبی، مجتمع فرهنگی و هنری اسوه ارسال کنند. ضمنا دبیرخانه مجازی جشنواره به نشانی www.mokhallas.ir طی چند روز آینده آماده دریافت دل نوشته ها از سراسر کشور است.

احمد پوری اشعاری از آنا آخماتووا را ترجمه می کند

احمد پوری ترجمه مجموعه اشعار "آنا آخماتووا" شاعر روس را آغاز کرده و قصد دارد آن را تا پایان امسال به پایان ببرد.

این مجموعه که پوری فعلا عنوان مشخصی برای آن درنظر نگرفته، با درونمایه ای عاشقانه و اجتماعی همراه است.

پوری درباره انتخاب اشعار آخماتووا گفت: این زن شاعر را به واسطه آثارش می شناسم و از قبل نسبت به اشعارش آشنایی کامل داشته ام؛ ضمن اینکه در سال های گذشته نیز مجموعه شعر دیگری از آخماتووا را ترجمه کردم و این اثر اشعار دیگری از او را دربرمی گیرد.

آخماتووا در دوران استالین همراه با مایاکوفسکی، پاسترناک و ماندلشتام اساس شعر معاصر روسیه را پایه گذاری کردند و چندین دهه شعر روسیه زیر نفوذ این گروه بود.

احمد پوری به تازگی ترجمه مجموعه اشعار "نونو ژودیس" - شاعر پرتغالی - را با عنوان "خلسه بر ویرانه ها" به وسیله نشر چشمه منتشر کرده است.

ماهنامه ادبی "نوشتا" منتشر شد

سومین شماره ماهنامه بین المللی ادبی و هنری "نوشتا" شامل بخش های شعر و داستان و مقاله به پیشخوان آمد.

در بخش این شماره اشعاری از هوشنگ بادیه نشین، جلال سرفراز، علیرضا زرین، احمد سینا، پگاه احمدی، مازیار نیستانی، بهزاد کشمیری پور، مهرنوش قربانعلی، ژان ترتل، ورنر آسپنسترم و... به چاپ رسیده است.

خوانندگان نوشتا در بخش داستان، قصه هایی چون "دوران" از هادی کیکاووسی، "شطح آنه های مزار" نوشته روح الله محمدی، "دختری با چشم های بادامی"، "آمد و رفت" ساموئل بکت (ترجمه علیرضا بهنام) و... را خواهند خواند.

در بخش مقاله نیز "گفتگویی ناتمام" با یدالله رویایی از بهزاد کشمیری پور، "بازنگری به مقوله هنر" نوشته ر. رخشانی، "آفتابی از مشرق زمین" به قلم علی مسعود هزارجریبی، "بازشناسی حکمت بیابان در فرهنگ ایران" به قلم سیدحسین میرکاظمی و چند مقاله دیگر به چشم می خورد.

میرکاظمی در مقاله خود نوشته است: "ادبیات عوام در افسانه ها، برای حکمت نمادین خود از درندشتی، ندیدن رنگ آب و علف، سنگلاخ ها، خار مغیلان، بی طاقتی راهپیمایی بیابان و مجمع سرخ و آتشین فوق جهنمی خورشید الیم، حرف و عمل به میان می آورد و فرجام دهنده است. چگونه است مشیت این حکمت؟..."

شماره سوم ماهنامه ادبی "نوشتا" (خرداد و تیر 86) به مدیرمسئولی حسین واحدی پور و سردبیری محمدحسین مدل در 97 صفحه فارسی و 15 صفحه انگلیسی منتشر شده است.

"کافکا بر ساحل" نوشته هاروکی موراکامی منتشر می شود

رمان "کافکا بر ساحل" نوشته هاروکی موراکامی با ترجمه گیتا گرکانی به زودی از سوی نشر کاروان منتشر می شود.

این داستان ضدجنگ در فضایی کاملا سورئالیستی به روایت چند زندگی می پردازد که موازی با هم پیش می روند و سرانجام درهم تنیده می شوند؛ گویی خواننده در خلال خواندن اثر با یک تصویر در آینه ای تکه تکه شده مواجه می شود.

گرکانی همچنین ترجمه اثری از آنتونی هورویتس - نویسنده انگلیسی - را هم به پایان برده است. این کتاب که تا پایان مرداد توسط نشر کاروان منتشر می شود، از مجموعه داستان های فانتزی " الکس رایدر" و ادامه دو مجموعه قبلی هورویتس با عناوین "مدرسه شوم" و " دو صفرهیچ" است.

هورویتس در این کتاب از زاویه ای نو به مسائل نوجوانان پرداخته و سعی کرده آنها را در قالب داستان برای مخاطب ترسیم کند. انواع اعتیادهای رایج میان جوانان و نوجوانان، سیگار کشیدن نوجوانان، طلاق و... مفاهیم مدنظر این کتاب را تشکیل می دهند.

گرکانی علاوه بر کار ترجمه، نگارش رمانی با عنوان " پنجره های عوضی" را هم در دست دارد. نویسنده در این کتاب قصد دارد روابط و مناسبات میان آدم ها را در طبقه متوسط جامعه به تصویر بکشد. "پنجره های عوضی" را نیز نشر کاروان منتشر خواهد کرد.

منبع: مهر

UserName