• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1386/05/07
  • تاريخ :

با انجام اصلاحات لازم،

آیین‌نامه‌ جدید شرکت‌های اینترنتی ابلاغ می‌شود

 

 

ابلاغ آیین‌نامه‌ جدید شرکت‌های اینترنتی

خبرگزاری دانشجویان ایران

اجرای دستورالعمل جدید سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مربوط به فعالیت شركت‌های اینترنتی با ابلاغ به سازمان‌های مرتبط از جمله سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، شركت مخابرات ایران و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به عنوان بازوی اجرایی كمیسیون و دیگر مراكز، آغاز می‌شود.

در دستورالعمل جدید كه مرتبط با فعالیت ISPها و ICPها است، ICPها به ISDP تغییر نام یافته و از طرفی بعد از اتمام مهلت قرارداد برای تمدید قراردادشان باید مستقیما از طریق سازمان تنظیم مقررات اقدام كنند و دیگر مجوزهای خود را از شركت مخابرات دریافت نخواهند كرد.

با تدوین این آیین‌نامه، برخی شركت‌های اینترنتی اشكالاتی به آن وارد كردند كه این موارد در جلسه‌ای با حضور نمایندگانی از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و شركت‌های خصوصی فعال در این حوزه مطرح و قرار شد سازمان تنظیم مقررات نسبت به بررسی و در صورت لزوم به اصلاح بخش‌هایی از آیین‌نامه اقدام كند.

پس از این مرحله موارد اصلاح شده‌ی آیین‌نامه باید در كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات مطرح و مورد تصویب قرار گرفته و در نهایت ابلاغ شود.

به گفته‌ی مسوولان سازمان تنظیم مقررات، به زودی آیین‌نامه‌ی ISPها و ISDPها پس از انجام بررسی و اصلاحات لازم به شركت‌ها ابلاغ و اجرایی خواهد شد.

مهم‌ترین موضوعی كه در جریان بازنگری بر روی آیین‌نامه‌ی شركت‌های اینترنتی، مورد بازنگری و اصلاح قرار می‌گیرد، بحث حداقل پهنای باندی است كه برای استان‌ها در نظر گرفته شده است زیرا ISDPها - شركت‌هایی كه می‌توانند علاوه بر وظیفه‌ی اصلی خود و توزیع اینترنت به ISPها به كاربران نهایی نیز خدمات ارایه دهند- از این موضوع یعنی حداقل پهنای باند شكایت داشتند و معتقدند كه این میزان برای استان‌ آن‌ها زیاد است و میزان مشخص شده بیش‌تر از نیاز و مصرفشان است.

به عقیده‌ی آن‌ها، با خرید این كار و سرمایه‌گذاری در این زمینه به طور قطع متضرر خواهند شد زیرا این استان‌ها چنین مصرفی ندارند، اما ISPها در این زمینه مشكلی ندارند و می‌توانند به هر میزان كه نیاز دارند پهنای باند خریداری كنند.

علی ذوالقدر - مدیر كل صدور پروانه‌ی خدمات ارتباطی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی - تاكید كرد كه ارتباط شركت‌های ISP وICP كه درخواست‌های خود را برای دریافت مجوزهای جدید از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تا زمان مقرر ارسال نكنند، بعد از اتمام مهلت قطع خواهد شد و دیگر نمی‌توانند از مخابرات لینك دریافت كنند. مهلت شركت‌های ISP به پایان رسیده و سازمان تنظیم مقررات در حال تهیه‌ی نامه‌ای در این زمینه است كه بعد از آماده شدن این نامه به مخابرات استان‌ها ارسال می‌شود تا ارتباطات شركت‌هایی كه مهلتشان به اتمام رسیده از مخابرات قطع شود.

به گفته‌ی مسوولان قطع شدن ارتباط شركت‌ها از زمان وصول نامه به مخابرات استان‌ها بوده و یا در تاریخی كه متعاقب آن اعلام می‌شود این موضوع اطلاع‌رسانی خواهد شد.

اما شركت‌های ISP كه از سازمان تنظیم مقررات پروانه‌ی فعالیت داشتند، می‌توانند مشروط به عدم درخواست برای افزایش پهنای باند فعلی تا زمان اتمام مهلت قراردادشان به فعالیت خود ادامه دهند و پس از آن برای تمدید اعتبار باید درخواست خود را به سازمان ارایه كنند.

 

روابط عمومی موسسه تبیان

 

UserName