• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1386/05/03
  • تاريخ :

بی‌انگیزگی ركورددار شنای رده‌های سنی آسیا

علیرضایی: برای مطرح كردن مشكلات هم محدودیت داریم

علیرضایی رکورد دار شنای قهرمانی آسیا

مسابقه‌های شنای قهرمانی رده‌های سنی آسیا شهریورماه در اندونزی برگزار می‌شود و ملی‌پوشان ایران هم‌اكنون در اردوهای آماده‌سازی شبانه‌روزی در مجموعه‌ی ورزشی آزادی به سر می‌برند. این در حالی است كه ركورددار 50 متر قورباغه‌ی آسیا از وضعیت اردوی تیم ملی ناراضی است.

محمد علیرضایی، ركورددار قورباغه‌ی ایران و 50 متر قورباغه رده‌های سنی آسیا در تایلند و نخستین شناگر ایرانی حاضر در رنكینگ فدراسیون‌ بین‌المللی شنا (فینا) در گفت‌وگویی  اظهار كرد: شش سال است كه در اردوهای مجموعه ورزشی آزادی هستم و بیش‌تر زمان‌ها با غذای رستوران این مجموعه مشكل داشتم. در آستانه‌ی مسابقات آسیایی وضعیت غذایی اردو اصلا خوب نیست و تداركات حتی از اردوی بازی‌های آسیایی 2002 بوسان نیز ضعیف‌تر است. به عنوان كسی كه همیشه دوست داشتم برای ایران افتخارآفرین باشم، غذای خوبی مصرف نمی‌كنم. با اطمینان می‌گویم كه هیچ نظارتی روی كیفیت غذایی رستوران مجموعه‌ی آزادی انجام نمی‌شود.

وی با اشاره به استفاده از مكمل‌های غذایی افزود: برای استفاده از مكمل‌ها كه بسیار مناسب هستند، محدودیت داریم. این محدودیت در تمام ورزش ایران وجود دارد. می‌گویند كه مكمل‌های وارد شده به ایران ممكن است دوپینگی و غیرقانونی باشند و ورزشكاران نباید از آن‌ها استفاده كنند.

ركورددار رده‌های سنی آسیا با تاكید بر این ‌كه تغذیه‌ی مناسب یكی از مهم‌ترین دلایل تاثیرگذار در موفقیت یك ورزشكار است، خاطرنشان كرد: متخصص تغذیه‌ هم در كنار تیم نیست تا مكمل‌های مجاز را در اختیار ملی‌پوشان قرار دهد.

وی تصریح كرد: ملی‌پوشان بدون هیچ درخواستی با جان و دل تمرین می‌كنند. متخصصان تغذیه با دادن مكمل‌های مناسب، انرژی از دست رفته را تزریق كنند تا در نهایت ورزشكاران بتوانند برای ایران افتخارآفرین باشند؛ اما، زمانی كه هیچ دل‌خوشی نباشد، چه‌طور می‌توان تمرین كرد. كار تغذیه شناگران آمریكا را یك تیم 10 نفره بر عهده دارند. برای همین است كه یك شناگر آمریكا (فلپس) در المپیك بیش‌تر از كاروان ورزشی ایران طلا می‌گیرد.

علیرضایی شنا را ورزشی مفرح؛ ولی، سرد و شناگران را ورزشكارانی افسرده دانست و افزود: شناگران فقط به اردو می‌آیند. در آب تنها خط مشكی كف استخر را می‌بینند و با كسی صحبت نمی‌كنند. این مسایل در كنار یك‌نواختی اردوها روحیه‌ی ملی‌پوشان را ضعیف می‌كند. هم‌اكنون 22 ساله هستم و شش سال است كه در اردوها به سر می برم. هرچه سن بالاتر می‌رود، توجه به شرایط اقتصادی باید مهم‌تر شود و من هم از این قاعده خارج نیستم.

وی ادامه داد: شناگران حتی در مطرح كردن برخی مشكلات هم محدودیت دارند. به طور مثال هم‌اكنون از باسابقه‌های تیم هستم و اگر حرفی بزنم شناگران جوان از این رشته زده می‌شوند. در تمرینات تیم شناگرانی همچون سعید آشتیانی هستند كه نخبه‌اند و اگر به آنها رسیدگی شود، در آینده از نسل فعلی بسیار جلوتر می‌روند؛اما، با دیدن این شرایط و شنیدن حرف‌های یك باسابقه‌ی تیم، انگیزه‌ی خود را از دست می‌دهد.

ركورددار ایران، حمایت سازمان تربیت‌بدنی، كمیته‌ی ملی المپیك و متولیان ورزش از رشته‌ی مدال‌آور شنا را یكی از مهم‌ترین راهكارهای افزایش مدال‌های ایران در سطح جهانی دانست و گفت: پیش از اعزام به بازی‌های آسیایی یا مسابقات مهم به رشته‌ی شنا اهمیت می‌دهند و از آن مدال می‌خواهند؛اما، از خود نمی‌پرسند كه به رشته‌ی شنا چه داده‌اند و چه هزینه‌ای صرف كرده‌اند كه از آن مدال می‌خواهند. در جهان برای شنا هزینه و از مدال‌های آن استفاده می‌كنند؛اما، در ایران بدون هزینه و كاشت می‌خواهند درو كنند. مگر دیگر رشته‌های مدال‌آور حال حاضر ایران از ابتدا مدال‌آور بودند؟

عضو تیم ملی شنای ایران، فدراسیون شنا را مبرا از كاستی‌ها عنوان كرد و یادآور شد: فدراسیون شنا متولی سه رشته‌ی مختلف است. این فدراسیون تمام تلاش خود را برای در اختیار گذاشتن بهترین امكانات انجام می‌دهد؛ولی، دوندگی آن‌ها با این محدودیت‌ها، بی‌نتیجه است. دو سال پیش به ما قول اردوی تداركاتی در استرالیا و آمریكا را دادند؛اما، همیشه بحث هزینه‌ها مطرح است كه فدراسیون شنا توانایی آن را ندارد.

وی افزود: شناگران كویت در آمریكا اردو می‌زنند و همان جا درس می‌خوانند. تنها برای مسابقات است كه با نام كویت شركت می‌كنند. آن‌ها در كنار این هزینه ها، در قیاس با شناگران ما باز هم عقب هستند.

علیرضایی در مورد مسابقات قهرمانی رده‌های سنی آسیا - انتخابی المپیك پكن به ایسنا گفت: در دو رشته‌ی 100 و 200 متر قورباغه برای كسب ورودی المپیك تلاش می‌كنم. در 200 متر ركورد ورودی 2 دقیقه و 18 ثانیه است كه ركورد من 2 دقیقه و 26 ثانیه است. در 100 متر هم ركورد ورودی 1 دقیقه و 3 ثانیه و 73 صدم ثانیه است كه ركورد من 1 دقیقه و چهار ثانیه و 80 صدم ثانیه است. امیدوارم بتوانم نخستین شناگر ایرانی باشم كه بدون استفاده از كارت سفید و با گرفتن سهمیه‌ی ورودی به المپیك بروم.

وی ادامه داد: گرفتن سهمیه‌ی ورودی المپیك چیز كمی نیست. به دست آوردن این سهمیه نشان‌دهنده‌ی رشد شنای ایران در جهان است. گرفتن سهمیه نه تنها به من بلكه به شنای ایران كمك می‌كند. این فریادی است كه به ورزش ایران بفهماند به این رشته باید بیش‌تر توجه كنند و نباید سرمایه‌گذاری معطوف چند رشته‌ی خاص شود.

عضو تیم ملی شنا با ا شاره به تمرینات تیم ملی گفت: سیستم تمرینات شنا در تمام جهان یكی است. تنها توانایی شناگران است كه باعث موفقیت یك شناگر می‌شود. ملی‌پوشان در سه قسمت استقامت، سرعت و قدرت تمرین می‌كنند. در فاصله‌ی زمان اعزام به اندونزی بیش‌تر بدنسازی می‌كنیم؛ولی، در بدنسازی سرعتی، كوترویچ مشاور تیم و مربی بدنساز اصرار دارد كه كارهای بدنسازی بیش‌تر بیرون آب باشد تا داخل استخر تا انرژی مصرفی یك شناگر در جلسه تمرینی بیشتر از حد معمول نشود.

علیرضایی مسابقات اندونزی را از دو جهت مهم ارزیابی كرد و یادآور شد: در درجه‌ی اول این رقابت‌ها ورودی المپیك است كه باعث می‌شود شناگران برای بهترین ركورد خود تلاش كنند. در درجه‌ی دوم مدال‌ها و ركوردهای این رقابت‌ها است. با توجه به عنوان قبلی كه ایران دارد، كمی برای ما استرس‌زا است. همه در انتظار كسب نتایج بهتر و یا حداقل تكرار نتایج قبلی هستند.

 

UserName