• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1386/05/04
  • تاريخ :

اخباری از دنیای موسیقی

علیرضا افتخاری

کنسرت «قلندروار» افتخاری در ترکیه و مراکش

به دنبال انتشار آلبوم موسیقی «قلندروار» به آهنگسازی «عماد توحیدی» و خوانندگی «علیرضا افتخاری»این دو هنرمند در قالب کنسرتی، این آلبوم را در ترکیه و مراکش اجرا می کنند. این کنسرت ها که بعد از انتشار آلبوم قلندروار صورت می گیرد آذرماه به مدت سه شب و به مناسبت سال مولانا در قونیه و سپس بهمن ماه در فستیوال بزرگ موسیقی آفریقا برگزار خواهد شد. در اجرای قونیه 10 نفر از نوازندگان سازهای کوبه ای که در این آلبوم نیز همکاری داشته اند در کنار «افتخاری» قرار می گیرند و به مدت سه شب در سالن 10هزار نفره به سرپرستی «عماد توحیدی» این آلبوم را اجرا می کنند همچنین این هنرمندان 4 شب نیز مهمان ویژه فستیوال موسیقی آفریقا هستند و کنسرت هایی را نیز در آنجا برگزار خواهند کرد. هم اکنون نیز برگزارکنندگان این دو رویداد مشغول رایزنی با «عماد توحیدی» آهنگساز این اثر در مورد محل و چگونگی شرایط اجرا هستند. ( خبرگزاری فارس )

جشنواره ذکر و ذاکرین با نام «نواحی- آیینی» برگزار می شود

جشنواره موسیقی ذکر و ذاکرین در سال جاری با نام «جشنواره موسیقی نواحی- آیینی» برگزار خواهد شد. محمدحسین احمدی مدیر دفتر شعر و موسیقی وزارت ارشاد با بیان این مطلب گفت؛ این جشنواره با وجود آن که در سال گذشته در تهران برگزار شد، در سال جاری در استان های مازندران و گلستان برگزار خواهد شد. وی تغییر نام جشنواره ذکر و ذاکرین به «نواحی-آیینی» را با نظر شورای راهبردی شعر و موسیقی دانست و گفت؛ این جشنواره امسال در دو بخش تک نوازی و گروه نوازی با همکاری دفاتر موسیقی استان ها برگزار خواهد شد. وی همچنین متذکر شد که دفتر موسیقی و شعر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ساخت آثاری با مضمون اتحاد ملی و انسجام اسلامی حمایت خواهد کرد و علاوه بر آن از آن دسته از آثاری که با اهداف گوناگون ساخته شده اند، اما موجب تقویت اتحاد ملی و انسجام اسلامی می شوند نیز حمایت می شوند. (خبرگزاری شهر)

خوانندگان و آهنگسازان به رادیو پیام می روند

بعد از 12 سال خوانندگان، آهنگسازان و هنرمندان موسیقی از این هفته در برنامه شبانگاهی سه شنبه شب های رادیو پیام حضور می یابند. «وحید رستگاری» تهیه کننده و سردبیر این برنامه گفت؛ به دنبال تغییرات برنامه های رادیو پیام از ابتدای مردادماه برای اولین بار بعد از تاسیس رادیو پیام، برنامه ای 4ساعته مختص هنرمندان موسیقی سه شنبه شب ها با عنوان بخش شبانگاهی رادیو پیام از ساعت 22 تا 2 بامداد روی آنتن رادیو پیام می رود. وی افزود؛ از آنجایی که بسیاری از آهنگسازان و موزیسین ها از رادیو به خاطر پخش موسیقی انتقادهایی داشته اند، به خاطر احترام به خودشان و آثارشان از آنها دعوت به عمل می آوریم که با حضور در این برنامه در خصوص آثار خود و دیگر قطعات موسیقی صحبت کنند. تهیه کننده برنامه شبانگاهی رادیو پیام با بیان اینکه موسیقی های این برنامه بر اساس نظر مهمانان پخش می شود، اظهار داشت؛ برخلاف دیگر برنامه ها که پخش موسیقی با نظر تهیه کننده صورت می گیرد ما در این برنامه موسیقی مورد نظر مهمانانمان را پخش خواهیم کرد. ( خبرگزاری فارس )

گروه های برگزیده هنرستان های هنرهای زیبا در جشنواره موسیقی فجر

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دومین جشنواره موسیقی هنرستان های هنرهای زیبا، طرح برگزاری المپیاد جهانی هنر توسط ایران را پیشنهاد کرد. در اختتامیه دومین جشنواره موسیقی هنرستان های هنرهای زیبا که در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد، «محمدحسین ایمانی» معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت؛ با صدور مجوز و ایجاد هنرستان های غیرانتفاعی هنرهای زیبا این امکان فراهم می شود که بتوان پاسخگوی علاقه مندان بیشتر هنر بود و از مهرماه سال جاری اولین هنرستان غیرانتفاعی هنرهای زیبا فعالیت خود را آغاز می کند. ایمانی با تاکید بر رشد و توسعه موسیقی عنوان کرد؛ بنابر نظر و تایید استادان حوزه موسیقی بسیاری از هنرجویان هنرستان ها دارای توان قابل توجهی در زمینه موسیقی هستند که با توجه به این توانایی سعی می شود زمینه حضور گروه های موسیقی برگزیده هنرجویان برای اجرای برنامه در خارج از کشور فراهم شود. همچنین گروه های برگزیده هنرجویان می توانند در جشنواره موسیقی جوان نیز حضور یابند. ( خبرگزاری فارس )

کنسرت گروه شرقی در تالار وحدت

کنسرت گروه موسیقی «شرقی» به سرپرستی «سامان احتشامی» از 11 مرداد به مدت سه شب در تالار وحدت برگزار می شود. در این برنامه که ساعت 18برگزار می شود، قطعات نسیم، چهارمضراب شوشتری، سکوت سرد زمستان، سپیده و اشک مهتاب از جمله ساخته های محمدرضا شجریان، محمدرضا لطفی و حسین یوسف زمانی و همچنین به یاد مسعود بختیاری (خواننده) قطعه ای اجرا خواهد شد. «سامان احتشامی» سرپرست و نوازنده پیانو، «مسعود حبیبی» دف، «محمود فرهمند» تنبک، «کوروش بابایی» کمانچه و سینا سرلک به عنوان خواننده از اعضای گروه موسیقی شرقی هستند.

 

UserName