• تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1382/08/27
  • تاريخ :

مصاحبه با يكي از خادمان قرآن كريم


مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي امسال در دهمين دوره انتخاب خادمان قرآن كريم در بخش نرم افزار به عنوان خادم قرآن در زمينه پژوهشي انتخاب گرديد. به همين مناسبت مصاحبه اي با سيد مهدي هاشمي، مسئول غرفه اين مركز در نمايشگاه قرآن كريم انجام داده ايم كه در زير مي خوانيد:

مركز تحقيقات علوم اسلامي امسال چه توليدات جديدي ارايه داده است؟

ما امسال سه كار جديد ارايه داده ايم . كار اول موسوعه نهج البلاغه است كه با نام دانشنامه علوي شناخته شده است و به عنوان يكي از دو نرم افزار برگزيده انتخاب گرديد. كار دوم پايگاههاي قرآني مي باشد كه نسخه سوم آن را ارايه نموده ايم و در نهايت كار سوم نيز كتابخانه اسلامي است كه نسخه اول آن تهيه و ارايه شده است.

رقابت را در بخش نرم افزار براي انتخاب خادم قرآن چگونه ديديد؟

متاسفانه امسال كارهاي قوي و مناسبي ارايه نشده است و اكثر كارهاي قرآني به صورت موازي مي باشد كه همين مطلب باعث شده است در اين زمينه شاهد افت باشيم. همچنين عدم نوآوري در زمينه نرم افزارهاي قرآني نيز موجب نزول كيفيت ها گرديده است كه اميدوارم در سالهاي آتي اين مشكل حل شود.

فضاي نمايشگاه امسال، به خصوص بخش ناشران الكترونيك را چطور ارزيابي مي كنيد؟

فضاي كلي نمايشگاه خوب است. اما نسبت به سال گذشته فضاي مناسبي براي بخش نرم فزار در نظر گرفته نشده است. اين در حالي است كه بخش نرم افزار يكي از بخشهاي پرطرفدار نمايشگاه قرآني است. اما با اين وجود استقبال خوبي صورت گرفته است.

تبيان را در نمايشگاه امسال چگونه ديديد؟

امسال هم مانند سال قبل استقبال خوبي از آن صورت گرفته است. يكي از مزيتهاي مهم آن ايجاد جاذبه براي جوانان است. از طرفي در اين سايت در زمينه هاي مختلفي كار شده و اطلاعات متنوعي در آن وجود دارد تا طيف گسترده اي را در بر بگيرد. قسمتهاي مربوط به حوزه علميه، مدرسه اينترنتي و طراحي زيباي سايت از مزيتهاي اصلي اين سايت مي باشد.

پيشنهاد يا انتقاد خاصي براي تبيان داريد؟

انتقاد خاصي ندارم اما پيشنهاد مي كنم اينترانت تبيان در سراسر كشور گسترش يابد تا هموطنان شهرهاي ديگر نيز قادر به استفاده از اين سايت باشند.

براي هر چه پربارتر شدن نمايشگاه قرآن كريم چه پيشنهادي داريد؟

دعوت از شركتهاي معتبر براي حضور در نمايشگاه، اختصاص فضاي مناسبتر براي بخش نرم افزار، اطلاع رساني بهتر و بيشتر، درجه بندي و امتيازگذاري نرم افزارها و پرهيز از كارهاي موازي در زمينه علوم قرآني راه حلهايي است كه من پيشنهاد مي كنم.

از اينكه وقت خود را در اختيار ما قرار داديد تشكر مي كنم.

من هم از شما تشكر مي كنم و به شما و همكارانتان خسته نباشيد مي گويم.
UserName