• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2757
 • پنج شنبه 1386/5/4
 • تاريخ :

منظم باشید

امام علی علیه السلام

«اوصیكما و جمیع اهلى و ولدى و من بلغه كتابى بتقوى الله و نظم امركم»(1)؛ شما دو فرزندم - حسن و حسین - و همه خاندان و فرزندانم، و هر كس را كه این وصیت من به او رسد، به تقواى از خدا و سامان بخشیدن به كارها سفارش مى‌كنم. آفرینش، بر اساس نظمى الهى بنا نهاده شده است.

تمام قوانین سارى و جارى در خلقت حكایت از نظمى دارد كه خداوند در پدیده‌هاى هستى قرار داده است. چنانچه در قرآن كریم از زبان حضرت موسى در معرفى پروردگار مى‌خوانیم: «ربنا الذى اعطى كل شىء خلقه ثم هدى»؛ پروردگار ما همان كسى است كه همه چیز را خلعت خلقت پوشانید و آنگاه هدایت فرمود.

و نیز مى‌خوانیم: «الذى خلق فسوى والذى قدر فهدى»؛ خداوندى كه - مخلوقات را - آفرید و استوار گردانید. همان كس كه اندازه گرفت و هدایت فرمود.

تابش آفتاب و فروغ مهتاب و پرتو ستارگان و بارش باران و تلاطم امواج و رویش گیاهان، جلوه‌هایى از نظم حاكم در آفرینش خداوندگار قادر متعال است. همانگونه خلقت خداوند بر پایه نظمى شگفت انگیز و بهت آور استوار است، دین خدا هم بر مبناى نظمى الهى پابرجاست. نخستین و مهمترین جلوه نظم دین در عبادات رخ نموده است:

** نماز كه پایه دین معرفى شده است، در اوقاتى معین و با نظم و ترتیبى مشخص انجام مى‌گیرد.

** روزه در زمانى معلوم و در اوقاتى خاص از شبانه روز، مقرر گشته است.

** حج در زمانى خاص و با ترتیبى كاملا دقیق و مرتب انجام مى‌پذیرد.

** اندازه و میزان زكات و خمس در اموالى معین، واجب شده است.

** حتى استحبابات دینى، خواب و بیدارى، استراحت و تغذیه و ... همگى نظم و حساب و كتاب ویژه خود را داراست. و خلاصه آن كه تمامى اعمال و رفتارهاى فردى و اجتماعى بر اساس نظم و ترتیبى خاص، مقرر گشته است.

یكى از پایه‌هاى اصلى دین، امامت و ولایت است و امامت، عامل اصلى نظم دین و نظام مسلمین است. چنانچه حضرت صدیقه طاهره در خطبه معروفى كه در مسجد نبوى ایراد فرمودند، به این امر بسیار مهم اینگونه تصریح و تاكید كردند: و جعل الله ... امامتنا نظاما للامه(2)؛ خداوند امامت ما را نظامى براى امت قرار داده. و در سلام به ائمه مى‌گوییم: السلام علیكم یا من هم زمام الدین و نظام المسلمین(3) ؛ درود بر شما اى بزرگانى كه زمام و سررشته دین و نظام و سامان مسلمین شما هستید. و خطاب به حضرت صاحب الزمان هم عرض مى‌كنیم: انت نظام الدین و عز الموحدین(4) ؛ دین به وجود نازنین تو سامان مى‌گیرد و یكتاپرستان با قیام تو عزت مى‌یابند.

بى‌تردید سامان بخشیدن به امور فردى و اجتماعى، موجبات پیشرفته و پیروزى و سربلندى جامعه مى‌باشد، اما فراتر از این نكته، آن است كه بدانیم پیروى از امامان شیعه عامل اصلى نظام جامعه مسلمانان است و سامان جهان و عزت مسلمانان نهایتا در حضور حضرت صاحب الزمان جلوه‌گر مى‌شود. و نهایتا آن كه آن حضرت خود درباره قرآن فرموده است: الا ان فیه ... نظم ما بینكم.(5) ؛ آگاه باشید كه - رمز - نظم میان شما در قرآن است.

 

پی‌نوشت‌ها:

1- نهج البلاغه، وصیت حضرت به امام حسن علیه السلام.

2- بحارالانوار، ج 6، ص 111.

3- بحارالانوار، ج 98، ص 260.

4- بحارالانوار، ج 99، ص 99.

5- نهج البلاغه نسخه صبحى صالح خطبه 158.

منبع:

کتاب آخرین دیدار، نادر فضلی .

 

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
آرامش اجتماعی در سایه مدارا (آرامش کشتی بزرگ اجتماع)

آرامش اجتماعی در سایه مدارا (آرامش...

آرامش اجتماعی در سایه مدارا (آرامش کشتی بزرگ اجتماع)
ارتباط امام جواد علیه السلام با مردم

ارتباط امام جواد علیه السلام با مردم

ارتباط امام جواد علیه السلام با مردم
بركرانه‌ی صحیفه‌ی سجادیه: 2- برنامه روزانه یك مسلمان ‏

بركرانه‌ی صحیفه‌ی سجادیه: 2- برنامه...

بركرانه‌ی صحیفه‌ی سجادیه: 2- برنامه روزانه یك مسلمان ‏
اخلاق اجتماعی امام علی (ع)

اخلاق اجتماعی امام علی (ع)

اخلاق اجتماعی امام علی (ع)
UserName