• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1386/05/02
  • تاريخ :

 

ملکه‌های تهران

 

ملکه‌های تهران

 

پیاده نظام‌ آتاتورک و وحدت اسلامی 

 

 

یک گروه ناشناس ترکیه‌ای با برگزاری مراسمی از کتاب موهن "ملکه‌های تهران" رونمایی کرد.

 

به گزارش کتاب‌نیوز "ربیعه اوزدن کازان" در این کتاب که حاصل سفر و اقامت بیست روزه او به تهران (ماه‌ رمضان سال 2006)است؛ با ادعای یک گزارش اجتماعی ژورنالیستی، می‌نویسد: «در این ماه (ماه مبارک رمضان) جوانان ایرانی در میهمانی‌ها و مناسبت‌های مختلف مشروبات الکلی  مصرف کرده و .....»

 

اوزدن کازان که‌ خود از اسلام‌گرایان ترک محسوب می‌شود، دلیل سفر به‌ ایران را در مقدمه‌ی‌ کتاب "ملکه‌های تهران" این گونه‌ بیان می‌کند: «ایران در پی انقلاب 1979 برای اسلام‌گرایان جهان به‌ الگویی تبدیل شد به طوریکه اکنون بسیاری از زنان مسلمان خارج از ایران، در حسرت زندگی در ایران هستند. به همین دلیل تصمیم گرفتم به‌ ایران بروم.» و البته شوق و علاقه‌ی‌ وافر(!) این زن برای زندگی در کشوری که‌ که‌ در کتاب آن را "الگوی سراب" می‌خواند، تنها 20 شبانه‌ روز طول کشید.

 

نویسنده‌ی کتاب که یک شهروند ترکیه‌ای الاصل مقیم ایتالیاست؛ در مراسم رونمایی در جمع خبرنگاران مطبوعاتی و تلویزیونی که برای پوشش این جشن حضور پیدا کرده‌ بودند ضمن توصیف بخشی از سفرش به ایران و مطالب منتشره در این کتاب، تصریح کرد: «در آنجا (ایران) اسلامی وجود ندارد، بلکه‌ آنچه‌ من دیده‌ام اصول و قواعد سیاسی احمدی‌نژادها بود».

 

"ربیعه‌ اوزدن کازان" نویسنده‌ی‌ محجبه‌ و اسلام‌گرای ترک همچنین در گفت‌و‌گویی با کانال ای تی وی و روزنامه‌ی‌ "صباح" گفت: «کتاب جدید من "ملکه‌‌های تهران" پس از انتشار مساله‌ ساز و جنجال برانگیز خواهد شد و در ماه‌ میلادی آینده(ژوئیه)‌ که‌ کتابم روانه بازار می‌شود به‌ سلمان رشدی دوم تبدیل خواهم شد!»

او گفت: «به‌ همین دلیل از بیم جانم به‌ ایتالیا می‌روم زیرا تندروها در آنجا نمی‌توانند به‌ من آسیبی برسانند.»

وی در ادامه تصریح کرد: «"ملکه‌های تهران" تنها حاصل مشاهدات عینی از کشوری است که‌ پیش‌تر تصویر ذهنی کاملا متفاوتی از آن داشتم. من برای پی بردن به‌ واقعیت جامعه‌ ایران، در تهران به‌ پارتی‌های مشروب‌خواری و خانه‌های ویژه‌ زنان صیغه‌ای رفتم‌ و حتی به‌ دلیل آنکه‌ شب‌ها معمولا در خیابان‌های تهران تنها بودم‌، پیشنهاد صیغه‌ یک شبه‌ هم داشتم.»

کازان نامزد سابق محمد علی آغجا اسلامگرای افراطی ترک است که‌ به‌ دلیل سوءقصد تروریستی به‌ جان پاپ ژان پل دوم، رهبر کاتولیک‌های جهان در رم به‌ چهره‌ای معروف تبدیل شد.

 

بنا بر این  گزارش، کتاب "ملکه‌های تهران" ماه‌ آینده‌ همزمان به‌ زبان‌های ترکی و انگلیسی ابتدا در ایتالیا و سپس در آمریکا و ترکیه‌ منتشر و توزیع می‌شود. به‌ گزارش رسانه‌های ترکیه‌، "ملکه‌ های تهران" تضاد موجود در حکومت و جامعه‌ی‌ ایران را به‌ نقد کشیده‌ و جایگاه‌ زنان ایران را به عنوان برده‌هایی توصیف می‌کند که‌ به نام "اسلام" استثمار می‌شوند!

 

سخنان ربیعه کازان در تلویزیون رسمی ترکیه و رسانه‌های اصلی این کشور در حالی مطرح شد که وی در طول مراسم رونمایی کتاب به هیچ یک از سوالات خبرنگاران پاسخ مناسبی نداد. خبرنگار روزنامه "سینی شفق" با طرح این سوال که «چگونه در مدت 20 روز اقامت در ایران توانسته‌ای آنقدر اطلاعات جمع‌آوری کنی که بتوانی از آن یک کتاب درست کنی؟» همچون بسیاری از خبرنگاران سرخورده‌ی این مراسم به اظهارات مولف کتاب اعتراض کرد اگرچه هیچ جواب قانع‌کننده‌ای از سوی خانم نویسنده دریافت نکرد.

 

شایان ذکر است چندی پیش هم، ترکیه میزبان گروهی از علمای وهابی بود که در نشست دو روزه‌ی خود در شهر استامبول، ایران و مذهب تشیع حاکم بر آن را مساوی مسیحیت و صهیونیسم قلمداد کرده و ریختن خون شیعیان را مباح اعلام کردند.

 

کارشناسان و تحلیل‌گران این اقدامات منسجم را در ادامه‌ی پروژه‌ی تفرقه افکنی و ایجاد اختلاف میان مسلمانان جهان، ارزیابی می‌کنند.

 

UserName