• تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1386/04/28
  • تاريخ :

مایکل بی و شاهزاده ایرانی

مایکل بی و شاهزاده ایرانی

متولد 17 فوریه 1965 در لس‌آنجلس آمریکا. کارگردان و تهیه‌کننده به نام آمریکایی که عمده شهرتش را مدیون سود سرشاری است که از ساخت و تهیه فیلم‌های پرفروشی مثل تغییرشکل‌دهندگان، آرماگدون، صخره، پرل هاربر و پسران بد 1 و 2 به جیب استودیوها سرازیر کرده است. او یکی از اعضای یک شرکت عظیم ساخت ویدیوهای موسیقی با نام پروپاگاندا فیلمز است.

بی در لس‌آنجلس و زیر دست پدر و مادر ناتنی بزرگ شده است. او به محض فارغ‌التحیلی از مدرسه هنری به سمت صنعت موزیک ویدیو رفت و برای خوانندگان بسیار مشهوری مثل میت لوف، ریچارد مارکس، دانی آزموند، لایونل ریچی و تینا ترنر و بسیاری دیگر ویدیو ساخت. در همان زمان آگهی‌های بازرگانی تلویزیونی برای بسیاری از شرکت‌های معظم از جمله نایک، کوکا کولا، لی وایز، بادوایزر، آیسوزو، مرسدس بنز هم می‌ساخت که جوایزی هم برای آن کسب کرد.

او تا سن 26 سالگی تقریبا هر جایزه ممکن را برای فیلم‌‌های تبلیغاتی‌اش کسب کرده بود. اولین فیلم بی، «پسران بد» بود که در سال 1995 ساخته شد و موفقیت تجاری بسیار خوبی هم کسب کرد. در این فیلم ویل اسمیت و مارتین لارنس بازی داشتند و با همین اکشن کمدی بود که بعدها بسیار مشهور شدند.

مایکل بی و شاهزاده ایرانی

جری بروکهایمر تهیه‌کننده بسیار بانفوذ و قدرتمند هالیوودی تهیه‌کننده این فیلم بود و بعدها زوج بی/بروکهایمر همکاری‌شان را ادامه داده و فیلم‌های عظیمی با هم ساختند. سال بعد فیلم موفق دیگری با نام صخره با بازی نیکلاس کیج، شون کانری و اد هریس ساخت که از فیلم قبلی در گیشه موفق‌تر بود و در سرتاسر جهان 335 میلیون دلار فروخت.

در سال 98 یکی دیگر از فیلم‌های پرهزینه سال را با جری بروکهایمر ساخت که در این فیلم هم ستارگانی مثل بروس ویلیس، بن افلک، بیلی باب تورنتون و لیو تایلر بازی داشتند و فیلم در گیشه بسیار موفق عمل کرد. فیلم در جهان بیش از 550 میلیون دلار فروخت و بی که در آن زمان تنها 33 سال داشت یکی از جوانترین کارگردانانی بود که به چنین موفقیتی دست می‌یافت.

مایکل بی و شاهزاده ایرانی

 در سال 2001 پروژه دیگری که از پرهزینه‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما تا آن زمان بود به مایکل بی محول شد. این فیلم که در آن بی به همراه بروکهایمر تهیه‌کننده فیلم هم بود پرل هاربر نام داشت و داستان حماسی نبرد مشهور پرل هاربر را با جلوه‌های ویژه فراوان و ستارگانی همچون بن افلک، جاش هارتنت و کیت بکینسیل به همراه الک بالدوین و جان وویت تعریف می‌کرد. این فیلم هم 450 میلیون دلار فروخت و یکی از پرفروش‌ترین دی‌وی‌دی‌های تمام ایام بوده است.

 در سال 2003 دنباله‌ای بر اولین فیلمش ساخت که مانند فیلم قبلی پر از جلوه‌های ویژه، صحنه‌های اکشن خنده‌دار و ستارگان فیلم قبلی بود که باز هم موفقیت تجاری عظیمی داشت و حدود 270 میلیون دلار فروخت. این فیلم پنجمین همکاری بی با بروکهایمر بود.

مایکل بی و شاهزاده ایرانی

 فیلم بعدی‌اش یک پروژه جاه‌طلبانه به نام جزیره بود که در سال 2005 به نمایش درآمد و ستارگانی همچون اسکارلت یوهانسون در آن ایفای نقش می‌کردند که البته شکست هم خورد. فیلمی که به تازگی از مایکل بی به نمایش درآمده «تغییرشکل‌دهندگان» نام دارد و بر اساس اسباب‌بازی‌های بسیار مشهور دهه 80 ساخته شده و پر از جلوه‌های ویژه کامپیوتری است که به ادعای تهیه‌کنندگان تا به حال جایی دیده نشده.

مایکل بی و شاهزاده ایرانی

 فیلم در هفته نخست اکران توانسته چیزی بسیار بیشتر از هزینه تولید را برگرداند. فیلم بازیگران مشهور زیادی ندارد اما از کسانی مثل شیا لبوف و مگان فاکس مطمئنا بعدها زیاد شنیده خواهد شد. بی پیش تولید دو فیلم دیگر را هم شروع کرده است. اول فیلمی به نام شاهزاده ایرانی : شن‌های زمان است که اقتباسی از یک بازی بسیار موفق کامپیوتری و به همین نام است که در سال 2008 به نمایش در خواهد آمد. پروژه بعدی که برای سال 2010 برنامه‌ریزی شده 2012: جنگ برای ارواح نام‌ دارد.

مایکل بی و شاهزاده ایرانی

مایکل بی به خاطر تدوین سریع فیلم و دوربین سیالش که یادآور کارهای تونی اسکات است معروف است. بی چندی پیش یک شرکت تهیه جلوه‌های ویژه با نام دیجیتال دومین خریده است که پیش از این متعلق به جیمز کامرون و استن وینستون بوده است. او همچنین یک موسسه تهیه فیلم با نام پلتینوم دانز دارد که فیلم‌های ترسناک تهیه می‌کند و بازسازی فیلم‌های موفق دهه 70ی را انجام می‌دهد.

تهیه فیلم‌های ترسناک نسبتا موفق مثل کشتار با اره برقی در تگزاس در سال 2003 و همچنین دنباله این فیلم در سال 2005، وحشت در آمیتی ویل (2005) و راهزن (2007) کار اوست.

مایکل بی و شاهزاده ایرانی

او جوایز بسیاری هم برای ویدیوهای موسیقی‌اش از جوایز ام‌تی‌وی گرفته است. اما در سینما وضعیت جالبی ندارد. او چندین بار برای پرل هاربر و آرماگدون نامزد دریافت تمشک طلایی شده که البته توفیق دریافت این جوایز را تا به حال نداشته است.

منتقدان چندان دل خوشی از سبک سریع تدوینی‌اش و صحنه‌های دراماتیک سطحی‌اش ندارند و بارها به فیلم‌هایش حمله کرده‌اند اما با این وجود مایکل بی با توانایی‌ای که در ساخت اکشن‌های پرهزینه و بفروش دارد همچنان محبوب استودیو‌های فیلمسازی است.

مایکل بی و شاهزاده ایرانی

حاشیه‌ها :

- چندی پیش یک شعر از طرف یکی از افرادی که در پروژه مشغول بوده‌اند روی یکی از سایت‌های اینترنتی قرار گرفت که به سرعت از منبعش پاک شد. اما به سرعت در سایت‌ها پخش شد. این شعر به انتقاد از کیفیت فیلم «تغییرشکل‌دهندگان» می‌پرداخت و کنترل بی روی پروژه را زیر سوال می‌برد. بسیاری از طرفداران هم به خاطر تغییراتی که در شکل اسباب‌بازی‌ها داده شده بود از او انتقادات فراوانی کردند.

- سر شون کانری مایکل بی را "کله‌خر" خطاب کرد به این علت که به بازیگران زمان کافی برای آماده شدن نمی‌داد. در نهایت تهیه‌کنندگان به کانری اجازه دادند روش خودش را در پیش بگیرد.

- بی برای اولین فیلمش پسران بد در سال 2005 صد هزار دلار گرفت و درآمدش از پرل هاربر در سال 2001 چیزی در حدود 25 میلیون دلار بوده است.

مطالاب مرتبط:

خبر هنری( 20 مهر)

UserName