• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • شنبه 1386/04/30
  • تاريخ :

اسكناس‌های گالینگور شده (2)

گزارشی از فروش پایان نامه های دانشگاهی

در شماره قبلی مقاله، گزارشی از تجارت پایان نامه ها را ملاحظه کردید. بخش دوم مقاله پیش روی شماست.

برای خواندن مقاله قبلی اینجا کلیک کنید .

 

ارزان­ها تقلبی­اند

برای اینکه گزارش خیلی فنی و مهندسی نشود، سراغ یکی از شماره تلفن­های علوم انسانی هم می‌رویم. از نحوه چاپ آگهی به نظر می­آید با آدم مهمی طرف هستی که سابقه­ پژوهشی در «طرح­های تحقیقاتی شورای عالی انقلاب فرهنگی» را هم دارد! استاد، مدعی انجام کلیه­ پایان‌نامه­های علوم انسانی شامل علوم سیاسی، روابط بین­الملل، ارتباطات، جامعه‌شناسی، تاریخ، جغرافیا و علوم اجتماعی است. جزئیات کارش را به دقت شرح داده و حتی ادعا کرده بود که جلسات آمادگی دفاع از پایان‌نامه هم برگزار می­کند.

کار شما به چه صورت است؟

«2 روش داریم. در روش اول، پروپوزال (طرح اولیه) را طراحی می­کنیم و بعد از تصویب، اطلاعات خام را به شما می­دهیم تا خودتان پروژه را جمع­بندی و نهایی کنید.در روش دوم بعد از تصویب پروپوزال، پایان‌نامه­ نهایی برای دفاع را خودمان آماده می­کنیم. البته شخصا روش دوم را توصیه نمی­کنم؛ چون در نهایت این شما هستید که باید از پایان‌نامه دفاع کنید و روش اول باعث می­شود که بیشتر در جریان کار قرار بگیرید و موقع دفاع آماده‌تر باشید.»

و هزینه­ کار «2 فاکتور در تعیین قیمت نقش دارد: اول نوع پایان نامه و دوم کیفیت کار. یک نرخ ثابت برای طراحی پروپوزال داریم که 75هزار تومان است. برای تدوین هر فصل از پایان‌نامه­های توصیفی - آرشیوی هم 75هزار تومان می­گیریم.

اما اگر به عملیات میدانی شامل طراحی پرسشنامه، اجرا و تحلیل اطلاعات نیاز باشد، هزینه بالاتر می­رود. برای پرسشنامه­های عمومی 200هزار و برای پرسشنامه­های خاص که کار سنگین تحلیل اطلاعات می­خواهد، 300هزار تومان می­گیریم.چند وقت پیش پروژه­ای برای وزارت خارجه انجام دادم که یک میلیون و سیصد هزار تومان قیمت تمام‌شده­اش بود.»

 یادمان رفت بگوییم ایشان پروژه­های غیردانشگاهی هم قبول می­کنند. قیمت‌هاتان خیلی بالا نیست؟

«نه. آنهایی که به شما قیمت پایین می­دهند، پروژه­ آماده و قبلا دفاع شده را به شما می­فروشند. ما اصلا این کار را نمی­کنیم؛ چرا که طبق مصوبه­ کمیسیون فرهنگی مجلس، وزارت علوم و شورای عالی انقلاب فرهنگی اگر کسی از پایان‌نامه­ قبلا ارائه‌شده استفاده کند، علاوه بر جریمه­ مالی و معلق‌شدن از تحصیل مادام­العمر، از شرکت در کنکورهای بعدی نیز محروم می­شود.»

 

شک نکن، هیچ‌کس نمی­فهمد

قرار نیست همه­ اطلاعات تلفنی جمع شود. به همین خاطر باید با سرپرست یکی از این «تیم­های مجرب» که پروژه­ کارشناسی ارشد مدیریت و مهندسی صنایع را انجام می­دهد، قرار ملاقات حضوری بگذاری؛ در دفتر یک آژانس مسافرتی در طبقه­ دوم یک ساختمان قدیمی تاریک و خلوت، دور میدان انقلاب.

آقای سرپرست تیم خودش مدیریت صنعتی خوانده و از 2 سال پیش به کار تهیه، آماده‌سازی و  فروش پایان‌نامه مشغول است: «البته کار اصلی ما چیز دیگری است. این کار جانبی تلقی می­شود».

او در مورد اینکه چرا دانشجوها برای انجام پایان‌نامه به آنها مراجعه می­کنند؟ می­گوید:

 «دانشجوهای ارشد اکثرا شاغل‌اند. مشکل عمده­ آنها برای انجام پایان‌نامه نداشتن وقت است. برایشان نمی­ارزد که 4-3 ماه زمان بگذارند روی تز فوق‌لیسانس؛ آن هم در کشوری که هیچ‌کس ارزش تحقیق و پژوهش را نمی­داند.پایان‌نامه­ ارشد یکی از دوستان من که الان در سوئد دکترا می­خواند، کار خیلی قوی و حسابی­ای بود؛ حتی آن را به‌عنوان مقاله در سمیناری درکره­‌جنوبی ارائه داد. اما آن­قدر از اینکه پایان‌نامه­اش را در ایران تحویل نگرفته­اند، سرخورده بود که موقع رفتن پایان‌نامه­اش را به من سپرد که به هر قیمتی که می­شود بفروشیم».

با وجودی که آنها امکان تبلیغ علنی ندارند، چطور مشتری پیدا می­کنند؟

 «ما کار تایپ و صحافی پایان‌نامه هم انجام می­دهیم. در بین مراجعین این کار، کسانی هستند که از ما در مورد انجام پایان‌نامه سؤال می­کنند. حتی ممکن است به بعضی افراد، خودمان پیشنهاد بدهیم.»

البته آنها پایان‌نامه آماده هم دارند: «این پایان‌نامه­ها قبلا دفاع شده­اند؛ یا خودمان انجامش داده­ایم یا دوستان می­دهند که بفروشیم. در مورد این پروژه­ها اصلا نگران لو رفتن نباشید. کافی است که عنوانش را تا حدی عوض کنید. ضمن اینکه حتما بررسی می­کنیم که استاد راهنمای شما قبلا در جایی با این پروژه برخورد نکرده باشد.

اطلاعات Case study پروژه را هم باید عوض کنید. البته به نظر من، فقط عوض‌کردن عنوان Case study کفایت می­کند و لازم نیست اطلاعات جدیدی برایش تهیه کنید؛ مثلا اسم شرکت «سایپا» را بکنید «ایران‌خودرو» ولی از همان اطلاعات «سایپا» استفاده کنید.

مطمئن باشید هیچ‌کس نمی­رود این Database را چک کند. من خودم به یکی از «چهره­های ماندگار» کشور مقاله­ای دادم تا در مجله­ای چاپ شود. باور کنید که ایشان مقاله را بدون حتی یک‌بار نگاه کردن داده بود به آن مجله».

هزینه­ معمول این کار یک و نیم میلیون تومان است که در 3 قسط 500هزار تومانی پرداخت می­شود؛ قسط اول قبل از نوشتن پروپوزال، قسط دوم وقتی 3-2 فصل از کار جلو رفت و قسط سوم هم موقع تحویل پروژه. البته اگر کار را فوریتی (زیر 2 ماه) بخواهید، هزینه­اش بیشتر می­شود.

آخرش هم به عنوان یک توصیه­ دوستانه می­گوید: «از من می­شنوی، پروژه­ای برندار که کار سخت و زیاد بخواهد. پایان‌نامه خود من به جز Case study همه­اش کپی بود!».

 

فروش پایان‌نامه نداریم!

«در دانشگاه­های وابسته به وزارت علوم، پایان­نامه­ای كه خود دانشجو رویش وقت نگذاشته باشد، یا وجود ندارد یا بسیار استثنایی و نادر است.»

این را دكتر خالقی معاون آموزشی وزارت علوم می­گوید: «سوءاستفاده­ دانشجویانی كه نمی‌خواهند وقت كافی روی پایان­نامه­ خود بگذارند، عموما در مؤسسات آموزش عالی غیردولتی كه زیر نظر وزارت علوم نیستند، اتفاق می­افتد». البته دكتر خالقی تاكید می­كند كه در این مورد آماری ندارد و فقط تحلیل خودش را از وضعیت موجود ارائه می­دهد:

در دانشگاه­های دولتی، اغلب استادها تمام‌وقت هستند. تعداد دانشجوهای فوق‌لیسانس و دكترایشان هم محدود است و معمولا از 4-3 نفر در سال بیشتر نمی­شود. به همین دلیل، استاد می­تواند به میزان كافی برای هر دانشجو وقت بگذارد و نظارت و كنترل لازم را بر او داشته باشد.

اگر تخلف و تقلب دانشجویی در ارائه­ پروژه­اش مشخص شود، چه برخوردی با او صورت می‌گیرد؟

«این كار به هیچ عنوان مورد تایید ما نیست و شدیدترین اقدامات در مورد او انجام خواهد شد؛ تا حد اخراج از دانشگاه. حتی اگر از پروژه دفاع كرده و نمره‌اش صادر شده و مدركش را گرفته باشد هم از آن مدرك، سلب اعتبار می­شود و دانشنامه­اش را لغو می­كنند.مثلا موردی داشتیم كه استادی متوجه شده بود قسمتی از پایان­نامه یكی از دانشجویان استادی دیگر، از روی پایان‌نامه­ یكی از دانشجویان او كپی شده بود كه چنین برخوردی با او كردیم».

خیلی از افراد و مؤسساتی كه به طور غیرقانونی پروژه­های دانشجویی را انجام می‌­دهند، علنا تبلیغ می­كنند، آگهی خود را روی سایت­ها می­گذارند و قابل شناسایی هستند. در مورد آنها چه كرده­اید؟

«برخورد قانونی با سایت­ها و مؤسسات متخلف در این زمینه به معاونت پژوهشی وزارت علوم مربوط است. البته تا جایی كه من اطلاع دارم، آنها در صورت اطلاع از موارد تخلف، از طریق مراجع قانونی پیگیری می­كنند».

 

منبع: همشهری

UserName