• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 5424
 • پنج شنبه 1386/4/28
 • تاريخ :

بچه های مزاحم

دنیای روابط زن‌ها و شوهرها(2)

بچه های مزاحم

برای خواندن شماره قبل این مقاله ( تن و تن پوش ) اینجا را کلیک کنید.

 

در دنیای روابط زن و شوهر ها و سعی در بهبود این رابطه ،تولد فرزندان نباید هیچ مانع وخللی ایجاد نماید. بنای رابطه با فرزند نیز بایدکه از حسن رابطه ی زن و شوهر نشأت بگیرد.

بچه‌ها زمانی می‌توانند از رشدی هماهنگ و متعادل برخوردار شوند که پدر و مادر خود را دارای زیباترین، گرم‌ترین و صمیمی‌ترین ارتباط ببینند.

زن‌ها و شوهرهای موفّق و محبوب نیک می‌دانند که آرامش و نشاط کودکان خانواده و شکوفایی وجود و تکوین شخصیت کودکان و نوجوانان در گرو حسن رابطه متقابل و پیوندهای صمیمی ایشان است.

 

تربیت فرزندان، باغبانی وجود ایشان است. هر گاه باغبان شکوفه‌های حیات به زمینه مساعد پرورش گل‌ها و شکوفه‌ها نیندیشد، آفت‌های رشد را نزداید و بستر شکوفایی گل‌ها را فراهم ننماید، صرف در آغوش گرفتن گل و حمایت از شکوفه‌ها نمی‌تواند زمینه ی رشد متعادل و متعالی آنها را به شایستگی آماده سازد.

 

آری، سخن این است که وجود فرزندان نیز نباید بر حسن رابطه ی پویا، پربار، پرعاطفه و آرامش‌گر  زن و شوهر خللی وارد آورد.

 

با کمال تأسف گاه مشاهده می‌شود که تولد فرزند آن‌چنان شخصیت مادر را دگرگون می‌کند که خواسته و ناخواسته، با جهت و بدون جهت و موجه و غیرموجه بیشترین توجه خود را صرف کودک می‌کند و آن‌قدر به سرعت در این مسیر گام برمی‌دارد که گویی از خود غافل گشته، شوهر و نیازهای فطری و روانی او را به خوبی نمی‌بیند و کمترین تلاشی برای حسن تأمین آن از خود نشان نمی‌دهد. و جای بسی تأسف است که از جمله زمینه‌های رویش سرد مزاجی‌ها، دل‌خوری‌ها، بهانه‌گیری‌ها و دعواها همین شرایط است؛ یعنی توجّه فوق‌العاده و غیر لازم به فرزند، غفلت از حفظ و تداوم رابطه عاطفی و آرامش‌بخش با همسر و کمرنگ شدن جاذبه‌های همسری.

 

بدون شک فرزندان در همه دوران رشد، از دوران زندگی جنینی گرفته تا دوران شیرخوارگی، پیش‌دبستانی، دبستانی و نوجوانی و جوانی، نیازمند توجّه خاص و حمایت و هدایت مستمر والدین هستند و بالطبع در دوران نوزادی و شیرخوارگی بیشترین مسوولیت و توجه مداوم به فرزند به عهده مادر است، اما مادر با وجود این رسالت سنگین و گذشت و ایثار لازمه ی آن ، به خوبی می‌‌داند که پدر نیز دوست دارد در این امر سهیم باشد، و این مادر است که با حفظ پیوند عاطفی با همسر، برخورداری از آراستگی‌های همیشگی، گرمی‌ها و صمیمیّت‌ها و بهره‌مندی از همه ی جاذبه‌ها، شوق و نشاط قابلیت پدری را در همسر خود مضاعف می‌نماید.

زن‌ها ی خردمند و با تدبیر نمی‌گذارند که با تولد فرزند حسن رابطه و پیوند عاطفی‌شان با شوهر سست گردد. آنان به خوبی می‌دانند که شوهرها همیشه به عطوفت و آرامش‌گری زن‌هایشان نیازمند هستند، و لو در شرایطی که فرزند جدید یا فرزندانی در کانون خانواده ایشان حضور دارند.

و اما شوهر‌ها نیز همواره مسوولیت سنگینی در حفظ رابطه‌ای گرم و صمیمی با همسر خود دارند و این مسوولیت در هنگامه‌های حساس، مثل دوران بارداری، تولد و دوران شیرخوارگی فرزند، دوران پیش‌دبستانی، زمان‌های بیماری و نظایر آن چند برابر می‌شود. حسن سلوک شوهرها، بویژه در این شرایط، توجه فوق‌العاده به نیازهای زیستی و روانی همسر، حضور بیشتر و بیشتر در خانه با چهره‌ای متبسّم و پرنشاط و حالتی از مهرورزی و دلی پر از عشق و محبت، حمایت فوق‌العاده از همسر، همراهی و همدلی با او، کمک بیشتر به کارهای خانه، تلاش در تغذیه شایسته مادر، تامین آرامش روانی و امنیت خاطر مادر همراه با گذشت و صبوری و گشاده‌رویی ، از جمله رفتارهایی است که رابطه ی میان همسران، زن‌ها و شوهرهای با وفا و متعهد را زیبا‌تر، گرم‌تر و جذاب‌تر می‌سازد.

 

بنابراین شایسته و بایسته آن است که همه زن‌ها و شوهرها، جوانان، میان‌سالان و افراد مسن به چگونگی رابطه فی‌مابین خود دگرباره بیندیشند و همه ی برنامه‌ها، فعالیت‌ها، مسوولیت‌ها، پیوندهای خانوادگی، ارتباطات اجتماعی، فعالیت‌های اقتصادی، اتخاذ تصمیم‌های اساسی و انتخاب هدف‌ها و روش‌ها را بر پای حسن رابطه با همدیگر استوار نمایند، چرا که رابطه‌ای گرم و صمیمی، آرامش‌بخش و آرامش‌گر، پویا و پرنشاط، مولد و متعالی، عاطفی و منطقی ، استوار و پربرکت، تأمین‌گر سعادت دنیا و آخرت خود و فرزندان، مطلوب حق‌جویان و موجب رضایت خالق آدمیان است.

 

و سخن آخر آن که با نگاهی به زندگی پربرکت و روابط همسری علی(‌علیه‌السلام ) و فاطمه (سلام‌الله‌علیها) ، اولین دانش آموختگان مکتب‌ اسلام و برترین همسران جهان که وجودشان در همه ی ابعاد همواره بر فراز عصرها و نسل‌ها برای همه ی زوج‌های فهیم و بصیر و تعالی‌‌جو برترین الگوست، به زیبایی معنای همه گل واژه‌های حیات از بوستان «محبّت» یعنی گذشت، ایثار، صداقت، شجاعت، عدالت، کرامت، صبوری و احساس را از سویدای جان در می‌یابیم و با اقتدا به ایشان منظر وجود خود را در مسیر برترین زن‌ها و شوهرهای هستی قرار می‌دهیم.

 

منبع : بر گرفته از کتاب روانشناسی رابطه ها- با تغییر و تلخیص

دکتر غلامعلی افروز

 

مقالات مرتبط :

ابراز محبت  به عمل

عشق و تاثیر آن در زندگی مشترک (2)

نقش متقابل زن و مرد از منظر امام خمینی

وجود همسرتان را عادی تلقی نکنید          

خانواده سالم و ناسالم      

بازگشت به مدار عشق  

 

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
چگونه ترس از بارداری را کاهش دهیم؟

چگونه ترس از بارداری را کاهش دهیم؟

چگونه ترس از بارداری را کاهش دهیم؟
مسافر نیمه راه...

مسافر نیمه راه...

مسافر نیمه راه...
چرا برخی زنان فرزندشان را سقط می کنند؟

چرا برخی زنان فرزندشان را سقط می کنند؟

چرا برخی زنان فرزندشان را سقط می کنند؟
چگونه در دوران بارداری خانه داری کنیم؟

چگونه در دوران بارداری خانه داری کنیم؟

چگونه در دوران بارداری خانه داری کنیم؟
UserName