سه شنبه 3 اسفند 1395 - 24 جمادي الاول 1438 - 21 فوريه 2017

درباره سه دهه بازیگری کیانیان

آقا رضا آکتور سینما

«دلم می خواد» تازه ترین فیلمی است که با بازی رضا کیانیان روی پرده رفته است. به این بهانه کارنامه سینمایی این بازیگر را مرور کرده ایم.
عکس نویسنده
عکس نویسنده
نویسنده : احمد رنجبر
بازدید :
زمان تقریبی مطالعه :
 
رضا کیانیان

دوره اول / از 68 تا 78

شاخص ترین نقش:رضا کیانیان در دهه اول بازیگری خود، 12 فیلم بازی می کند که مهم ترین آن «آژانس شیشه ای» است. او در فیلم ابراهیم حاتمی کیا نقش سلحشور را بازی کرد و البته مسولیت بازیگرانی را برعهده دارد. سيمرغ مكملي كه كيانيان سال براي این فیلم گرفت،‌مهم ترين دستاورد او در دوره اول بازيگري است. كيانيان در«آژانس شیشه ای» نماينده وجه جدي حاكميت است كه با احساس بيگانه است و مي خواهد منطق را حاكم كند. اين تضاد، در مواجهه حاج كاظم و سلحشور بخوبي شكل مي گيرد و بخش زيادي از باورپذيري را بايد در بازي بدون نقص كيانيان جستجو كرد.

حساس ترین نقش: بازی در نقش کاراکتر شنبه فیلم «روبان قرمز» که یک افغانی است، حساس ترین نقش کیانیان در این دوره است. او اما بخوبی از پس نقش برآمد و مدل نگاه كردن، راه رفتن و حرف زدنش از كليشه ها دور بود. فيلم كه جلو مي رود، بيننده فراموش مي كند، رضا كيانيان ايفاگر نقش است و گمان مي كند واقعا او يك افغاني است. كيانيان، نمادين بودن نقش را از ياد نبرد و اين مفهموم را در بازي اش عرضه كرده.

بدترين نقش: سيد ضياءالدين تصميم داشت فيلمي درباره سينما بسازد و برخي نگاه هاي منفي درباره آن را پالايش دهد. از همین معبر، حرف هايي گل درشت و شعاري در دهان بازيگر قرار داد و كيانيان در بخش هاي زيادي، گويي دارد موعظه مي خواند.

ناکام ترین نقش: ياسمين ملك نصر ايده اي جذاب داشت درباره دغدغه هاي نوين آدم ها. آدم هايي كه زندگي ماشيني و قواعد خشك آن، عرصه را براي شان تنگ كرده و گويي يكنواختي حيات، بدترين دردشان است. ايده جذاب است اما فیلم«درد مشترك»  نتوانست اين مفهوم را بخوبي منتقل كند.

گیشه ای ترین نقش: «پاتال و آرزوهاي كوچك» با بلیت متوسط پانزده تومان، حدود یازده میلیون تومان فروش کرده است كه رقم بالايي است. توجه كنيد؛ همين كه «پاتال و آرزوهاي كوچك» را به عنوان سهم سينماي بدنه رضا كيانيان در دوره اول انتخاب كرده ايم،‌نشان از تعلق خاطر اين بازيگر به نوعي ديگر از سينما دارد.


دوره دوم/از 78 تا 88

شاخص ترین نقش: اين كه رضا كيانيان در دوره دوم بازيگري كه اين جا بين سال هاي 78 تا 88 از آن ياد مي كنيم، بهترين نقش ها و فيلم هايش را رقم مي زند. او در دومين همكاري خود با بهمن فرمان آرا، يعني«خانه اي روي آب» يكي از بهترين نقش آفريني هايش را ارائه كرد. نكته بارز بازي اش نمايش باورپذير چرخش شخصيت است كه به خوبی توانسته فراز و فرودهای کاراکتر دکتر سپیدبخت را منتقل كند. کیانیان در بیستمین دوره جشنواره فیلم فجر برای بازي در«خانه اي روي آب» نقش برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد شد.بازي او در دو فيلم «ماهي ها عاشق مي شوند» علي رفيعي و «فرش باد» كمال تبريزي هم جزو نقش های شاخص محسوب می شود.

بدترين نقش:کیانیان در سه فیلم «عيسي مي آيد»،«زاگرس»و«هميشه پاي يك زن در ميان است» حضوری نامومق دارد. اولي را علي ژكان ساخته كه قصد داشت مفاهمي بلند را از طريق يك داستان سورئال به تصوير بكشد اما قصه به قدري گنك و استعاري بود كه كسي از آن استقبال نكرد. گريم كيانيان در شمايل يك مرد عرب با آن حركات محير العقول نيز نه به كمك فيلم آمد و نه بازيگر. بازي كيانيان در«زاگرس»محمد علي نجفي هم چنگي به دل نمي زند. او در«هميشه پاي يك زن در ميان است» هم یکی از بازی های بدش را رقم زده.

گیشه ای ترین نقش:«هميشه پاي يك زن در ميان است» سال 87 روي پرده رفت و حدود يك ميليارد تومان فروش داشت و جزو فيلم هاي موفق سال لقب گرفت. كمال تبريزي براي موفق شدن فيلم در گيشه حتي دست روي مهران مديري گذاشته بود و از كيانيان خواسته بود براي خنداندن مخاطب از هيچ كاري دريغ نكند! «هميشه پاي يك زن در ميان است» به فروش بالايي دست يافت اما براي كارنامه كيانيان آورده اي نداشته است.

 

 کیانیان  در 17 سریال تلویزیونی و سه سریال شبکه نمایش خانگی بازی کرده است. در بین کارگردان های سینما بیشترین همکاری اش با بهمن فرمان آرا رقم خورده .این بازیگر به جز فیلم «حکایت دریا» در همه آثاری که فرمان آرا بعد از انقلاب در ایران ساخته با او همکاری داشته که ماحصل آن 5 فیلم سینمایی و یک تئاتر بوده است.


دوره سوم از 88 تا 97

شاخص ترین نقش: در این دوره، سهم نقش و فیلم های خوب کیانیان کم می شود. در این میان «دلم مي خواد» يكي از نقش هاي خوب او در سال هاي اخير است؛ کیانیان در جلد نويسنده اي رفته كه آهنگي در گوشش زمزمه مي شود و مردمان شهر را در حال رقص و پايكوبي مي بيند. خودش نيز به رقص در مي آيد. کیانیان ریزه کاری های شخصیت و رفتارهای او را به گونه ای طراحی کرده که میان بازیگر و شخصیت فاصله ای نسیت. اين بازيگر، در نقش يك مرد كه مبتلا به آلزايمر مي شود حضوري موفق در فيلم دارد و توانست با بازي خوب خود، روي بخشي از مخاطبان تاثير حسي بگذارد.او در «كفش هايم كو» نقش مردي تنها را بازي مي كند كه عشق اش را از دست داده و حالا گرفتار به آلزايمر و گذشته است.

بدترین نقش:همان طور که اشاره کردیم کیانیان در این دوره نقش بد کم ندارد؛«آزمایشگاه»، «میگرن»، «خبری خاصی نیست»، «وقتی برگشتم»، «پنج تا پنج» و «سایه» بخشی از آثار ضعیف اوست.

ناکام ترین نقش:10 سال بعد، همکاری دوباره حاتمی کیا و کیانیان منجر به «گزارش یک جشن» می شود. او در این فیلم ،به نوعی نقش سلحشور «آژانس شیشه ای» را تکرار می کند؛ یک مامور اطلاعات که این بار تلاش او و حاتمی کیا به بار ننشست.ضعف فیلمنامه و بلاتکیف بودن شخصیت عامل اصلی این اتفاق است.«گزارش یک جشن» مهر توقیف خورده.

گیشه ای ترین نقش:«نيش زنبور» به سینمای بدنه تعلق دارد. كيانيان در اين فيلم يكي از بدترين بازي هايش را هم به نمايش مي گذارد.«خبر خاصي نيست» نيز به سينماي بدنه تعلق دارد كه خب فروش نكرد؛‌همانطور كه «هيچ كجا هيچ كس» در گيشه ناكام بودند.