• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1386/04/20
  • تاريخ :

امروز در تاریخ (20 تیر )  

   

امروز در تاریخ (20 تیر86 )  

  

امروز بیستم تیرماه 1386 هجری شمسی ، برابراست با 26 جمادی الثانی1428 قمری و 11 ژوئیه 2007  میلادی . رویدادهای مهمی که در طول تاریخ ، درچنین روزی ، بوقوع پیوسته از این قرارند:

***

فتح شهر بیت‏المقدس توسط مسلمانان در جریان جنگ‏های صلیبی

763 سال پیش در چنین روزی در سال 1244 میلادی ، مسلمانان با سپاهی عظیم به سوی بیت المقدس حرکت نمودند و این شهر را از چنگ صلیببیون خارج ساختند .

جنگ‏های صلیبی كه از اواخر قرن یازدهم میلادی از جانب اروپاییان بر مسلمانان تحمیل شد دارای چندین مرحله بود و اشغال سرزمین‏های شرق و به ویژه تسلط بر منطقه بیت‏المقدس و آزادی عمل مسیحیان در آن منطقه را دنبال می‏كرد. ششمین مرحله از جنگ‏های صلیبی را نمی‏توان از دیدگاه نظامی، جنگ نامید چرا كه پس از هجوم امپراتور آلمان برای تصرف بیت‏المقدس، حاكم مصر و فلسطین دریافت كه توانایى مقاومت در برابر وی را ندارد. از سوی دیگر، امپراتور آلمان برای استردادِ بدون خون‏ریزی بیت‏المقدس حركت كرده بود. در نهایت، در پی مذاكرات صلح نمایندگان دو طرف قرار شد شهرهای بیت‏المقدس و بیت اللحم و مناطق دیگر به قلمرو صلیبیان بپیوندند ولی مسجدالاقصی و قبَّة الصَّخْره در اختیار مسلمانان باقی بماند. در این زمان، فروپاشی خوارزمشاهیان در ایران و هرج و مرج‏های داخل سرزمین‏های اسلامی و نیز عدم وجود دولت قدرت‏مند اسلامی باعث شد تا فرصت‏طلبان صلیبی به تسخیر كامل بیت‏المقدس فكر كنند. در این میان، درگیری‏های پراكنده مسلمانان و مسیحیان در شهرهای مختلف فلسطین، بیشتر با پیروزی مسلمانان همراه بود. هم‏چنین بروز ضعف مسیحیان و ظهور توانمندی مسلمانان باعث شد تا حاكم مصر با سپاهی گران به جانب بیت‏المقدس حركت نموده و در یازده ژوئیه 1244 به فتح آنجا دست یابد و بیت‏المقدس را برای همیشه از چنگ متجاوزان صلیبی به درآورد.

***

درگذشت شیخ جمال الدّین مقداد حلّی اسدی

602 سال پیش درچنین روزی در سال 826 هجری قمری ، ابوعبداللَّه شرف الدین مقداد بن عبداللَّه بن محمد حلی سَیوری معروف به فاضل مقداد و فاضل سیوری، فقیه، عالم و محقق گرانقدر شیعه مذهب در نجف اشرف در گذشت. فاضل مقداد پس از اتمام تحصیلات مقدماتی برای فراگیری فقه، اصول و حدیث در محضر درس "شهید اول" حضور یافت تا آن‏گاه كه خود در این علوم استاد گشت. وی از اكابر علمای امامیه در عصر خویش بوده و آثار متعددی از خود به جای گذاشت كه: آداب الحج، آیات الاحكام، شرح اَلفیّه‏ی شهید اول، شرح مبادی الاصول علامه و كَنزُالعرفان فی فقه القرآن از آن جمله‏اند.

وی ازفقیهان عالیمقام شیعی است كه همگان از اوبا احترام یاد كرده اند. مقبره‏ی او را در نزدیكی بغداد در مسیر زائران عتبات عالیات می‏دانند.

***

آغاز سفرهای دریایی «ژنگ هه»

602 سال پیش در چنین روزی در سال 1405 میلادی ، «ژنگ هه» از درباریان چین ، با چند كشتی برای رسیدن به مناطق دور دست غرب چین، خاك این كشور را ترك كرد. وی در این تلاش از راه دریا به مالاكا، جاوه، سوماترا، هند، ایران و مناطق اطرف خلیج فارس و شبه جزیره عربستان در آسیا، و مصر، و سواحل شرقی و موزامبیك در آفریقا رسید.

ژنگ هه مسلمان و در اصل از مردم آسیای میانه بود. پدر وی به دربار امپراتور چین راه یافته و نام پسرش را كه محمود بود و به كسوت خواجگان دربار درآمده بود به «ژنگ هه» تغییر داد. خاطرات ژنگ هه از سفرهای دریایی اش جالب و خواندنی است.

وی در یك سفر، صدها زن و مرد چینی را به مالاكا ( مالزیای امروز) منتقل كرد كه پس از شش قرن فرزند زادگان آنان خود را چینی می خوانند و زبان و رسوم كشور نیاكان را حفظ كرده اند.

***

درگذشت سلطان حسین میرزا بایقرا

501 سال پیش در چنین روزی در سال 885 خورشیدی سلطان حسین میرزا بایقرا شاعر ترکی سرا و آخرین سلطان تیموری ، درگذشت .

او پادشاهى ادب‌پرور و هنردوست بود و وزیر معروفش امیرعلیشیر نوایی است كه موجب شهرت دربار او و آبادانی پایتختش هرات شده بود.در سال 861 هجری قمری كه خراسان آشفته شده بود، در شهر مرو به پادشاهى نشست و در سال 862 هجری  استرآباد را فتح كرد . همچنین در سال 873 هجری هرات را تسخیر نمود . در 874 با میرزا یادگار محمد و در اواخر سال 875 با سلطان محمود جنگید و تا سال 902 در غایت دولت و اقبال حكومت كرد. او در سال 501 شمسی مطابق با 911 هجری قمری و 1506 میلادی درگذشت.او اثرى موسوم به مجالس‌العشاق و اشعارى به فارسی و ترکی دارد و تخلصش حسینی بوده است.

***

مرگ "سباستین كابوت" كاشف و دریانورد معروف ایتالیایی

450 سال پیش در چنین روزی در سال 1557 میلادی ،  سباستین كابوت، دریانورد ایتالیایى در 81 سالگی درگذشت.

او در 26 نوامبر 1476 در ونیز به دنیا آمد. وی از ابتدا به همراه پدرش كه او نیز از دریانوردان بزرگ به شمار می‏رفت، مسافرت‏ها و سیاحت‏های دریایى خویش را آغاز كرد و با فنون و رموز دریانوردی آشنا گردید. در جریان همین سفرها، جزیره كاپ‏بِرْتَنْ را در شمال كانادا كشف كرد و از آن پس در خدمت دربار انگلستان قرار گرفت. كابوت در سال‏های بعد به خدمت دربار اسپانیا درآمد و در این سال‏ها، خلیج لاپْلارْتا در امریكای جنوبی را كشف كرد. وی در سال 1544 نقشه عظیم و رنگی دنیا را كشید و گام مهمی در شناسایی زمین برداشت. كابوت پس از چندی با تأسیس یك شركت بازرگانی، گروه‏های اكتشافی برای یافتن راهی در شمال شرقی برای رفتن به شرق را بسیج كرد و خدمات زیادی به جغرافیای اقتصادی زمان خود نمود.

 ***

در گذشت نوستراداموس

بیستم تیرماه

441 سال پیش در چنین روزی در سال 1566 میلادی ، نوستراداموس ستاره شناس و پیشگوی مشهور فرانسوی دیده از جهان فروبست. جهان غرب نوستراداموس را به خاطر اثر ادبی او که سرشار از گفته های موجز است می ستایند. از

برخی گفته های وی به عنوان منبعی برای پیشگویی در فرهنگ غربی یاد شده است.

نام اصلی او میشل دونتردام است که سپس به نوسترآداموس تغییر یافت . میشل دو نترادم در روز 14 دسامبر سال 1503 درپروانس فرانسه به دنیا آمد ودانش آموختنهای خودرا در شهر آوینیون به پایان رسانید میشل هنگام دانش آموختن به اخترشناسی و ریاضیات دلبستگی بسیاری نشان می داد . نوسترآداموس در سال 1550 نخستین سالنمای ستاره شناختی را که در آن پیش بینی هایی درباره ی رخدادهای سال و اوضاع جوی انجام شده پخش کرد. از سال 1554 نوسترآداموس یادداشتهای خود را به روی چهارتایی(صورت رباعی)می آراید . نوسترآداموس در سرآغاز این چهارتایی ها که روی سخن به پسرش سزارنوشته است ؛ بر این نکته پافشاری می کند که سرنوشت بشریت وآینده جهان را با دانش وخوانش جنبشهای ستارگان میتوان دریافت وهر چهارتاییِ او گویای رخدادیست که در آینده ی دوریا نزدیک روی خواهد داد.

 پیشگویی های نوسترآداموس بیشتر به روی چهارتایی به نظم در آمده وشمار آنها 965 است.افزون براین چهارتایی های او 56 مسدس هم دارد و دربیش از یک هزار چهارتایی ومسدس رخدادهای برجسته ی دنیا تا پایان سال 1999 میلادی پیش بینی شده است. نوسترآداموس در پیشگویی های خود قید میکند نمون(رمز)وآمارشی(محاسبه ای)دارد که هرکس را توانایی انجامش نیست.این نمون را نوسترآداموس در نامه ای بعنوان هانری دوم پادشاه فرانسه روشن کرده . از جمله پیشگویی های او ظهور ناپلئون بوده است .

***

دوئل تاریخی میان معاون رئیس جمهوری آمریکا و وزیر خزانه داری این کشور

203 سال پیش در چنین روزی در سال 1804 میلادی ، ماندنی ترین «دوئل» در طول تاریخ، میان آرن بر معاون رئیس جمهوری آمریكا و الكساندر هامیلتون وزیر خزانه داری این كشور در « ویهاكن » ایالت نیوجرزی روی داد كه به كشته شدن هامیلتون انجامید.

این دو نفر هردو 49 ساله و از رزمندگان انقلاب استقلال آمریكا بودند و هامیلتون از پدران موسس این كشور بشمار می رفت . این دو سیاستمدار در عین حال دولتمرد عقاید سیاسی مختلف داشتند و هامیلتون فدرالیست ( هوادار وجود یك قدرت مركزی در آمریكا ) و « بر » هوادار توزیع قدرت در ایالات ( كنفدراسیون ) بود. در جریان مبارزات انتخاباتی نیویورك ، هامیلتون برضد « بر » سخن گفته بود و به رای دهندگان اخطار كرده بود كه اگر بار دیگر آراء خود را به سود « بر » به صندوقها بیاندازند و او فرصت تازه به دست آورد اتحادیه ( ایالت متحده ) را فرو خواهد پاشاند و این مطلب در روزنامه ها به چاپ رسید و « بر » از هامیلتون خواست كه در ملاء عام حرف خود را پس بگیرد و عذرخواهی كند و چون پاسخ هامیلتون او را قانع نساخت ، دوئل كردند و هامیلتون كه در جوانی افسر و درجریان جنگهای انقلاب آجودان جورج واشنگتن بود و به تیراندازی خود با سلاح كمری اطمینان داشت گلوله خورد و درگذشت. وی نخستین وزیر خزانه داری آمریكا بود. این دوئل به عنوان نخستین دوئل در میان دولت مردان یک کشور در تاریخ ثبت شده است . 

 دوئل ( تیراندازی به یكدیگر از فاصله نزدیك با حضور شاهد به منظور دفاع از حیثیت) مدتها در غرب و به خصوص آمریکا مرسوم بود.

***

 

شکست آقا خان محلاتی  و فرار به سوی هند

166 سال پیش در چنین روزی در سال 1841 میلادی ، آقاخان محلاتی (فرقه اسماعیلیه) كه در زمان محمدشاه قاجار دست به چند اقدام مسلحانه ناموفق زده بود ، پس از چندین نوبت شکست در برابر نیروهای دولتی ،  پس از عبور از کویر لوت از طریق قائن رهسپار افغانستان و از آنجا عازم هند شد.

آقا خان، نخست در كرمان بپاخاسته بود كه شكست خورد و فیروز میرزا حاكم كرمان وی را به تهران فرستاد، ولی محمدشاه او را بخشید. آقا خان پس از ترک تهران ، با نیروهای خود در منطقه «شهر بابك» به ایستادگی مسلحانه دست زد ، ولی از نیروهای دولتی شكست خورد و به فارس عقب نشینی كرد و از آنجا دوباره به منطقه كرمان رفت و به ایستادگی دست زد كه باز شكست خورد و چون خانعلی خان فرمانده نیروهای دولتی از او دست بردار نبود , در راور کرمان تصمیم به خارج شدن از ایران گرفت.

پاره ای از مورخان نوشته اند كه آقاخان در حمله سال 1840 به كرمان (حمله دوم) از حمایت انگلیسی ها برخوردار بود. انگلیسی ها در آن زمان می كوشیدند تا با فراهم ساختن مشكلات و درگیری های داخلی، دولت ایران را از تلاش مسلحانه برای حفظ «هرات» و مناطق اطراف آن كه از بدو تاسیس كشور ایران قطعه ای از خاك این كشور بودند ،منصرف كند و احتمالا حمایت از آقاخان در همین راستا صورت گرفته است.

 آقاخان پس از ورود به هند تلاش کرد که باجلب نظر دربار تهران به ایران باز گردد و هدایایی هم برای ناصرالدین شاه که تازه شاه شده بود فرستاد که امیر کبیر برای آقاخان پیام فرستاد که اگر پای به مرز ایران بگذارد دستگیر و مجازات خواهد شد. دولت انگلستان که حامی آقاخان بود و از او سود می برد اجازه داد که در هند باقی بماند و آقاخان در آغاز کار بمبئی را برای سکونت برگزید و سپس به منطقه سند رفت.

***

زادروز « ای. بی. وایت » روزنامه نگار امریکایی

108 سال پیش در چنین روزی در سال 1899 میلادی ، « ای. بی. وایت » روزنامه نگار و مولف آمریكایی دیده به جهان گشود  . شهرت او كه سالها سردبیر « نیو یوركر» بود به خاطر سه كار مهم اوست:

1ـ ستون روزانه اش در روزنامه ها تحت عنوان « Talk of the Town» كه بر ضد زیاده خواهی شركتهای بزرگ و عدم صداقت سیاسیون بود.

2 ـ تالیف كتاب برای كودكان و نوجوانان ؛ با این زمینه و برداشت كه كودك و نوجوان فردی میهن دوست ، سالم و قانونمند ، به دور از عادات زیان آور ، مودب و بانزاكت كه به حقوق دیگران احترام گذارد پرورش یابد.

3 ـ ساده نویسی انگلیسی . وی روشی خاص در نوشتن وگفتن زبان انگلیسی به وجود آورده است كه به « ستایل وایت » معروف شده و به كسانی كه بخواهند زبان انگلیسی یاد بگیرند خواندن كتابهای وایت كه برای كودكان نوشته شده است توصیه می شود. او گفته است كه هدفش آسان ساختن نوشتن برای همگان بوده و نیز یكنواخت كردن زبان انگلیسی كه زبانی است بی قاعده .وب شارلوت و عوامل سبک از جمله عناوین آثار این نویسنده توانا هستند .  او 86 سال عمر كرد و در سال 1985 درگذشت .

***

سالروز استقلال مغولستان

86 سال پیش در چنین روزی در سال 1921 میلادی ، کشور مغولستان از جمهوری چین جدا ، و به نام مغولستان آزاد خوانده شد .به همین مناسبت این روز تحت عنوان روز ملی این کشور شناخته شده است .

مغولستان کشوری است در آسیای مرکزی و میان چین و سیبری  واقع شده است . نژاد مردم این کشور زرد و اکثرا پیرو آیین  بودا هستند . زبان رایج مردم این منطقه مغولی است و بر خی از آنان به روسی و چینی نیز تکلم می کنند . پایتخت این کشور اولان باتور نام دارد .

نظام حکومتی مغولستان تا دهه 1990 کمونیستی بود و از سوی شوروی حمایت می شد. این کشور در تاریخ هفدهم اکتبر سال 1961 به عضویت سازمان ملل متحد در آمد. كشور مغولستان در ابتدا جزئی از خاك چین بود، كه در سال 1911 به دنبال سقوط دولت منچو در چین، اعلام استقلال نمود و نوع حكومت خود را سلطنتی اعلام كرد. ولی چند سال بعد با انعقاد موافقت‏نامه‏ای میان چین و روسیه، مغولستان تحت‏الحمایه چین گردید و روسیه، كنترل امور خارجه این كشور را به عهده گرفت. به دنبال وقوع انقلاب كمونیستی در روسیه، چین درصدد ضمیمه كردن خاك مغولستان به خود برآمد كه با مداخله نیروهای شوروی، مواجه شد و چین مجبور به خروج از خاك این كشور گردید. در ادامه، در یازدهم ژوئیه 1921، حكومت پادشاهی در مغولستان بار دیگر اعلام استقلال كرد.

***

درگذشت حبیب سماعی

بیستم تیرماه

61 سال پیش در چنین روزی در سال 1325 خورشیدی ، حبیب سماعی نوازنده چیره دست سنتور و موسیقی دان بنام ایرانی بر اثر ابتلا به ذات الریه بدرود حیات گفت .

حبیب سماعی در سال 1280 به دنیا آمد. از آن جا كه پدرش موسیقی‏دان بود وی از كودكی با این هنر آشنا شد . او  به سبب استعداد فوق العاده ای که  داشت سازسنتوررا از کودکی به زیبایی می نواخت . بطوریکه نوازندگی او در سن 12 سالگی  بسیار استادانه بود . 

حبیب سماعی مدتی در مدرسه موزیك به سرپرستی سالارمعزز به تحصیل پرداخت و بعد از چندی به اتفاق خانواده عازم مشهد شد. سماعی در مراجعت به تهران بنا به توصیه استادان ابو الحسن صبا ، كلاس تدریس سنتور دایر نمود و شاگردان زیادی تربیت كرد. به گفته خودش شاگردان واقعی او مهندس قبادظفر؛ مرتضی عبد الرسولی؛ و استاد نورعلی برومند بودند.استاد صبا به سبب همكاری نزدیكی كه با سماعی داشت، منتخب ابتكارات و اطلاعات سماعی را با تكنیك مخصوص او، حفظ و در كتابی منتشر ساخت.

سنتور نوازی استاد حبیب سماعی را می توان مجموعه ای از استعداد، ذوق هنری ، مهارت ، تبحر و زیبایی بر شمرد. آثاراو ، امروزه درحوزه سنتورفرا راه مشتاقان موسیقی ایرانی است . استاد حبیب سماعی سرانجام در بیستم تیرماه 1325 در 45 سالگی درگذشت.

***

استقلال سائوتومه و پرنسیپ از پرتقال

32 سال پیش درچنین روزی در سال 1975 میلادی ، كشور سائوتومه و پرنسیپ از پرتقال مستقل شد و حكومت آن جمهوری گردید. این کشور که درواقع بصورت مجموعه جزایر است ، در قرن 15 میلادی توسط پرتقالی‏ها كشف شد و بعد بصورت تبعید گاه یهودیان در  آمد. در سال 1975 میلادی جنبش آزادی خواهانه مردم سائوتومه و پرنسیپ موفق به كسب استقلال و استقرار حكومت جمهوری دموكراتیك در این كشور شد. سائوتومه وپر نسیپ با نهصد و شصت و چهار كیلومتر مربع مساحت در غرب قاره آفریقا واقع است .

***

درگذشت خطیب شهیر و واعظ معروف حجت الاسلام شیخ "احمد كافی"

29 سال پیش در چنین روزی در سال 1357 شمسی ،  حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ احمد كافی یزدی ، در 50 سالگی در سانحه‏ای مشكوك دار فانی را وداع گفت و به دیدار معبود شتافت.

شیخ احمد کافی در سال 1307 ش در مشهد مقدس به دنیا آمد. وی پس از پایان دروس مقدمات و ادبیات عرب، به دلیل شوق و علاقه شدید به منبر، به وعظ و ارشاد مردم پرداخت. شیخ احمد كافی در حالی كه بیش از پانزده سال از عمرش نمی‏گذشت، در شب‏های جمعه برای صدها نفر از زائران امام رضا(ع) با شور و حال خاصی دعای كمیل می‏خواند و فضایی معنوی ایجاد می‏كرد. وی در شانزده سالگی برای تكمیل تحصیلات علوم اسلامی به نجف اشرف عزیمت كرد و از محضر آیت اللَّه خویی و آیت اللَّه سید اسداللَّه مدنی و... استفاده برد. از آن پس برای تبلیغ به اكثر نقاط ایران مسافرت كرد و در همه جا مورد استقبال مردم قرار گرفت. حجت الاسلام كافی سرانجام در تهران رحل اقامت افكند و به خدمات دینی و انجام وظایف مذهبی همت گماشت. وی، واعظی متدین و خطیبی غیور و در امور دینی، جدّی و بسیار مبارز و مجاهد و در مقابل انحرافات و منكرات و برخورد با تبلیغات مسموم دشمنان دین، مقاوم و محكم بود. این خطیب بزرگ، از به میدان آمدن و مبارزه كردن با بی‏دینان هراسی نداشت و تقیه نمی‏كرد. وی در سفرهای متعددی كه به مكه و مدینه داشت، بارها، سخنان مهمی ایراد كرده و از حریم ولایت آل محمد، به ویژه امام علی(ع)، در مقابل خفّاشان حقیقت گریز وهابی، دفاع نموده است. در حالی كه بردن نام حضرت امام خمینی(ره)، در دوران حكومت رژیم پهلوی جرم محسوب می‏شد، حجت الاسلام كافی در مجامع عمومی از حضرت امام به بزرگی و عظمت یاد می‏كرد. سرانجام این محبِّ اهل بیت (ع) چند ماه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در بیستم تیرماه 1357 در 50 سالگی در سانحه‏ای مشكوك دار فانی را وداع گفت .

***

رحلت آیت اللَّه "سید مرتضی‏فیروز آبادی شیرازی"

17 سال پیش در چنین روزی در سال 1369 شمسی ، آیت‏اللَّه سید مرتضی حسینی فیروز آبادی ، در 81 سالگی دار فانی را وداع گفت و به سرای باقی شتافت.

او در سال 1289 شمسی  در نجف اشرف و در خانواده‏ای اهل علم و فضیلت به دنیا آمد. آیت‏اللَّه فیروز آبادی پس از طی دروس مقدمات و سطوح، از محضر استادان بزرگی همچون سیدابوالحسن اصفهانی و غروی اصفهانی بهره وافر یافت و شخصیت عرفانی او در خدمت حاج سیدعلی قاضی شكل گرفت. ایشان ضمن تحصیل به تألیف و تدریس نیز اشتغال داشت و رنج‏های بسیاری در تهیه مدارك كتاب ارزشمند خود "فضائل الخمسه" بر خود هموار نمود. علاوه بر آن، از این عالم ربانی آثار ارزشمندی بر جای مانده است كه السَّبَعةُ مِنَ السَّلَف، عِنایةُالاصول و الفُروعِ المُهِمَّة فی احكام الاُمَّة... از آن جمله‏اند.

 آیت‏اللَّه فیروز آبادی ، این فقیه اصولی و عالم امامی، پس از كسالتی ممتد و شدائد فراوانی كه بعثیان بر وی وارد نموده بودند، سرانجام در بیستم تیرماه 1369 ش برابر با 18 ذی‏حجه 1410 قمری درگذشت .

 ***

تصرف سربرنیتسا توسط صربها

12 سال پیش در چنین روزی در سال 1995 میلادی ، صربهای بوسنی شهر 37 هزار نفری مسلمان نشین سربرنیتسا (به معنای معدن نقره) را تصرف و گروهی (به قولی هزاران تن) از ساكنان شهر را كشتند. یک چهارم جمعیت شهر، صرب و مابقی از مسلمانان بوسنی بودند. مقتولان عمدتا از پسران و مردان مسلمان منطقه بودند. هدف صربها در اینگونه کشتارها نسل کشی بود .

***

آغاز نشست بی نتیجه ی کمپ دیوید دوم 

7 سال پیش در چنین روزی در سال 2000 میلادی ، نشست کمپ دیوید دوم به میزبانی بیل کلینتون رییس جمهور وقـت آمریکا ، در منطقه کمپ دیوید این کشور آغاز به کارکرد . طرفین این مذاکرات بیل کلینتون رییس جمهور وقت آمریکا ، ایهود باراک نخست وزیر وقت اسرائیل و یاسر عرفات رئیس وقت تشکیلات خودگردان فلسطین بودند.

 این نشست نیز چونان گذشته با موضوع  اتخاذ روش و راه حلی به منظور سازش در منطقه خاورمیانه میان تشکیلات خود گردان فلسطینی ورژیم صهیونیستی بر گزار شد اما به دلیل عدم رعایت حقوق فلسطینیان به  شکست انجامید  . اجلاس های بعدی همچون شرم الشیخ نیز کماکان موفقیتی در پی نداشت .

***

روز جهانی جمعیت

دفتر بنیاد جمعیت سازمان ملل متحد در سال 1990،  یازدهم جولای مصادف با 20 تیر ماه را بعنوان روز جهانی جمعیت نامیده است.

شواهد تاریخی نشان می‏دهد كه تا قبل از سال 1800 جمعیت جهان به سرعت افزایش می‏یافت. جمعیت جهان در سال 1804 تنها یك میلیارد نفر بود. پس از 123 سال، این جمعیت دو برابر شد و 60 سال بعد یعنی در سال 1987م به پنج میلیارد نفر رسید. اكنون پس از گذشت چند سال، جمعیت كره زمین از مرز شش میلیارد نفر گذشته است و چنانچه متوسط افزایش جمعیت جهان را سالانه فقط دو درصد فرض كنیم، در حدود یك قرن آینده یعنی سال 2100 با جمعیت 48 میلیارد نفری روبرو خواهیم شد كه تصور آن هم، كره زمین را به لرزه در می‏آورد. از این رو در سال 1990، مجمع كنترل برنامه توسعه ملل، روز یازدهم ژوئیه  را به عنوان روز جهانی جمعیت اعلام كرد تا جمعیت بیش از شش میلیاردی جهان، این روز را گرامی بدارند و افكار عمومی جهان را به خطر افزایش جمعیت و تدابیر و برنامه‏های توسعه و نیاز به حل مشكلات ناشی از افزایش جمعیت جهان، جلب كنند.

***

منابع:

1- مهر

2- روزنامک

3- مبلغ

4- صدا و سیما

5- ویکی پدیا

6- جنبش

7- مرکز اطلاع رسانی فلسطین

8- ایران نگار

9- سالنامه موسیقی 1و2

10- عجایب جهان

11- irib

 

UserName