• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1386/04/18
  • تاريخ :

مقام معظم رهبری منتظر رمان خوب است

مقام معظم رهبری منتظر رمان خوب است

«حسن بنیانیان»، رئیس حوزه هنری گفت: مقام معظم رهبری به شدت منتظر رمان خوب هستند. هر مسئولی كه محضر ایشان را درك می‌كند از این مساله صحبت می‌كند.با علاقه این آثار را می‌خوانند و دغدغه ایشان با وجود تمام گرفتاری‌ها رمان است.

به گزارش فارس مراسم رونمایی از رمان «اسماعیل» آخرین نوشته «امیر‌حسین فردی» عصر امروز با حضور تعداد زیادی از نویسندگان در حوزه هنری برگزار شد.

مؤمنی: چشمان ما به دیدن آن رمانی كه سال‌ها منتظر آن بودیم روشن شد

محسن مؤمنی، مدیر مركز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری در ابتدای این مراسم گفت: چشمان ما به دیدن آن رمانی كه سال‌ها منتظر آن بودیم روشن شد. امیدواریم امسال برای ما سال مباركی باشد كه به رمان انقلاب پرداخته‌ایم.

وی در ادامه با اشاره به كتاب «اسماعیل» گفت: حاصل كار ما و «فردی» است كه دارد نتیجه می‌دهد و امیدواریم برای نمایشگاه كتاب سال آینده حرفی برای گرفتن داشته باشیم.

مؤمنی در ادامه با نقل خاطره‌ای از «موسی بیدج» مترجم آثار عربی كه در یكی از كنگره‌های عرب‌ها در كویت شركت كرده بود، گفت: خیلی‌ها در گوشه و كنار دنیا منتظر اتفاقات بزرگ ادبی ما هستند كه عامل این اتفاقات بزرگ هم انقلاب است.

مدیر مركز آفرینش‌های ادبی سپس افزود: فكر می‌كنم این‌ها انتظاری است كه خیلی‌ها از ما دارند و ما خود می‌دانیم چه كرده‌ایم و امیدواریم از این نظر در پیشگاه خداوند و مردم سرافكنده نشویم.

مومنی ادامه داد: به ادبیات انقلاب از دو منظر می‌توانیم نگاه كنیم. بحث ضد‌استعماری كه بسیاری از رمان‌هائی كه منتشر شده‌اند به آن پرداخته‌اند و اصلا محتوای این گونه رمان‌ها این مسائل است. و این‌ها انقلاب ما را با انقلاب‌های دیگر متفاوت می‌كند و خیلی از چیزهائی كه سیاسیون نتوانسته‌اند جواب بدهند نویسندگان توانسته‌اند جواب بدهند و «اسماعیل» توانسته این كار را بكند. شخصیت «اسماعیل» به قدری طبیعی است كه اصلا به سمت شعارگونه‌گی نمی‌رود و شخصیت آن متحول می‌شود.

این نویسنده در ادامه گفت: در بخش ایجابی و امام خمینی انقلاب كمتر كار شده و این كار «فردی» از نخستین قدم‌هائی است كه برداشته شده و خبرهای خوشی در این زمینه داریم.

بعد از پایان سخنان «محسن مؤمنی» فضای مراسم را كه در شبستان حوزه برگزار شده بود سكوت در برگرفت. حسن بنیانیان به شوخی گفت: اگر دوستان دست بزنند دوستان كه ناراحت نمی‌شوند.

حسن بنیانیان: آقا منتظر رمان خوب هستند.

«حسن بنیانیان» رئیس حوزه هنری سخنران بعدی مراسم رونمائی كتاب «اسماعیل» بود.

«بنیانیان» با اشاره به اینكه فعال‌ترین واحد حوزه هنری واحد ادبیات است از نویسندگانی كه دغدغه ارزش‌های انقلابی و ضداستعماری دارند خواست كه در حوزه‌های هنری استان‌ها به فكر استعدادهای هنری و ادبی باشند.

وی در ادامه افزود: خدا نكند كسی یك رمان ضد ارزشی بنویسد و به خاطر آن جایزه بگیرد كه دیگر نمی‌توان او را با سمت این ادبیات ارزشی آورد.

بنیانیان با بیان اینكه برای زدن بسیاری از حرف‌های ارزشی خود باید از ادبیات شروع كنیم، گفت: در سینما و تئاتر به تكرار افتاده‌ایم و باید برای تقویت سینما از ادبیات شروع كنیم و برای نشست تعامل بین ادبیات و سینما منتظر نظرهای شما هستیم.

بنیانیان با اشاره به اینكه رمان یكی از دغدغه‌های مهم مقام معظم رهبری است، گفت: حضرت آقا به شدت منتظر رمان هستند. هر مسئولی كه محضر ایشان را درك می‌كند از این مساله صحبت می‌كند. ایشان با علاقه این آثار را می‌خوانند و دغدغه‌ ایشان با وجود تمام گرفتاری‌هایی كه دارند رمان است.

وی با بیان اینكه بخش انیمیشن حوزه هنری راه‌اندازی شده است، گفت: با این حال هر قدمی كه جلو می‌گذاریم در فیلمنامه آن گیر‌ می‌كنیم كه شما باید به كمك ما بیائید.

رئیس حوزه هنری یكی از مزیت‌های حوزه را كنار هم بودن تمام بخش‌های هنری و ادبی آن دانست و خطاب به «فردی» گفت: تعداد زیادی از این كتاب را خود ما مشتری هستیم كه در اختیار افراد بگذاریم و اصلاً خود ایشان پیشنهاد بدهند كه ما چه كاری كنیم كه جوانان شهرستانی ذوق خود را برای رمان نویسی بگذارند، به جای داستان‌های زودگذر و كوتاهی كه الان وقت‌شان را صرف آن می‌كنند.

دکتر مهدی خاموشی:به علت زبان گویای رمان و طبقه گوناگون اجتماع كه آن را درك می‌كنند باید روی آن سرمایه‌گذاری كرد.

«دکتر مهدی خاموشی» رئیس سازمان تبلیغات اسلامی نیز كه در آئین رونمائی رمان «اسماعیل» شركت كرده بود در سخنانی به پدیده انقلاب اسلامی پرداخت و دو عنصر عدالت‌خواهی و دین‌خواهی را در شكل‌گیری انقلاب مهم عنوان كرد و گفت: امام در مبارزه با ظلم و اصلاح امت، در مسیر دینی قدم برداشت. بر این اساس جامعه ایران جامعه‌ای دینی بوده و هست و در آینده باید توجه كنیم كه دشمن از كجا نفوذ می‌كند.

وی افزود: جامعه ما جامعه‌ای به شدت مذهبی است كه مذهب را به صورت سنتی پذیرفته است. كفن‌پوشان برای مرجع تقلیدی بیرون آمدن خیلی معنا و مفهوم دارد.

خاموشی ادامه داد: خاصیت ظلم‌ستیزی هم در متن انقلاب هست، به همین خاطر بعد از 26 سال كه از انقلاب می‌گذرد كسی كه می‌آید و شعار عدالت‌خواهی می‌دهد مردم به او رأی می‌دهند.

وی ادامه داد: نسل امروز باید پیام انقلاب را به نسل‌های بعدی منتقل كند كه یكی از شاخه‌های آن شاخه ادبیات و رمان است. به علت زبان گویای رمان و طبقه گوناگون اجتماع كه آن را درك می‌كنند باید روی آن سرمایه‌گذاری كرد. رمان ما را به عنوان مسئول و نظام اسلامی را حمایت می‌كند.

«خاموشی» كه تا آن موقع «فردی» را ندیده بود و او را نمی‌شناخت چندین بار در ابتدا و وسط سخنانش از او به خاطر این رمان تشكر كرد و در پایان سخنرانی‌اش از مجری برنامه خواست كه فردی را به او نشان بدهد. چشم هر دو كه به هم افتاد هر دو دست‌های خود را روی سینه گذاشتند و از آشنائی با یكدیگر خوشوقت شدند.

امیرخانی: «اسماعیل» رمان زندگی است

سخنران بعدی این مراسم رضا امیرخانی بود كه شعف خود را از این گونه مراسم‌ها با نقل خاطراتی ابراز كرد. او برپائی چنین مراسم‌هائی را قدردانی از كسانی دانست كه زحمت كشیده‌اند.

امیرخانی در ادامه درباره «امیرحسین فردی» گفت: ما همه دوست داریم او را «امیرخان» بنامیم. «امیرخان» خیلی از بچه‌های نسل مسجد جوادالائمه را كتابخوان كرد. من جائی ندیده‌ام كه او را استاد صدا بزنند و خود او هم دنبال محیط پروری نبوده.

این نویسنده سپس افزود: امیرخان كسی است كه زندگی می‌كند و زندگی این نیست كه از این جشنواره و نقد و داوری به جشنواره و داوری و نقد دیگری برویم. زندگی این است كه سه‌شنبه جمكران برویم، جمعه‌ها كوه برویم و روز دیگر فوتبال برویم. «‌اسماعیل» رمان زندگی است چرا كه زندگی در آن موج می‌زند.

امیرحسین فردی: این كتاب از نظر من خیلی اهمیت ندارد

این نویسنده كه سخنران پایانی مراسم بود درباره «اسماعیل» گفت: این كتاب از نظر من خیلی اهمیت ندارد. ولی اسماعیل را تقدیم انقلاب می‌كنم و امیدوارم این تحفه مورد قبول واقع شود.

فردی افزود: این كتاب را من حدود 15 سال است كه نوشته‌ام و در این 15 سال هیچ كار مهمی نتوانسته‌ام انجام بدهم.

او ادامه داد: ما درباره انقلاب خیلی كم نوشته‌ایم. البته نه اینكه نخواهیم ننویسیم. سیر حوادثی پیش آمد كه ماجرای انقلاب عقب افتاد. وقتی انقلاب پیروز شد جنگ شروع شد و تمام نیروی انقلابی و لایه‌های مختلف جامعه خود را درگیر این دفاع كردند و ادبیات دفاع مقدس پیش آمد و آنچه بر زمین ماند بحث انقلاب بود.

فردی در پایان گفت: نسل من و تمام دوستانی كه تجربه‌هائی از انقلاب دارند مدیون هستند كه آن چیزهائی را كه در سینه دارند پنهان كنند و برای روز مبادا نگه دارند چرا كه ما بدهكار انقلاب و نسل‌های بعد هستیم.

در پایان این مراسم علاوه بر اهدای لوح یاد بود به امیرحسین فردی حق التالیف «اسماعیل» هم در حضور حاضران از طرف «حمزه زاده» مدیر انتشارات سوره مهر به این نویسنده داده شد.

اهدای كاریكاتور «‌امیرحسین فردی» نیز از دیگر هدایائی بود كه نویسنده «اسماعیل» آن را با خود برد.

مطالب مرتبط:

منظری از ادبیات داستانی بعد از انقلاب - 2

مسابقات داستان نویسی دفاع مقدس

UserName