• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1386/04/17
  • تاريخ :

سینمای ایران صاحب نقشه می‌شود

محمدحسن پزشك

محمدحسن پزشك كه از دی ماه سال گذشته بعد از زنده‌یاد مهدی سلیمی به‌عنوان مدیرعامل موزه سینما مشغول به فعالیت شده است در اولین گفت‌وگویش در این سمت به بیان اقدامات انجام شده در موزه و تشریح برنامه‌هایش پرداخت.

هنوز به حد موزه‌ی ملی سینمای ایران نرسیدیم

وی در گفت‌وگویی با ایسنا عمده وظیفه یك موزه را گردآوری، نگهداری و معرفی آثارعنوان كرد وگفت: ماموریت اصلی موزه گردآوری اشیایی است كه موضوع آن موزه محسوب می‌شود. در این مورد موزه سینما تا حدی موفق بوده ولی هنوز به حدی كه بتوانیم موزه ملی سینمای ایران بنامیم نرسیده و هنرمندانی هستند كه هیچ جای پا و اثری در موزه ندارند.

برای حفظ اسناد مكتوبمان در تلاش هستیم

پزشك مرمت و نگهداری را بحث دوم دانست و اظهار داشت:‌ اشیایی كه به طرق مختلف گردآوری می‌شود اعم از خرید و قبول هدیه باید از سرقت، آتش‌سوزی و حوادث دیگر محفوظ بمانند به ویژه‌ آنكه اسناد ویژه‌ای هستند كه برای ماندن درست نشدند و به‌طور مثال كارگردانی سر صحنه فیلمنامه را روی كاغذ باطله‌ای نوشته است كه یك سند ارزشمند برای سینمای ما محسوب می‌شود و اگر در شرایط مناسب و مطلوب نگاه داشته نشود از بین می‌رود.

وی افزود: به همین دلیل در چند ماه اخیر كارهای جدی را برای حفظ اسناد مكتوب‌مان چه در شكل پوستر و چه آثار نوشتاری انجام داده‌ایم و در حال تصویربرداری دیجیتال هستیم تا بتوانیم آنها را در دیسك‌های كامپیوتری نگهداری كنیم.

مدیر عامل موزه سینما با اشاره به اقدامات انجام شده برای معرفی موزه گفت: در كنار مصاحبه‌هایی كه انجام می‌شود در تلاش هستیم تا به مسوولین منتقل كنیم كه دیدن موزه هم یك فعالیت فرهنگی است و می‌تواند به ارتقاء فكری مخاطب كمك كند كه این در حال وقوع است و به اعتبار آن می‌توانیم كارهای دیگری برای موزه انجام دهیم.

پزشك در ادامه تشكیل كانون فیلم تاریخ را از دیگر اقدامات انجام شده در موزه سینما برشمرد و به ایسنا اظهار داشت: ما در عرصه تولید فیلم تاریخی، كمبود جدی داریم و به نظر من جای چنین كانونی به شدت خالی بود و می‌توانیم با نشان دادن آثاری كه در سینمای ایران و دنیا تولید شده و با بهره‌گیری از منتقدانی از حوزه تاریخ و سینما در جلسات به این بخش از سینما رونق جدی ببخشیم كه اولین جلسه این كانون در هفته گذشته با استقبال خوبی همراه شد.

محمدحسن پزشك

تاریخ شفاهی سینمای ایران ثبت می‌شود

وی ثبت تاریخ شفاهی سینمای ایران را از كارهای جدی دیگر موزه سینما دانست و گفت:‌ این كار به مدیریت ایرج تقی‌پور شروع شده و سیمون سیمونیان نیز به عنوان مجری طرح با این پروژه همكاری دارد وبا كسانی كه عمری را در سینما گذرانده‌اند و به مرحله استادی رسیده‌اند می‌نشینیم و خیلی راحت گفتگو می‌كنیم وخاطرات، تجربیات، علاقه‌مندیشان، شكست‌ها و آنچه را كه به صورت آزاد دوست دارند بگویند را می‌شنویم و ثبت صوتی و تصویری می‌كنیم.

مدیر عامل موزه سینما تصریح كرد:‌هدف اصلی افزایش غنای موضوعی و موجودی موزه است و این مجموعه گنجینه گرانبهایی برای سینما،‌پژوهشگران و علاقمندانی كه می‌خواهند درباره تاریخ سینمای ایران تحقیق كنند، می‌شود و با نظر یك گروه كارشناسی هر كدام كه قابلیت لازم را داشته باشد، به صورت كتاب و سی‌دی عرضه خواهد شد.

وی افزود:‌البته خیلی‌ها با توجه به فضایی كه وجود داشته علاقه و رقبتی برای این كار نشان نمی‌دهند، اما با همتی كه شده با تعدادی از این عزیزان گفتگو شده‌ كه از میان آنها می‌توان به عباس گنجوی، حسین ترابی، ناصر ملك‌مطیعی، چنگیز جلیلوند، جمشید الوندی، جلال پیشواییان، مهری ودادیان، مهری مهرنیا، علیرضا زرین‌دست، سعید راد، بهمن مفید، محمدعلی كشاورز، عباس همایون، باقر صحرارودی، رضا ارحام‌صدر، بهزاد فراهانی، محمدعلی فردین و سیف‌اله داد اشاره كرد و این گفتگوها همچنان ادامه دارد.

پزشك خاطرنشان كرد: در پروژه دیگری هم به سراغ خانواده كسانی می‌رویم كه دیگر در میان ما نیستند و اگر سند، یادداشت و چیز بخصوصی باشد، متعهد نگهداری‌اش می‌شویم و اگر هم لازم باشد آنها را خریداری می‌كنیم.

مدیر عامل موزه سینما با بیان اینكه اینجا باید یك مركز پژوهشی و تحقیقاتی باشد، گفت: با جاهای مختلفی شروع به برقراری ارتباط كرده‌ایم كه عمده‌اش با انجمن سینمای جوانان است و توافقنامه‌ای نوشته‌ایم تا اینها بتوانند از امكانات موزه به نحو دانشجویی استفاده كنند و ما هم از ظرفیت‌های آنها استفاده كنیم.

وی افزود: ثبت اسناد و سوابق نیاز به‌كار حرفه‌ای دارد و اگر بخواهیم به كسانی كه كاملا حرفه‌ای عمل می‌كنند ارجاع كنیم، بودجه فوق‌العاده‌ای می‌طلبد در حالیكه موزه بودجه‌ای ندارد، بنابراین از سینماگران جوانی كه توان انجام چنین كارهایی را داشته باشند، دعوت می‌كنیم و یكسری از كارها را به آنها می‌سپاریم.

پزشك تشكیل انجمن دوستداران موزه سینما را از جمله كارهایی خواند كه این سینماگران قرار است انجام دهند و توضیح داد: خیلی از موضوعات فرهنگی از جمله كاركرد موزه برای بسیاری شناخته شده نیست و موزه‌ای مانند موزه سینما كه هیچ بودجه دولتی به جز كمكی كه گاهی اوقات از سوی معاونت سینمایی می‌شود ندارد، اعضا این انجمن به صورت افتخاری در جلب كمك، اسپانسر ومعرفی كاركرد و موضوع فعالیت موزه ما را یاری خواهند كرد كه این می‌تواند برای سایر حوزه‌ها هم گسترش پیدا كند.

ناصر تقوایی به موزه‌ی سینما می‌آید

مدیر عامل موزه سینما در ادامه گفتگو با ایسنا به برپایی بزرگداشت‌هایی برای اساتید سینما اشاره كرد و گفت: شكل بزرگداشت‌هایی كه قبلا در موزه برگزار می‌شد را تغییر دادیم و آنها را از حالت مهمانی خارج كردیم. بزرگانی را در روزهای معینی در هفته دعوت می‌كنیم تا در موزه نشستی داشته باشند تا عوامل فعال در سینما بتوانند بااین عزیزان مشورت كنند واز تجربیاتشان استفاده كنند.

وی ازناصر تقوایی به عنوان اولین كسی كه بزرگداشتش برگزار می‌شود نام برد واظهار داشت: یك دفتر به همراه امكانات دیگری در اختیار ایشان می‌گذاریم و زمان حضورشان را به پژوهشگران، سینماگران وكسانی كه علاقمند هستند با این استاد مذكره كننده واز تجربیات‌شان استفاده كنند اعلام می‌كنیم درواقع یك جور انتقال تجربه خواهد بود و در این گفتگوها ممكن است سوالاتی مطرح شود كه می‌تواند خیلی تعیین كننده باشد.

محمدحسن پزشك

پزشك ادامه داد: به محض اینكه امكانات پیدا كنیم آن مهمانی‌های گذشته را هم راه می‌اندازیم اما با توجه به محدودیت بودجه سعی می‌كنیم استفاده بهتری داشته باشیم.

وی همچنین از آغاز فعالیت كتابخانه تخصصی موزه سینما خبر داد وگفت: این كتابخانه فعلا در مرحله گردآوری كتاب واسناد است و كاملا تخصصی برای پژوهشگران و اساتید سینما خواهد بود.

سالن شماره‌2 موزه سینما تا اواخر تابستان افتتاح می‌شود

پزشك با بیان اینكه سالن شماره 2 موزه نیز در اواخر تابستان افتتاح خواهد شد اظهار داشت: فكر احداث این سالن از سال 80 است و با كمك شهرداری و شركت توسعه فضای فرهنگی كار احداث آن شروع شده و با ظرفیت 220 نفر در ضلع جنوب غربی موزه افتتاح می‌شود و نمایش‌های عمومی از سالن یك به آنجا منتقل شده و آن سالن نیز به نمایش‌های ویژه اختصاص پیدا می‌كند.

باغ ایرانی در ضلع شمالی موزه‌ی سینما

وی طراحی و اجرای باغ ایرانی در ضلع شمالی موزه را از دیگر اقدامات فیزیكی موزه سینما برشمرد و خاطرنشان كرد: این طرح با همكاری شهرداری، سازمان میراث فرهنگی و وزارت ارشاد انجام می‌شود و با توجه به قدمت خود ساختمان موزه كه بیش از 120 سال از عمرش می‌گذرد و معماری ویژه‌ای كه دارد قرار است موانع جلوی موزه كه باعث كورشدن نمای آن شده از بین برود و ورودی موزه سینما تا خیابان ولیعصر امتداد پیدا كند و بوستان مقابل هم به فضای موزه اضافه شود.

پزشك درباره انتقال فیلمخانه ارشاد به موزه سینما نیز اظهار داشت: قبل از اینكه این محل تبدیل به موزه سینما شود بخشی از محوطه جنوبی موزه را به این كار اختصاص داده بودند و الان هم مشغول آماده كردن آن هستند ما پیشنهاد كردیم تا فیلمخانه در محل دیگری باشد و آنجا را در اختیار موزه قرار دهند كه برای بخش‌های در حال گسترش موزه استفاده شود كه به مرحله تصویب نرسید.

تونل تاریخ سینما راه‌اندازی می‌شود

وی در ادامه از راه‌اندازی تونل تاریخ سینما در موزه خبر داد و گفت: این پروژه را به دكتر طباطبایی سفارش داده‌ایم كه مشغول كار روی آن هستند. كار پژوهشی بسیار جدی است و ما تاریخچه سینما را از مباحث نور گرفته تا زیبایی‌شناسی و رغبت آدمیزاد برای قصه شنیدن و قصد دیدن به صورت تصویری در آن خواهیم دید كه امیدوارم یك اثر مایه افتخار برای جامعه‌مان باشد.

نقشه‌ی سینمای ایران منتشر می‌شود

مدیر عامل موزه سینما به ایسنا گفت: ما می‌خواهیم تهران مانند موزه سینما دیده شود، یعنی بیاییم و در تمام نقاط تهران كه یك حادثه سینمایی اتفاق افتاده را شناسایی كنیم و یك جور تور داخل شهری بگذاریم و چیزهایی همانند لوكیشن فیلم‌ها، محل تولد هنرمندان و محل سینماها را در آن مشخص كنیم.

وی افزود: امیدواریم برای این پروژه از انجمن سینمای جوانان كمك بگیریم و با گنجاندن این مكان‌ها در نقشه‌ای آن را چاپ كنیم تا تهران به مثابه موزه سینما دیده شود.

پزشك تصریح كرد: ما در حال طراحی طرحی هستیم تا هر اهل سینمایی یك جای پایی در موزه سینما داشته باشد و كسانی كه به مرتبتی در حوزه سینما رسیده‌اند غرفه‌های ویژه‌ای داشته باشند و اولین نفری كه غرفه‌اش در آینده راه‌اندازی خواهد شد عزت‌الله انتظامی است.

وی در پایان سخنانش با بیان اینكه شاید تعداد كشورهایی كه در دنیا موزه سینما دارند به تعداد انگشتان دو هم دست نرسد گفت: آرزو دارم مردم موزه را بشناسند و بدانند موزه می‌تواند به آنها كمك كند كه هم گذران اوقات فراغت داشته باشند و هم بتوانند با تاریخ خودشان آشنا شوند.

مسئولین و سیاستگذاران كمك كنند

وی موزه را جزو افتخارات ملی یك كشور دانست و تصریح كرد: این موزه نمی‌تواند خودكفا شود و منبع درآمدی داشته باشد. اگر بخواهیم بلیط را به قیمتی بفروشیم كه فقط هزینه نگهداری اینجا را تامین كند مخاطبانمان را از دست می‌دهیم. مسوولین و سیاستگذاران باید كمك كنند و بودجه مورد نیاز را تامین كنند تا حرفه‌های دیگر هم تشویق شوند و موزه‌های تخصصی خودشان را راه بیاندازند.

مطالب مرتبط:

انتظامی: تاریخ شفاهی سینمای ایران را كامل می‌كنیم

 

UserName