• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1386/04/17
  • تاريخ :

 

ضربه ایران به تحریمهای آمریکا

مؤسسه بررسی امنیت جهانی آمریكا با ارائه گزارشی مفصل از روند مصرف انرژی در ایران، سوخت را پاشنه آشیل دولت ذكر كرده و آورده است: محمود احمدی نژاد كاملاً از پاشنه آشیل كشورش آگاه است و برای كاهش وابستگی كشورش به بنزین وارداتی از طریق یك استراتژی در سه محور، فعالیت هایی را در دست اجرا دارد.

به گزارش «فارس» مؤسسه بررسی امنیت جهانی آمریكا (LAGS) اخیراً گزارشی تحت عنوان «طرح ایران برای براندازی و واژگون سازی تحریم های آمریكا» منتشر كرده و در آن به بررسی آخرین اقدامات ایران برای مبارزه و مواجهه با تحریم های آمریكا پرداخته است.

در این گزارش آمده است: پیشنهاد دهندگان تحریم ها، آسیب پذیری استراتژیك ایران را نشانه رفته اند. مسائلی همچون كسری ظرفیت پالایشگاهی برای تامین نیاز داخلی به بنزین و دیگر محصولات نفتی پالایشی ضروری، افزایش جمعیت از سال 1980 میلادی (1359 شمسی) تاكنون، كه نتیجه آن افزایش مصرف بنزین است كه برای ایران قطعاً مشكل ساز خواهد بود.

 

ایران دومین واردكننده بنزین در جهان

در این گزارش با این ادعا كه ایران وابستگی شدیدی به واردات بنزین دارد به تلاش های احمدی نژاد برای كنترل این مسئله آمده است: تحریم همه جانبه ای كه برای واردات بنزین در دست مطالعه است، می تواند شدیداً اقتصاد ایران را زمین گیر و فلج كند. اما محمود احمدی نژاد كاملاً از پاشنه آشیل كشورش آگاه است و برای كاهش وابستگی های كشورش به بنزین وارداتی از طریق یك استراتژی در سه محور، فعالیت هایی را در دست اجرا دارد. این سه محور شامل توسعه موثر ظرفیت پالایشگاهی، تامین واردات بنزین از كشورهای دوست و هم پیمان و كاهش مصرف بنزین از طریق سهمیه بندی است.

 

طرح رئیس جمهور برای استقلال انرژی

بنابراین گزارش، احمدی نژاد در یكی از مصاحبه های اخیر خود با شبكه خبر ایران، طرح خود برای استقلال انرژی را تبیین كرد. او تایید كرد كه با یك برنامه فشرده به دنبال تغییر سوخت خودروها برای حركت با سوخت گاز طبیعی است.

این گزارش در ادامه می افزاید: كمیته ویژه ای توسط دولت تشكیل شده كه چهار برنامه عمده تبدیل بیشتر خودروهای موجود به گازسوز در طول 5 سال با میزان متوسط 2/1 میلیون خودرو در هر سال كه با تبدیل 600 هزار خودروی عمومی و دولتی به گازسوز شروع خواهد شد، از رده خارج كردن خودروهای فرسوده (حدود 2/1میلیون خودرو) تا سال 2010، از ژوئن 2007 بیشتر خودروهای تولیدی باید قادر باشند كه با گاز طبیعی هم كار كنند و در طول 5 سال، اكثر 10 هزار جایگاه سوخت گیری ایران باید گاز طبیعی نیز عرضه كنند را پیگیری می كند.

 

 

این طرح تبدیل برای ایران كاری ساده است

این گزارش در ادامه در خصوص تبیین چارچوب های طرح احمدی نژاد افزوده است: عملیات تبدیل خودروها از بنزین سوز به دوگانه سوز نسبتاً ساده است، به ویژه در كشوری كه بیكاری از 10 درصد فراتر رفته و نیروی كار ارزان است. آنچه مورد نیاز است عبارتند از سازگاری اولیه موتور كه شامل تغییر شمع جرقه، لوله ها، كاتالیست ها و حسگرهای فشار است و همچنین یك مخزن گاز در صندوق عقب خودرو باید نصب شود. برای رسیدن به سرعت بالای تبدیل در ایران بیش از 107 كارگاه از سه نوع در 37 شهر ایجاد شده كه شامل كارگاه های اختصاصی برای تبدیل موتورهای دیزل، تبدیل مینی بوس ها، تبدیل سواری ها و ون هاست. در مجموع بیش از 114 هزار خودرو در ایران به صورت كارگاهی تبدیل شده اند.

در ادامه گزارش موسسه بررسی امنیت جهانی آمریكا با تاكید بر این كه ایران خودروساز پیشرو در خاورمیانه است تصریح كرده است: در سال 2005 در ایران حدود یك میلیون خودرو شماره گذاری شده كه شامل 884 هزار خودروی مسافری سبك و 104 هزار خودروی سنگین بوده است كه در مجموع 11/6 میلیارد دلار ارزش دارد كه علاوه بر آن دولت ایران به طور سنتی تلاش كرده است كه واردات خودرو را به منظور كاهش خروج پول از كشور، منع و بدون صرفه كند. برای رسیدن به این هدف، دولت به صنعت خودرو در كشور یارانه می دهد در حالی كه برای واردات خودروهای خارجی، تعرفه سنگینی از 100 تا 300 درصد ارزش خودرو، وضع كرده است. در نتیجه واردات خودرو ایران در سال 2005 تنها 10هزار دستگاه بوده است. این اندازه مداخله، دولت را قادر می سازد كه بر الگوهای عرضه و تقاضا به نفع خودروهای گازسوز تاثیر گذارد و خودروهای عمومی و دولتی جدید، به تدریج گاز طبیعی سوز خواهد شد.

 

قطعات و اجزای CNG

همچنین بنا به گزارش انجمن بین المللی خودروهای گازسوز (IANGV) احداث یك كارخانه تولید مخزن CNG در ایران با ظرفیت اسمی بالغ بر 120 هزار مخزن در سال تكمیل شده است و هم اكنون سهمی از نیازهای كشور را تامین می كند. دیگر كارخانه تولید مخزن CNG در اصفهان با ظرفیت بیش از 200 هزار مخزن در سال در حال ساخت است و احداث كارخانه های دیگر مخزن سازی نیز در جریان است. شركت های محلی سازنده كمپرسور، اجزای اصلی تجهیزات جایگاه CNG را با مشاركت شركت های خارجی در دست تولید دارند و دولت امیدوار است كه به تولید سالانه 3 میلیون مخزن بعد از 5 سال متوالی برسد.

 

مزایای اقتصادی استفاده از گاز طبیعی در خودروها

موسسه بررسی امنیت جهانی آمریكا در ادامه این گزارش مفصل تصریح كرده است كه استفاده از گاز طبیعی مزایای اقتصادی مهمی برای ایران دارد. به طوری كه بیش از 2/5 میلیون خودروی بنزینی و گازوئیلی كم بازده را جایگزین می كند و با تغییر سوخت وسایل نقلیه، ضمن كاهش نیاز به محصولات نفتی در داخل، فرصت صادرات نفت به بازارهای جهانی نیز ایجاد می شود. در سال 2004 مصرف بنزین در ایران به مرز 16 میلیون گالن در روز (در مقایسه با 383 میلیون گالن در ایالات متحده) رسید كه 43 درصد از این میزان از طریق واردات تامین می شود. تغییر سوخت از بنزین به گاز طبیعی نه تنها بین 3 تا 4 میلیارد دلار ارز ایران را به خاطر سود حاصل از عدم پرداخت یارانه واردات ذخیره می كند، بلكه باعث می شود نفت مازاد بیشتری برای فروش در بازارهای جهانی داشته باشد. با صرفه جویی روزانه به میزان 9 میلیون گالن بنزین، توانایی صادرات روزانه 450 هزار بشكه نفت مازاد به ایران می دهد كه با قیمت 60 دلار در هر بشكه می تواند بیش از 9 میلیارد دلار در سال ثروت تولید كند.

 

UserName