• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1386/04/17
  • تاريخ :

شوخی با سینمای جنگ

thisisasecureref_1_thisisasecureref

"پیک‌نیک در میدان جنگ" دومین فیلم سینمایی سیدرحیم حسینی در مقام کارگردان پس از "نوروز" است که سرانجام پس از سه سال انتظار به اکران عمومی درآمده است.

فیلمنامه "پیک نیک در میدان جنگ" جزو طرح های قدیمی خودتان بود یا از طرف تهیه‌کننده به شما پیشنهاد شد؟

ـ سیدرحیم حسینی: فیلمنامه اولیه متعلق به آقای خشک دامن بود که از طرف آقای خزاعی ساخت آن به من پیشنهاد شد. وقتی قصه را خواندم، خیلی لذت بردم و حس کردم می توان فیلم خوبی از این قصه ساخت. بنابراین کارگردانی آن را قبول کردم.

فیلمنامه را شما و آقای برزگر بازنویسی کردید. آنچه مقابل دوربین رفت چقدر با فیلمنامه اولیه تفاوت داشت؟

ـ عنصر درام در فیلم اولیه بسیار کمرنگ بود، بنابراین برای رفع این نقص اقدام به بازنویسی فیلمنامه کردیم و در فاصله ای ده پانزده روزه این کار انجام شد. در واقع تمام تلاش ما حین بازنویسی بر این بود تا بتوانیم عامل درام را در فیلمنامه پررنگ کنیم.

داستان فیلم واقعی است؟

- داستان فیلم کاملا تخیلی است که از روایت آن دنبال یک نتیجه گیری بودیم.

چه نتیجه ای؟

- زمانی که ما تصمیم به ساخت این فیلم گرفتیم فضای جامعه تا این حد باز نبود، ولی ما می خواستیم فضایی را وارد کنیم تا مردم را با سینمای جنگ آشتی بدهیم و فکر کردیم زبان طنز بهترین وسیله برای انجام این کار است. بنابراین فیلمی ساختیم که در آن با فضای جنگ و حتی سینمای جنگ شوخی کردیم.

اما در نهایت باز هم مخاطب با همان نتیجه گیری و حرف های دیگر فیلم های دفاع مقدس رو به رو می شود، با این تفاوت که فقط زبان طنز چاشنی آن شده است.

ـ متاسفانه سینمای جنگ ما امروز "جنگ زده" شده و تماشاگر با آن ارتباط برقرار نمی کند، بنابراین باید دنبال راهکاری بود که  بتوان حرف های جنگ را به او زد. زبان طنز هم یکی از همان راهکارهاست.

thisisasecureref_2_thisisasecureref

مرز این شوخی ها تا کجاست؟

- تا جایی که حرمت ها شکسته نشود.

اما اگر این فضا یعنی فضای شوخی یا جنگ دچار تکرار شود، آیا فکر می کنید باز هم این حرمت ها حفظ شود؟

- جنگ ما آنقدر ظرفیت برای شوخی دارد که فیلمساز می تواند با حفظ حرمت ها و ارزش ها به راحتی یا مخاطب ارتباط برقرار کند. مهم خلاقیت و توانایی فیلمساز است که چگونه بتواند از این فضا استفاده کند.

خودتان این دغدغه را دارید که باز هم این فضا را تجربه کنید؟

- بله در حال حاضر فیلمنامه سریالی 13 قسمتی را آماده ساخت دارم که در حوزه کارهای کمدی دفاع مقدس طبقه بندی می شود. نام این سریال "دلداران ایستگاه مهر" است که در حوزه فیلم های کمدی جنگی فضایی تازه دارد. اما برای خلق این فضای نو به ارزش هایی که سال ها برای آن خون دل خورده ایم، لطمه ای وارد نمی کنم.

حضورتان در جبهه در زمان جنگ تا چه اندازه به شما کمک کرد تا در "پیک نیک در میدان جنگ" بتوانید لحظات ناب طنزی بگنجانید که با حفظ همان حرمت ها، تماشاگر را هم بخنداند؟

- داشتن تجربه حضور در جبهه و آشنایی با روحیه رزمندگان باعث می شود راحت تر بتوانیم قصه فیلم را بازنویسی و بعد کارگردانی کنیم.

پس تکلیف فیلمساز جوانی که جنگ را ندیده و آن فضا را تجربه نکرده چه می شود؟ آیا او نمی تواند سراغ سینمای کمدی دفاع مقدس برود، چون بیم آن است که مبادا حرمت ها را بشکند؟

- طبیعتا حضور در جبهه به موفقیت یک فیلمساز کمک زیادی می کند، ولی اینگونه نیست که کسی که جنگ را ندیده نتواند راجع به آن فیلم بسازد. این حرف مثل این است که بگوییم چون کسی تاریخ را تجربه نکرده نباید درباره آن فیلم بسازد. فیلمساز اگر تحقیق کند و خلاقیت هم داشته باشد می تواند در هر حوزه ای فیلم موفقی بسازد.

پیک نیک در میدان جنگ" به طریق ویدیوئی تولید شده و همین عامل به کیفیت فیلم لطمه بسیاری وارد کرده و باعث شده اکثر صحنه هایی که در شب فیلمبرداری شده تیره و سیاه باشد. تبدیل نامناسب هم این امر را تشدید کرده است.

- همه این اتفاقات به دلیل کمبود وقت و عجله در تولید بود. ما در مدت زمان کمتر از 70 روز این فیلم را تولید کردیم و بازنویسی، پیش تولید و تولید همگی در این 70 روز انجام شد تا بتوانیم فیلم را به جشنواره فجر برسانیم. همانطور که اطلاع دارید در زمان نزدیک به جشنواره لابراتوارها و استودیوها آنقدر شلوغ است که باید شبانه روزی کار کرد. به نظرم عجله در تولید و رساندن فیلم به جشنواره تاثیری بد روی کیفیت کار گذاشت.

حس نمی کنید انفجارهای فیلم هم بیش از اندازه بود؟

- نه! به نظر من انفجارهای فیلم از زیباترین جلوه های ویژه فیلم های دفاع مقدس است و حجم آن هم متناسب با فضای فیلم و قصه بود.

با توجه به فروش خوب "اخراجی ها"، امیدوار به فروش "پیک نیک در میدان جنگ" هستید؟

ـ یکی از عوامل فروش "اخراجی ها" تبلیغات فراوان آن از روز اول تولید بود، در حالی که فیلم ما با سه سال تاخیر آن هم بدون تبلیغات و اطلاع رسانی کافی به نمایش درآمد. فکر می کنم به خاطر اکران ناگهانی فیلم در روزهای اول فروش کمی داشته باشد، ولی با اطلاع رسانی مناسب فروش آن در روزهای آتی بهتر خواهد شد. به نظر من اگر بیننده وارد سالن شود، راضی بیرون می آید.

مطالب مرتبط:

چهره های خبر ساز سال 84

منبع : مهر

UserName